ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2021:07:31 4:39

Baliniai vėžliai ir raudonpilvės kūmutės sugrįžta į gimtąsias Dzūkijos balas

Šiandien į Metelių ir Veisiejų regioninius parkus sugrįš rekordinis skaičius balinių vėžlių – 125 – ir varlyčių raudonais pilvais – 318. Reti, į Lietuvos raudonąją knygą įrašyti gyvūnai saugiai praleido pirmuosius savo gyvenimo metus Lietuvos zoologijos sode. Dabar jie pakankamai sustiprėję, kad galėtų išgyventi natūralioje aplinkoje patys.

Metelių regioniniame parke apsigyvens 98 vėžliukai, dar 27 bus paleisti Veisiejų regioniniame parke.

Gausėjant balinių vėžlių populiacijai gamtoje, regioninių parkų darbuotojams vis lengviau surasti balinių vėžlių kiaušinių dėtis, iš kurių išsiritusiais vėžliukais pirmaisiais, sunkiausiais, jų gyvenimo metais rūpinasi Lietuvos zoologijos sodo specialistai. Paimami netinkamose vietose sudėti kiaušiniai ar jau išsiritę lizduose tūnantys vėžliukai, pavyzdžiui netoli kelio, dirbamų laukų ir pan., nes ten likę gali būti sunaikinti.

Kiek sunkiau sekasi surasti po vandeniu besislepiančius raudonpilvių kūmučių ikrelius. Dėl keletą vasarų iš eilės trukusios sausros pastaraisiais metais į gamtą buvo paleista vos keliolika šių varlyčių. Tačiau praėjusi vasara buvo palanki joms neršti, todėl šiemet jų išauginta kaip niekada daug.

Lietuvos zoologijos sodas kartu su  Metelių ir Veisiejų regioniniais parkais projektus balinių vėžlių ir raudonpilvių kūmučių populiacijoms išsaugoti ir pagausinti vykdo nuo 2011-ųjų. Per tą dešimtmetį  buvo išauginti ir į gamtą išleisti 949 baliniai vėžliai ir 410 raudonpilvių kūmučių.

Šiemet paskutinysis projektas baigiasi, tačiau ši prasminga veikla nenutrūks. Kitąmet Lietuvos gamta ir vėl pasipildys būriu šių retų rūšių roplių ir varliagyvių.


Šaltinis: Aplinkos ministerija