ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2023:11:30 12:21

Europos parkas švenčia trisdešimties metų jubiliejų

Europos parko pradžia, 1987-ieji – dar tik idėja. Jauno menininko apmąstymai, svajonės ir ryžtas įgyvendinti, ir miškingos vietos sostinės pakraštyje atradimas. 1991-ieji – tai jau pirmoji parko įkūrėjo skulptūra, simbolinis kertinis akmuo. 1996-aisiais jau buvo įgyvendintas pasaulinio garso amerikiečių menininko projektas, o iki 2004-ųjų surengta keliolika tarptautinių skulptūros simpoziumų ir sukurtas ne vienas įspūdingas meno kūrinys natūralioje, nuolatos rūpestingai formuojamoje muziejaus gamtinėje aplinkoje.

Visąlaik parkas augo, brendo, pamažu keitėsi, jį lankė garsūs menininkai iš viso pasaulio, meno kritikai, prezidentai. 2000-aisiais vienas iš muziejaus kraštovaizdžio meno kūrinių buvo įrašytas į Gineso rekordų knygą. Parko aplinkoje per visą jo gyvavimo laikotarpį įvyko daugybė meno renginių, skambėjo sveikinimai, eilės, buvo atliekami šokiai ir performansai. Daug per šį laikotarpį čia apsilankė Lietuvos ir užsienio žurnalistų. Muziejus buvo įamžintas filmuose, minimas įvairiose televizijos reportažuose, leidiniuose įvairiomis kalbomis.

Išleistas  ilgus muziejaus kūrimosi ir veiklos metus atspindintis meno leidinys

Europos parko muziejus veikia jau tris dešimtmečius, nuo pat Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Šia proga kartu su leidykla „Terra publica“ buvo išleisti net du nauji leidiniai: vienas skirtas mažiesiems, kitas – suaugusiųjų auditorijai, visiems besidomintiems šiuolaikiniu menu.

Europos parko trisdešimtmečiui paminėti skirtas leidinys „Meno miškas, žad(in)antis svajones“, – tai tarsi istorinio fotoaparato juostelės negatyvo retrospektyvi apžvalga, kurios epicentre – svarbiausi kūrimosi ir raidos etapai, refleksijos, įsimintiniausi įvykiai.

Europos parko kūrėjas Gintaras Karosas knygos įžangoje užsimena: „Žodžių derinys Europos parkas man skamba panašiai kaip kas ištartų mano vardą ir pavardę. Daugiau kaip trisdešimt metų skirta jo kūrybai, o tiksliau – Lietuvos kūrimui. Juk ji kaip mozaika – susideda iš to, ką mes joje prasmingo nuveikiame.“

Dažnai girdėdamas klausimą, kaip pavyko iš apleisto miško, neturint nei ekonominių galimybių, nei valstybės paramos, sukurti tokį objektą, Gintaras svarsto jog tiesiog vykdė savo gyvenimo projektą be kompromisų – tam skirdamas visą savo laiką ir energiją. „Tikėjimą tokio darbo Lietuvai prasme siekiau perduoti ir kitiems bendraminčiams, komandos nariams, be kurių triūso Europos parkas negalėtų būti toks, koks yra dabar.“

 

Smagus muziejaus leidinys, skirtas mažiesiems – puiki žinia besilankančioms šeimoms su vaikais

„Pokalbiai apie meną Europos parke“, dar vienas naujas muziejaus leidinys – tai smagi knygelė vaikams, kviečianti keliauti po Joneikiškėse įsikūrusį meno pasaulį kartu su smagiu personažu – kiškiu. Europos centro muziejaus, Europos parko parengtoje naujoje pažintinėje knygelėje įdomybių atras kiekviena šeima, kurioje auga smalsūs, kūrybingi, žingeidūs vaikai.

Ši Europos parko knygelė vaikams praturtina pasivaikščiojimą po muziejų. Joje daug įdomios informacijos ir smagių užduotėlių mažiesiems. Knygelėje pateikiamas muziejaus žemėlapis ir rekomenduojamas maršrutas. Leidinio pabaigoje galima rasti terminų žodynėlį ir užduočių atsakymus.

Europos parkas – pirmasis nevyriausybinės organizacijos muziejus Lietuvoje

 

Nuosekliai vystomos šiuolaikinio meno erdvės idėjos ir tikėjimo ja rezultatas – išskirtinis muziejus šalyje, savo daugiakultūrine šiuolaikinio meno kolekcija, garsiausių pasaulio kūrėjų darbais, harmoningai pritaikyta gamtine aplinka. Sulaukęs pripažinimo pasaulinio šiuolaikinio meno plotmėje, visą gyvavimo laikotarpį išsiskyręs ir įspūdingais meno kūriniais, ir ypatinga, tik šiai vietai būdinga atmosfera, Europos parkas išlieka unikalia galimybe kiekvienam patirti šį meno ir gamtos pasaulį.

 

Europos parkas – tai pirmasis nevyriausybinės organizacijos muziejus Lietuvoje po valstybės nepriklausomybės atkūrimo. Visą gyvavimo laikotarpį parkas pamažu ir natūraliai kinta, bręsta. Kartu jis visad išlaiko savo pirminį rūbą, pamatinę idėją. Kuriama ir palaikoma gamtos ir meno harmonija čia esminė.

Pasivaikščiojimams po meno muziejų po atviru dangumi nuolat atvyksta pavieniai lankytojai, šeimos ir draugai. Moksleiviai atvyksta sudalyvauti edukacinėse programose, grupės – ekskursijose, o norintys individualios patirties – patirti Meną lėtai.

Kuo prieš trisdešimt metų kilusi Europos parko idėja virto šiandien – kiekvienas kviečiamas atrasti, pamatyti savo akimis.

 

 

Projektą „Europos parkui – 30“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

 

Abi muziejaus knygas galima vartyti ir skaityti taip pat ir skaitmeniniu formatu, jos prieinamos interneto svetainėje www.europosparkas.org.