ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2021:06:17 9:03

KN mažos apimties SGD rinkos vystymui pasitelkia strateginius partnerius

Naftos ir SGD terminalų operatorė KN sudarė strateginės partnerystės sutartį su Lenkijos naftos ir dujų bendrove PGNiG, kuriai penkeriems metams rezervuoti SGD paskirstymo stoties pajėgumai. PGNiG komercinę SGD paskirstymo stoties veiklą pradės vykdyti nuo 2020 m. balandžio.

Dalyvauti pajėgumų paskirstymo rezervavimo konkurse KN kvietė pasaulines ir regionines SGD bendroves, kurios turi SGD prekybos portfelius ir/ar SGD transportavimo pajėgumus ir turi interesą vystyti SGD rinką Baltijos šalyse ir Lenkijoje.

Galutinis sprendimas priimtas atsižvelgiant į geriausios kainos pasiūlymą. Pasak Dariaus Šilenskio, KN generalinio direktoriaus, pasirašyta sutartis leidžia KN užsitikrinti nuolatinį pajamų srautą iš šios veiklos srities.

„KN sieks toliau sėkmingai koncentruotis į SGD ir naftos terminalų veiklos kokybę ir klientams teikiamų paslaugų spektro plėtrą. Būtent todėl regioninės SGD rinkos vystymui nusprendėme ieškoti stiprių partnerių, kurie būtų suinteresuoti naudodamiesi mūsų operuojama mažos apimties SGD infrastruktūra plėtoti komercinę veiklą ir aktyviai užsiimti artimiausių SGD rinkų vystymu. Džiaugiamės užmegzta partneryste su PGNiG ir tikime, kad mūsų bendros veiklos sinergija reikšmingai prisidės prie regioninio SGD potencialo stiprinimo“, – sako KN vadovas.

D. Šilenskis atkreipia dėmesį, kad atsižvelgiant į pastaraisiais metais pasaulyje itin intensyviai vykstantį energijos išteklių diversifikavimą, taip pat į globalinio atšilimo kontekste atsiradusią būtinybę ieškoti mažiau taršių energijos ir kuro rūšių, SGD, kaip reikšmingai ekologiškai tvaresnio energijos ištekliaus, rinkos vystymas yra itin svarbus ir mūsų regione.

Netoliese nuo Klaipėdos uosto vartų įsikūrusi KN SGD paskirstymo stotis oficialiai veiklą pradėjo 2017 m. spalį. Ją sudaro penkios talpyklos suskystintosioms gamtinėms dujoms, kurių kiekvienos talpa 1000 kub. metrų. Vienu metu paskirstymo stotyje SGD galima užpildyti dvi autocisternas ir bunkeriuoti SGD varomus laivus. Pradėjus šios infrastruktūros eksploataciją, kartu su Klaipėdos uoste veikiančio SGD terminalo teikiamomis galimybėmis, KN tapo viena pirmųjų tokio tipo bendrovių pasaulyje, teikiančių visas integruotas SGD logistikos paslaugas ir taip įtvirtino SGD importo vertės grandinę regione.

„Šiuo susitarimu Lietuvos ir Lenkijos strateginė partnerystė energetikoje išsiplečia į naujus horizontus. Turime ne teorinio, o naudingo praktinio bendradarbiavimo pavyzdį. Tai gera žinia regionui ir gamtinių dujų vartotojams, kadangi tai reiškia tolimesnę SGD rinkos plėtrą, SGD prieinamumo didinimą nuo tinklo nutolusiems vartotojams, konkurencingesnes kainas“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Per dvejus veiklos metus SGD paskirstymo stotimi autocisternoms užpildyti naudojosi 12 įmonių iš Lietuvos, Estijos bei Lenkijos. Nuo paskirstymo stoties veiklos pradžios į KN SGD paskirstymo stotį buvo pristatyta 44 tūkst. kub. m SGD – dujas per šį laikotarpį pristatė 6 skirtingi mažos apimties dujovežiai.

„KN įvertino mūsų patirtį, sukauptą Prezidento Lecho Kaczynskio vardo Swinoujscie SGD terminale ir valdant mūsų SGD infrastruktūrą, esančią Odolanow ir Grodzisk Wielkopolski. Antžeminė SGD paskirstymo stotis Klaipėdoje suteiks PGNiG geresnę prieigą prie mažos apimties SGD rinkos Baltijos šalyse ir padidins bendrovės konkurencingumą klientams Šiaurės-Rytų Lenkijoje bei Vidurio ir Rytų Europoje. Iš tiekimo saugumo perspektyvos itin svarbu, kad PGNiG savarankiškai spręs, iš ko bus įsigyjamos ir į paskirstymo stotį Lietuvoje tiekiamos SGD“, – sako Piotr Wozniak, PGNiG valdybos prezidentas.

Lenkijos naftos ir dujų bendrovė PGNiG veikia naftos ir gamtinių dujų gavybos ir gamybos srityse. PGNiG filialų ir pagrindinių grupės įmonių veikla apima dujų ir skystojo kuro importą, saugojimą ir pardavimą, elektros ir šilumos gamybą, taip pat teikia geofizinių tyrimų ir gręžinių paslaugas. PGNiG dukterinės bendrovės ir filialai vykdo gavybos ir gamybos veiklą Norvegijoje ir Pakistane, prekiauja dujomis Vokietijoje ir SGD per atstovybę Londone.


Šaltinis: Energetikos ministerija