ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2023:09:29 1:29

Apie tai, ką privalu žinoti nukentėjus nuo nusikaltimo – žmonėms su negalia pritaikytais būdais

Teisingumo ministerija, siekdama kuo geriau atliepti žmonių su negalia poreikius, elektroninio leidinio „Ką turi žinoti nukentėjęs asmuo?“ informaciją išvertė į gestų kalbą, pritaikė sutrikusio intelekto žmonėms, taip pat atspausdino Brailio raštu. 

  

Priėmus naujos redakcijos Pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims įstatymą, kuriuo iš esmės pakeista ir nusikaltimų aukų apsaugos pagalbos sistema, Teisingumo ministerija inicijavo elektroninio informacinio leidinio parengimą. 

 

Bendradarbiaujant su neįgaliesiems atstovaujančiomis organizacijomis, elektroninio leidinio informacija pritaikyta žmonėms su negalia pagal jų negalios pobūdį. 

 

Teisingumo ministrės Ewelinos Dobrowolskos teigimu, svarbu ne tik šviesti visuomenę apie teisinę, emocinę, finansinę ar kitokią pagalbą, kuri priklauso nukentėjus nuo nusikaltimų, bet ir vykstant skaitmeninei transformacijai, kuo geriau užtikrinti žmonių su negalia galimybes naudotis savo teisėmis, kad tiek skaitmeninė, tiek įprasto formato informacija būtų pritaikyta skirtingą negalios pobūdį turinčių asmenų poreikiams.

 

Atsakymus, kur nukentėjus nuo nusikaltimo reiktų kreiptis skubios pagalbos, kokios yra nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų teisės, kaip galima pateikti skundą – galima rasti šiame elektroniniame leidinyje.

Čia taip pat aprašytos išlaidų, susijusių su patirta žala, kompensavimo sąlygos, advokato teisinės pagalbos suteikimo galimybės, pagalbos tarnybų teikiamos paslaugos, pateikti jų kontaktai bei kita aktuali informacija.

 

Leidinio informacijos vertimą į gestų kalbą galima rasti čia: https://bit.ly/3laTSFg.

 

Leidinio versiją, skirtą sutrikusio intelekto žmonėms, galima rasti čia: https://bit.ly/3yHkjdA.

 

Leidinio versiją, skirtą silpnaregiams, galima rasti čia: https://bit.ly/3yMWzoe.

 

Leidinį Brailio raštu galima rasti Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos filialuose visoje Lietuvoje. 

 

Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, Lietuvoje kasmet vidutiniškai apie 40 tūkstančių žmonių tampa nusikaltimų aukomis. 

 

2021 m. pabaigoje mūsų šalyje gyveno apie 221 tūkst. asmenų su negalia, tai sudarė apie 8 proc. visų šalies gyventojų.


Šaltinis: Teisingumo ministerija