ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2023:03:30 8:18

Europos Komisija 2021 m. numato rekordinį PVM atotrūkio mažėjimą Lietuvoje

Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) atotrūkis Lietuvoje ir toliau nuosekliai mažėja. Europos Komisijos (EK) vertinimu, atotrūkio mažėjimas šalyje 2021 metais – didžiausias per visą skaičavimo laikotarpį. Apie tai rašoma paskelbtoje EK Socialinių ir ekonominių tyrimų centro (CASE) PVM atotrūkio Europos Sąjungos (ES) šalyse ataskaitoje.

Anot finansų ministrės Gintarės Skaistės, prie laipsniško PVM atotrūkio mažėjimo Lietuvoje prisidėjo tiek augantis pasitikėjimas valstybe ir didėjantis mokesčių mokėtojų sąmoningumas, tiek ir nuoseklus administratoriaus darbas, užkardant mokestinius pažeidimus realiu laiku.

„PVM atotrūkio mažėjimas Lietuvoje rodo, jog pasitikėjimas valstybe auga – žmonės ir verslas vis labiau linkę skaidriai mokėti mokesčius. Prie to prisideda ir pastarųjų metų šokų – nuo pandemijos iki energijos kainų šuolio – patirtis, kai sąžiningai mokesčius mokantys verslai sudėtingu metu gali tikėtis ištiestos valstybės pagalbos rankos, kai mokesčiai sugrįžta subsidijų forma. Svarbu ir toliau kryptingai dirbti – ugdant visuomenės sąmoningumą, efektyvinant mokesčių administravimo priemones ir kovojant su šešėline ekonomika. Tam įgyvendiname Šešėlinę ekonomiką ir pridėtinės vertės mokesčio atotrūkį mažinančių veiksmų planą, kas, tikiu, padės pozityvioms tendencijoms tęstis“, – sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė.

EK tyrimo duomenimis, 2020 metais PVM atotrūkis Lietuvoje sudarė 19,3 proc. ir lyginant su 2019 metais sumažėjo 1,6 procentinio punkto, o 2021 metais mažėjimas – 14,3 proc., t.y. 5 procentiniais punktais, lyginant su 2020 metais. Tokio masto prognozuojamą sumažėjimą EK už 2021 metus skelbia atsižvelgdama į duomenų patikimumą bei sumažėjimo reikšmingumą tik ypatingą pažangą demonstruojančioms šalims. Galutinis vertinimas dėl 2021 metų bus paskelbtas kitų metų EK ataskaitoje.

PVM atotrūkis reiškia skirtumą tarp įplaukų, kurias valstybė galėtų surinkti, jei nebūtų šešėlio, lengvatų ir įstatymų pažeidimų bei faktinių įplaukų. 

 


Šaltinis: Finansų ministerija