ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2021:05:15 2:29

Kišenpinigiai vaikams: duoti ar neduoti?

Kišenpinigiai – tai fiksuota pinigų suma, kurią tėvai duoda vaikui smulkioms išlaidoms. Šie pinigai turėtų visiškai priklausyti vaikui. Jis pats spręstų ar juos taupyti, ar išleisti saldumynams ir tėvai neturėtų nurodinėti – ką galima už juos pirkti ir ko ne. Žinoma, tėvų pareiga išmokyti vaiką atsakingai elgtis su pinigais ir leisti juos taip, kad nebūtų žalos jam pačiam. 

Kišenpinigiai padeda vaikui išmokti elgtis su pinigais ir savarankiškai priimti sprendimus. Jei duotumėte reguliariai kišenpinigių, vietoje nuolatinių vaiko prašymų ką nors nupirkti, jis turėtų savo pinigų ir galėtų pats nusipirkti. Jei pirkinio suma viršija turimų pinigų sumą, tėvams reikėtų padėti vaikui peržiūrėti prioritetus ir pagalvoti, kas yra svarbiau. Jokiu būdu negalima daryti meškos paslaugos, kurią daro seneliai ar tėvai, kai vaikui trūksta pinigų iki norimo pirkinio, jie tiesiog juos duoda. Taip elgdamiesi nepadedate vaikui įgauti savarankiškumo ir tai neigiamai atsiliepia vaiko finansinio raštingumo ugdymui.

Turėkite omenyje ir susitaikykite, kad pirmuosius pinigus vaikas greičiausiai išleis neracionaliai, bet jie turi pasimokyti ir iš savo klaidų. Jei norite padėti vaikui, galite kartu su juo kurti jo norų koliažus, svajoti. Tokie sąrašai padeda planuoti pirkinius, numatyti išlaidas.

Kiek duoti kišenpinigių?

Kiek kišenpinigių vaikui duoti priklauso nuo kelių dalykų: vaiko poreikių ir tėvų finansinių galimybių.

Kišenpinigius reikia duoti reguliariai sutartu laiku, kad vaikas galėtų planuoti savo išlaidas – taip jis ugdys pinigų valdymo įgūdžius. Geriausias variantas duoti pinigų kas savaitę, pavyzdžiui sekmadieniais, bet labai svarbu tai daryti reguliariai. Jei visgi norite geriau suprasti reguliarumo svarbą įsivaizduokite, kad atlyginimą iš darbdavio gaunate ne sutartyje numatytu laiku, o tada, kai darbdaviui yra nuotaika, arba, kai darbdavys turi pinigų, o jei kurį mėnesį iš viso negaunate?

Mėnuo – labai ilgas laiko tarpas vaikui, nes jų laiko suvokimas kitoks nei suaugusių. Jei suaugusiam normalu pusmetį palaukti atostogų, tai vaikui toks laiko tarpas atrodo visa amžinybė. Kišenpinigių dydžiui įtakos neturėtų turėti vaiko elgesys, įvertinimai mokykloje ar bloga suaugusiųjų nuotaika. Kišenpinigiai visų pirma simbolizuoja priklausymą šeimai, vaikas turi gauti kišenpinigius, nes jis yra šeimos narys.

Kokią pinigų sumą skirti yra jūsų šeimos sprendimas, tačiau suma neturi mažėti ir privaloma ją mokėti iš anksto sutartu laiku. Kad būtų lengviau nuspręsti, kiek skirti vaikui išlaidoms, galite pasiremti skaičiais, kurie yra pagrįsti Vokietijos jaunimo instituto patirtimi:

Vaiko amžius Kišenpinigiai
Jaunesni nei 6 metų 0,50 – 1 euras per savaitę
6 metai 1 – 1,50 euro per savaitę
7 metai 1,50 – 2 eurai per savaitę
8 metai 2 – 2,50 euro per savaitę
9 metai 2,50 – 3 eurai per savaitę
10 metų 15,50 – 18 eurų per mėnesį
11 metų 18 – 20,50  euro per mėnesį
12 metų 20,50 – 23 eurai per mėnesį
13 metų 22,50 – 25 eurai per mėnesį
14 metų 25,50 – 30,50 euro per mėnesį
15 metų 30,50 – 38 eurai per mėnesį
16 metų 38 – 45,50 euro per mėnesį
17 metų 45,50 – 61 euras per mėnesį
18+ metų 61 – 76 eurai per mėnesį

 

Kišenpinigius uždirbti ar tiesiog gauti?

Kai kurie suaugusieji įsitikinę, kad vaikas turi pinigus užsidirbti. Dažna praktika, kai tėvai duoda pinigus už gerus pažymius, įvertinimus mokykloje ar sporto pasiekimus. Psichologai teigia, kad tai ne pati geriausia praktika, nes tai neskatina vaikų mokytis, jie nustoja džiaugtis savo pasiekimais ir įpranta vertinti tik piniginę jų išraišką.

Psichologų teigimu, nereikėtų duoti vaikui pinigų už tai, kad jis susitvarko savo kambarį ar išplauna indus – tai kiekvieno šeimos nario pareiga, todėl už tai neturėtų būti mokama. Tėvai gali papildomai mokėti vaikui už paslaugą, kurią šiaip ar taip pirktų iš paslaugos teikėjo. Pavyzdžiui: važiuojate į plovyklą plauti automobilio, vaikas gali pasiūlyti jį nuplauti pats ir už tai jam sumokate. Papildomai užsidirbti galima leisti, tačiau tai neturi daryti įtakos sutartai kišenpinigių sumai. Negalima sakyti „todėl, kad užsidirbai 10 eurų, šią savaitę kišenpinigių gausi mažiau“, tai žlugdytų vaiko motyvaciją ieškoti galimybių papildomai užsidirbti.

Kodėl kišenpinigiai naudingi?

Vieningos nuomonės dėl kišenpinigių naudos nėra, vieni mato pliusus, kiti teigia, jog nereikia vaikui duoti pinigų, nes jis neatsakingai su jais elgsis. Mano nuomone, kišenpinigių sistema ugdo vaiko savarankiškumą ir atsakomybę, taip pat yra ugdomi išlaidų planavimo įgūdžiai, kurie ateityje taps jam labai svarbūs.

Reguliariai gaudamas kišenpinigius, vaikas turės skaičiuoti, planuoti visas išlaidas savaitei į priekį, kad nepritrūktų pinigų. Jei vaikui pritrūksta pinigų, galite duoti paskolą ir aptarti, kokios paskolos sąlygos, kiek jis pasiskolins, o kiek turės grąžinti – taip mokysite vaiką, kas yra debetas ar kreditas. Jei vaikas nusprendžia taupyti pinigus, galite tapti vaiko investiciniu fondu, kur už investuotus pinigus mokate palūkanas – taip vaikas supranta, kad investuojami pinigai uždirba kitus pinigus.

Susitarimas svarbesnis už pinigus

Nuo finansinių sprendimų niekur nepabėgsime – anksčiau ar vėliau jie palies ir mūsų vaikus. Net jei jums atrodo, kad jūsų vaikas jau didelis ir jau pavėlavote, tai netiesa, nes niekada nevėlu! Jūs bet kada galite pakalbėti su vaiku ar paaugliu ir pasakyti, kad nuo šiandien įvedate naują sistemą – mokėsite kišenpinigius sutartu laiku, sutartą sumą. Aptarkite, kokia tai sistema, ką ji apima ir būtinai laikykitės susitarimo.


Šaltinis: INVL