ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2023:11:30 1:04

Išvykusiųjų ir atvykusiųjų istorijos: savaitgalį – istorijų pasakojimo festivalis „Mano migracijos istorija“

Už savo tėvynės ribų žmonės atsiduria dėl įvairiausių priežasčių, tačiau jų išgyvenimai panašūs. Siekdamas giliau suvokti ir pažinti migracines patirtis, Lietuvos nacionalinis muziejus jau antrą kartą organizuoja istorijų festivalį „Mano migracijos istorija“, kurio programoje – kulinarinė ekskursija po Kalvarijų turgų, diskusijos, pasakojimai ir istorijos, o prie jų – karšta Eskedar Tilahun sriuba.

Istorijų namuose lapkričio 26 d. vyksiantis renginys praturtins ir niekada neemigravusius žmones, nes, kaip pastebi organizatoriai, migruojančiųjų išgyvenimai bendražmogiški, atpažįstami visiems: namų paieškos, draugystės, šeimos kūrimas, karjera.

Jau antrus metus gyvendama šia tema, neabejoju – šios istorijos nėra tik apie migraciją, apie išvykimą ar atvykimą. Jos yra apie bendražmogiškus patiriamus dalykus ir neapsieina be meilės, baimės, liūdesio ir ilgesio atspalvių. Tuo pačiu norisi sumažinti skirtį tarp migruojančiųjų ir niekada neemigravusiųjų, kuri visuomenėje nori to ar nenori, egzistuoja“, – sako viena iš festivalio organizatorių, istorijų pasakoja Milda Varnauskaitė.

Festivalį pradės kulinarinė ekskursija Kalvarijų turgaus rajone, kurios dalyviai bus kviečiami patirti skirtingas kultūras per kulinarinį jų paveldą: lauks skoniai iš Sirijos, Pietų Korėjos, Sakartvelo, Italijos, o su jais ir mūsų naujųjų Vilniaus kaimynų istorijos. Nuo 14 val. renginys persikels į Istorijų namus, kur bus vieta ir laikas pasakoti bei klausytis.

Lauksime visų, norinčių ir galinčių papasakoti savo istoriją, – būsime pasiruošę ją įrašyti. Jeigu atsinešite migracijos istoriją menantį daiktą, mūsų savanoriai jį taip pat užfiksuos ateičiai. Vyks pokalbis su žmonėmis, renkančiais migracijos istorijas, jų klausime, ar lengva rinkti asmeninius žmonių išgyvenimus ir patirtis, o vakare mikrofonas bus atviras visiems – vyks istorijų pasakojimo vakaras „Sriuba ir istorija“. Jį ves Milda Varnauskaitė, o sriuba vaišins Eskedar Tilahun“, – kviečia viena iš festivalio organizatorių, muziejaus istorikė Ina Ėmužienė.

Festivalyje laukiami visi: kol suaugusieji klausysis kitų istorijų ir pasakos savas, mažieji svečiai kartu su Istorijų namų edukatoriais užsiims jiems pritaikytomis veiklomis. Organizatoriai pabrėžia, jog festivalis vyks ir lietuvių, ir anglų kalbomis.

Festivalis – įžanga į svarbiausią kitų metų muziejaus parodą

Istorijų festivalis yra tik viena iš daugelio veiklų, kurias organizuojame, ruošdamiesi svarbiausiai kitų metų Lietuvos nacionalinio muziejaus parodai.

Neseniai baigėsi radijo laidų ciklas, skirtas mūsų migracijos istorijai ir dabarčiai, vyksta nuolatinis istorijų rinkimo ir fiksavimo, eksponatų ieškojimo procesas. Taip mes siekiame surinkti ir ateičiai užfiksuoti kuo daugiau ir kuo įvairesnių visų mūsų migracijos istorijų, kurios parodoje papildytų istorinę dalį ir kartu – atskleistų iš ar į Lietuvą migruojančio žmogaus portretą“, – pasakoja muziejaus istorikė, būsimos parodos kuratorė Giedrė Milerytė-Japertienė.

Būsimos parodos kuratorė renginyje taip pat dalysis šviežiais įspūdžiais iš pusantro mėnesio trukusios ekspedicijos Šiaurės ir Pietų Amerikose, kur vyko siekdama užfiksuoti vietos lietuvių bendruomenių istorijų, užmegzti ryšių, surinkti eksponatų.

Savo migracijos istoriją pateikti parodai arba pakviesti tai padaryti draugus, pažįstamus galite ir virtualiai: muziejus sukūrė viešai prieinamą duomenų bazę. Ją rasite adresu https://migrationstory.lnm.lt/

Renginys, kurį remia Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvių katalikų religinė šalpa, yra nemokamas. Į ekskursiją būtina registracija. Renginys vyks lapkričio 26 d. Istorijų namuose, T. Kosciuškos g. 3, Vilniuje. Visą programą rasite adresu www.lnm.lt

______________________

Lietuvos nacionalinio muziejaus naujienas kviečiame sekti atnaujintoje interneto svetainėje: http://www.lnm.lt/ arba socialiniame tinkle: https://www.facebook.com/lnmuziejus/.