ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2023:09:29 12:46

Evaldo Ivanausko fotomontažų parodos „Pašnekesiai su Vincu Firinausku“ atidarymas

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus

Kauno paveikslų galerijoje, K. Donelaičio g. 16, Kaune,

liepos 27 d., ketvirtadienį, 17 val.

 

kviečiame į Evaldo Ivanausko fotomontažų parodos „Pašnekesiai su Vincu Firinausku“ atidarymą. Renginyje dalyvaus pats autorius bei parodos kuratorė dr. Zita Pikelytė iš Panevėžio kraštotyros muziejaus.

 

Panevėžietis fotomenininkas Evaldas Ivanauskas parodoje pristatys darbų ciklą „Pašnekesiai su Vincu Firinausku“, kuriame naujam gyvenimui atgyja tarpukarį menančios fotografijos. Parodoje bus eksponuojami didelio formato skaitmeniniai fotomontažai, sukurti naudojant Panevėžio kraštotyros muziejuje saugomų XX a. 3–4 deš. Miežiškių miestelio fotografo Vinco Firinausko negatyvų atvaizdus. E. Ivanausko darbuose tarpukario laikotarpiu įamžinti herojai atgyja kitame laike ir kituose kontekstuose, savituose ar net sapnų pasaulėvaizdžiuose.

 

„Ciklo pradžią lėmė atsitiktinumas. 2004 m. Panevėžio kraštotyros muziejus rengė leidinį „Vincas Firinauskas ir jo fotografija“. Man, kaip šio leidinio dailininkui, projekto vadovė Zita Pikelytė patikėjo sudėlioti iliustracijas. Perrinkdamas nemažą pluoštą vaizdų, pajutau norą savaip surežisuoti siužetus, kuriuose dalyvautų V. Firinausko nuotraukų žmonės. Paveikė magiška senųjų fotografijų trauka. Vaizduose buvo kažkas atpažįstama ir artima. Iš nuotraukų žvelgiantys žmonės siejosi su asmeninių prisiminimų personažais ir žadino vaizduotę“, – sako parodos autorius E. Ivanauskas.

 

Menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis papildo: „Neatsitiktinai šis ciklas vadinasi „Pašnekesiai su Vincu Firinausku“. Muziejų saugyklose glūdi neįtikėtini laiko nuslopintų prasmių lobiai. Prašnekinus juos galima rasti begalę svarbių atsakymų apie save, savo būsenas ir gyvenimą, apie mirtį ir džiaugsmo akimirkos prasmę. Visa tai įšaldyta senose fotografijose. Jas prakalbinus vis gilėjantis pašnekesys gali užtrukti ilgai, visą gyvenimą. Būtent tokia archyvo perspektyva atskleidžiama vizualiame Evaldo Ivanausko ir Vinco Firinausko dialoge. Už tai mes jiems dėkingi.“

 

 

Parodos rengėjas: Panevėžio kraštotyros muziejus

Parodos rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Panevėžio miesto savivaldybė

 

Paroda veikia: 2023 07 27 – 10 08

 

Maloniai kviečiame.