ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2023:11:30 1:41

Paukščiai grįžta namo – kokius inkilus kelti smulkiesiems paukščiams?

Pavasariui artėjant, Valstybinių miškų urėdijos miškininkai planuoja sugrįžtančių paukščių įkurtuves, išvalydami senuosius inkilus bei ruošdami naujus namus miško sparnuočiams. Žiemai baigiantis vieni pirmųjų mūsų kraštus savo giesmėmis pradeda džiugini žvirbliniai paukščiai, tad miškininkai pataria, į ką atkreipti dėmesį, norit pasigaminti ir iškelti inkilus šiems smulkiesiems paukščiams.

Pavasarį miškai skamba nuo čiulbančių paukščių choro. Dalis paukščių giesmininkų sugrįžta iš šiltųjų kraštų, kita dalis – žiemoja. Žiemojantys paukščiai dažnu atveju anksčiau pradeda savo veisimosi sezoną nei parskrendantys iš šiltųjų kraštų. Pavasariui įsibėgėjant šie paukščiai ieško tinkamų vietų krauti lizdus, perėti kiaušinius ir auginti jauniklius. Lizdus paukščiai įsirengia atokesnėse vietose, kad atkreiptų mažiau dėmesio ir geriau užsimaskuotų, taip apsisaugodami nuo plėšrūnų. Dažnu atveju tai būna tankūs krūmynai, medžių šakos ar geninių paukščių iškalti uoksai.

Geninių paukščių iškaltuose uoksuose peri antriniai uoksiniai paukščiai, tokie kaip įvairių rūšių zylės, musinukės, varnėnai ir daugelis kitų rūšių. Uokse sukti lizdą ir auginti jauniklius gana saugu, nes jį išplėšti plėšrūnams būna sunkiau. Ne visuose miškuose yra pakankamai uoksų, tinkamų šiems paukščiams perėti, todėl galima miško giesmininkams pagelbėti – iškelti inkilus ir suteikti paukščiams naujus namus.

Iš kokių medžiagų miško giesmininkai, perintys inkiluose, suka savo lizdus? Valstybinių miškų urėdijos Gamtotvarkos skyriaus specialistas Mindaugas Ilčiukas paaiškina, kad zylės perėti pradeda jau balandžio mėnesio pirmoje pusėje: didžiosios, mėlynosios, juodosios, kuoduotosios, paprastosios pilkosios zylės savo lizdams sukti kaip pagrindą naudoja samanas ir žvėrių plaukus bei šerius. Skirtingas zylių rūšis pagal lizdinę medžiagą atskirti nelengva, tačiau patyrusiai akiai įmanoma pagal papildomas į lizdo medžiagą įdėtas detales. Pavyzdžiui – mėlynoji zylė į lizdo medžiagą įterpia daugiau plaušų bei smulkių plunksnelių, o štai šiaurinės pilkosios zylės inkiluose peri retai ir lizdeliui visai nenaudoja samanų.

„Zylės deda baltus kiaušinius su įvairaus intensyvumo rudomis dėmėmis. Margasparnės musinukės grįžta iš šiltų kraštų jau balandžio viduryje, o gegužę pradeda sukti lizdus ir perėti. Šių paukščių kiaušiniai melsvi, be dėmelių. Margasparnių musinukių lizdus lengva atskirti nuo zylių, nes pagrindinė medžiaga – žolių stiebeliai ir plaušai, pušies žievės lakšteliai (jei inkilas pušyne) arba beržo tošis (jei inkilas beržyne). Kovo pradžioje parskridę varnėnai iš žiemaviečių iš karto perėti nepradeda – nes užsiima inkilo valymo darbais: išneša pernykščio lizdo liekanas. Lizdą varnėnai suka iš pernykščių varpinių žolių lapų, šiaudų, dažnai iškloja naminių paukščių plunksnomis ar pušies žievės lakšteliais. Varnėnai inkiluose perėti pradeda balandžio antroje pusėje, deda ryškiai žydrus kiaušinius“, – sako miškininkas M. Ilčiukas.

Kaip teisingai sukalti inkilą ir kaip jį pakabinti? Smulkiems žvirbliniams paukščiams (zylėms, musinukėms) inkilai dažniausiai daromi apie 30 cm aukščio ir apie 15 cm pločio su 3 cm skersmens landa. Varnėno inkilas kiek didesnis, o landa – 5 cm. Inkilų kabinimo aukštis 3-5 metrai. Kabinant inkilą ant tvirtos šakos svarbu parinkti tinkamą vietą su geru priskridimu. Tankmėje pakabintuose inkiluose labiau kaupiasi drėgmė, o iškėlus inkilą atviroje vietoje pietinėje pusėje – dažnu atveju inkile gali būti per karšta. Pakabinti inkilą svarbu taip, kad jis laikytųsi stabiliai ir nesiūbuotų esant vėjui.

Šiais metais kovo 10 d. Valstybinių miškų urėdija gamtai neabejingus sparnuočių mylėtojus kvies pasitikti paukščius kartus su įmonės regioninių padalinių miškininkais ir iškelti sugrįžtantiems paukščiams namus. Akcijos „Paukščiai grįžta namo“ metu visoje Lietuvoje VMU iškels daugiau nei 8 tūkst. inkilų.

Inkilų matmenų lentelė, Lietuvos ornitologų draugija

Paukščio rūšis

Inkilo aukštis, cm

Inkilo aukštis iki landos, cm

Lentos plotis, cm

Landos skersmuo, cm

Inkilo iškėlimo aukštis, m

Biotopas

Didžioji zylė

30

23

16

3-3,2

3-5

Įvairūs miškai, parkai, sodai, gyvenviečių ir miestų želdiniai

Mėlynoji zylė

27

20

15-16

2,8

3-5

Įvairūs miškai, daugiausia lapuočių, parkai, sodai

Kuodotoji zylė

25

18

14-15

2,8

3-7

Pušynai, rečiau eglynai, lapuočių miškų vengia

Margasparnė musinukė

28

21

15-16

2,8

3-5

Įvairūs miškai, parkai, sodai gyvenviečių ir miestų želdiniai

Paprastoji raudonuodegė

23

14

18

5

4-6

Šviesūs miškai, sodai, parkai, brandūs pušynai

Žalioji meleta

45

31

25

9

5-10

Lapuočiai, mišrūs miškai.
Būtina įberti drožlių

Pilkoji meleta

45

31

25

9

5-10

Lapuočiai, mišrūs miškai.
Būtina įberti drožlių

Žalvarnis

45

34

24

6

5-10

Seni miškai, parkai. Inkilai keliami senuose medžiuose. Būtina įberti drožlių

Kukutis

40

29

24

6-7

3-7

Pamiškės, nedidelės giraitės
medžių grupės tarp ganyklų, prie gyvenviečių. Būtina įberti drožlių.

Bukutis

30

22,5

16

3,4-3,5

4-7

Lapuočių, mišrūs miškai seni parkai. Brandūs medynai

Varnėnas

35

26

19

5

4-7

Įvairūs miškai, parkai, sodai
gyvenviečių ir miestų želdiniai

Čiurlys

35

26

19

5

6-15

Gyvenvietės, miestai, parkai.
Tvirtinamas prie pastatų, stulpų, medžių.

Naminė pelėda

55

37

28

13

5-10

Seni miškai, parkai, nedidelės giraitės tarp gyvenviečių, kapinės, būtina įberti drožlių

Lututė

45

31

28

9

5-10

Spygliuočių, rečiau mišrūs miškai, mėgsta kirtavietes, pavienius medžius jose. Būtina įberti drožlių

Pelėdikė

30

18

24

8

3-7

Tvartuose, daržinėse, senuose parkuose, parkuose esančiuose griuvėsiuose. Būtina įberti drožlių

Žvirblinė pelėda

40

29

24

6-6,5

5-7

Seni, dažniausiai spygliuočių miškai.
Būtina įberti drožlių

Liepsnotoji pelėda

55

38

37-38

17*17

4-8

Inkilas kabinamas daržinių viduje su landa į lauką, galį būti svirnai, kluonai, seni pastatai. Anga ne apvali, o beveik kvadratinė kairiam kampe, būtina įberti drožlių

Klykuolė

55

38

28

12

2-10

Prie ežerų, upių kur yra pavieniai medžiai. Vengti lajų, būtina įberti drožlių

Didysis dančiasnapis

65

42

37-38

18

2-10

Prie ežerų, upių kur yra pavieniai medžiai. Vengti lajų, būtina įberti drožlių

Uralinė pelėda

65

45

37-38

20

5-10

Inkilas daromas mažinant priekinę sienelę 20 cm. Seni spygliuočių miškai ypač eglynai  su beržu. Brandūs seni medynai. Būtina įberti drožlių

Kuosa

40

26

25

9

5-10

Parkai, miestų gyvenviečių želdiniai.
Būtina įberti drožlių

Šaltinis: Aplinkos ministerija