ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2021:10:23 1:16

Jono Meko filmo peržiūra „Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą“

M. K. Čiurlionio namai-muziejus, bendradarbiaudamas su Jono Meko vizualiųjų menų centru, kviečia į Jono Meko filmo peržiūrą „Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą“ (Reminiscences of a Journey to Lithuania, 1972 m.).

Filmą pristatys kompozitorius ir Jono Meko vizualiųjų menų centro vadovas Gintaras Sodeika.

Jonas Mekas  (1922–2019) – vienas žymiausių XX amžiaus menininkų, avangardinio kino pradininkas ir propaguotojas, poetas ir publicistas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi, VDU garbės daktaras.  

Jonas Mekas darė ir daro ypatingą įtaką menininkams ir kinematografininkams. Jo filmai pelnė ir tebepelno gerų įvertinimų ir aukštų apdovanojimų tarptautiniuose festivaliuose. Juo žavisi, jį gerbia Niujorko ir pasaulio menininkai, muziejų kuratoriai, kritikai. Šiuolaikiniam menui ir kinui daro įtaką ne tik jo paties darbai, bet ir jo įkurti New American Cinema bei Anthology Film Archives. Jono Meko darbai įvertinti Los Andželo kino kritikų asociacijos apdovanojimu už nuopelnus, Niujorko kino kritikų sąjungos apdovanojimu, Prancūzijos menų ir literatūros ordino kavalieriaus titulu, Tarptautinės dokumentinio kino asociacijos ir Pjero Paolo Pasolini apdovanojimais. J. Meko filmas „Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą“ JAV Nacionalinės kino apsaugos tarybos buvo įtrauktas į Amerikos saugotinų filmų sąrašą. (Į Kongreso nacionalinio kino registrą kiekvienais metais yra atrenkami tik 25 filmai.)

Apie „Prisiminimus iš kelionės į Lietuvą“ Jonas Mekas rašė mamai: „Mano filmas, kurį susukau Semeniškiuos, buvo rodomas Vokietijoje, ir jis jiems labai patiko. Aš jį rodau savo draugams Amerikoj, ir dabar jie visi nori į Lietuvą važiuoti: sako, jeigu jau viskas taip gražiai atrodo, tai važiuokim visi į Semeniškius. O kai Amerikos lietuviai tai žiūrėjo ir verkė – visi verkė, ir moterys ir vyrai, visi prisipažino, kad verkė. Tai jie visi dabar nori Lietuvon važiuoti. Tikiuosi, kad jie visi neužsimanys į Semeniškius važiuoti: nebus kur jų visų padėti…“

Filmo peržiūra vyks M. K. Čiurlionio namų-muziejaus sode. Esant blogam orui, filmo peržiūra vyks viduje. Filmo trukmė – 78 min.

Renginys nemokamas.

Kada? – rugsėjo 25 d., šeštadienį, 20 val.,

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus
M. K. Čiurlionio namai-muziejus, M. K. Čiurlionio g. 35, Druskininkai.

 


Šaltinis: Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejus