ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2021:06:17 9:31

Norinčioms gimdyti namuose – teks susimokėti

Pexels.com nuotrauka

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad įteisinus galimybę namuose gauti gimdymo priežiūros paslaugas, tokia medikų pagalba būtų mokama.

„Tas, kas norės tokią paslaugą gauti, tas ir susimokės. Nes mūsų sveikatos priežiūros sistema garantuoja saugų gimdymą sveikatos priežiūros įstaigoje, rūpinamasi tiek mama, tiek naujagimiu. Jeigu kas nors nori alternatyvos, tai už tą alternatyvą turi susimokėti savais pinigais, o ne mokesčių mokėtojų pinigais“, – žurnalistams trečiadienį sakė premjeras.

Vyriausybė posėdyje trečiadienį pritarė pataisoms, kurios numatytų teisę akušeriams teikti gimdymo priežiūros namuose paslaugas. Toliau pataisas svarstys Seimas.

„Blogiausia buvo iki šiol, kad tai buvo nereglamentuota niekur ir kas gimdydavo namuose, tiesiog susidurdavo su tam tikromis teisinėmis problemomis, tai riekia reglamentuoti, matyt, toks poreikis yra“, – teigė S. Skvernelis.

Sveikatos apsaugos ministerijos teikiamomis pataisomis būtų įteisinta gimdymo priežiūros paslauga namuose, kai nėra didelės rizikos nėštumo veiksnių.

Ministerija aiškina, kad gimdymo namuose reglamentavimo imamasi gavus nevyriausybinių organizacijų prašymų.

Ministras Aurelijus Veryga pernai vasarį sudarė darbo grupę ir pavedė jai įvertinti gimdymo namuose reglamentavimo galimybes bei sąlygas, taip pat sukurti gimdymo namuose priežiūros modelį. Ši grupė nutarė, kad reikalingas įstatyminis pagrindas, kuris suteiktų teisę akušeriui prižiūrėti gimdyvę ne tik asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, bet ir gimdyvės namuose.

Pasak ministerijos, suteikus teisę akušeriams teikti gimdymo priežiūros paslaugas gimdyvės namuose, bus parengti šios paslaugos teikimo reikalavimai.

Numatoma, kad norėdamos tokią paslaugą teikti asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ) turėtų gauti specialią licenciją. Namuose norinti gimdyti moteris su licencijuota ASPĮ turėtų sudaryti sutartį, įstaigos akušerė suteiktų moteriai išsamią informaciją apie gimdymo gydymo įstaigoje ir gimdymo namuose privalumus bei riziką, įvertintų galimą riziką ir viso nėštumo metu kartu su nėščiąja ruoštųsi gimdymui namuose, kad moteris gerai suprastų savo veiksmus ir gimdymo metu vykdytų akušerio nurodymus.

Taip pat turėtų būti iš anksto numatomos transporto priemonės, jeigu gimdyvę ar naujagimį tektų gabenti į ligoninę, iš anksto susitariama dėl galimo gimdyvės priėmimo su akušerijos stacionaru. Jis neturėtų būti toliau nei pusvalandis kelio nuo gimdyvės namų.

„Paslaugų teikimo reikalavimuose būtų nustatyti atvejai, kada moterį reikėtų pervežti į ligoninę saugiai užbaigti gimdymo, taip pat naujagimio būklės, kada būtina nedelsiant organizuoti jo pervežimą į akušerijos stacionarą“, – aiškina ministerija.

A. Veryga per posėdį trečiadienį teigė, kad „naujagimių mirtys yra ypač retas reiškinys, tai turime padaryti viską, kad saugumas būtų užtikrintas“.

Gimdymo namuose šalininkai jo įteisinimo siekia argumentuodami, kad moteris psichologiškai ramiau jaučiasi gimdydama namuose, šeimos aplinkoje.

Vilniaus apygardos teismas pernai vasarą rezonanso sulaukusioje byloje dėl gimdymų namuose nuteisė tuo besivertusias pribuvėją Jurgitą Ingą Švedienę ir gydytojos išsilavinimą turinčią Dalią Jakaitę. Jos nuteistos dėl neteisėto vertimosi ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla.

J. I. Švedienei antros instancijos teismas paskyrė pusės metų laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant metams, moteriai taip pat uždrausta išvykti iš gyvenamosios vietos ilgiau nei savaitei be institucijų žinios. D. Jakaitei paliktas galioti apylinkės teismo sprendimas, numatantis pusės metų laisvės apribojimą, įpareigojant nuteistąją naktimis būti namuose, jeigu tai nesusiję su darbu.

Šią savaitę D. Jakaitės ir J. I. Švedienės advokato skundus pradėjo nagrinėti Aukščiausiasis Teismas. Teismo posėdyje antradienį patenkintas D. Jakaitės advokato prašymas nušalinti vieną iš septynių teisėjų kolegijos narių Vytautą Piesliaką nuo bylos nagrinėjimo kasacine tvarka. Prašymas jį nušalinti grįstas tuo, kad teisėjo sūnus Alenas Piesliakas buvo vienas iš Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegijos, priėmusios skundžiamą nuosprendį, teisėjų. V. Pieliakas bus pakeistas kitu teisėju, byla toliau bus nagrinėjama gegužės 10 dieną, sakė teismo atstovė. Byla nagrinėjama neviešai.

Moterų veikla teisėtvarkos pareigūnai susidomėjo, kai 2011 metais birželį Vilniaus apskrityje mirė namuose pagimdytas naujagimis.

Pexels.com nuotrauka

Straipsnis parengtas remiantis BNS naujienų agentūros informacija.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo yra draudžiama.