ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2023:11:30 1:57

„Anarchistas pagal šv. Augustiną“. Dokumentinis filmas apie dr. Jerzį Ordą

Birželį sukako 50 metų nuo Jerzio Ordos, vieno iš ryškiausių XX amžiaus Vilniaus asmenybių, mirties. Lapkričio 23 dieną bus pristatyta dokumentinis filmas, skirtas šio nepelnytai užmiršto istoriko ir visuomenės veikėjo gyvenimui.

„Vilnietis pagal pasirinkimą“, „integralus humanistas“, „paradoksų žmogus“… taip Jerzį Ordą

apibūdindavo tie, kurie turėjo galimybę jį artimiau pažinti. Jis pats dar tarpukariu yra save pavadinęs

„šventojo Augustino įkvėptu anarchistu“, o anarchizmo pagal šv. Augustiną esmė labai

paprasta: „Mylėk ir daryk, ką nori“.

Festivalio plakatas

Jerzis Orda gimė 1905 m. kovo 20 dieną Novišicuose, netoli Pinsko. Buvo kilęs iš bajorų  giminės, puoselėjusios gilias Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės tradicijas. Giminystės ryšiai jį siejo su akvarelininku, grafiku Napoleonu Orda, taip pat su Giedroycų gimine. Giminė iš motinos pusės buvo kilusi iš Galicijos, Jerzio Ordos senelis buvo garsus istorikas Stanisławas Smołka. 1905 m. Jerzis Orda atvyko Į Vilnių tęsti istorijos studijas Stepono Batoro universitete. Sužavėtas miesto barokinės architektūros ir išskirtinumo, Orda liko jam ištikimas, nepaisant visų audringų II pasaulinio karo peripetijų ir dešimtmečius trukusios sovietų okupacijos.

„Tikroji jo specializacija, meilė ir profesija buvo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinė Vilnius. (…) Kartais svarstau, su kuo jis vėliau diskutuodavo, kai visa jo aplinka iš universiteto, institutų ir bibliotekų emigravo. Galbūt, turint omenyje, kad jo meilės objektas – barokinių bažnyčių miestas – liko nesunaikintas, kalba Ordai nebuvo svarbiausia ir jis rado panašių į save fanatikų tarp lietuvių Vilniaus išpažinėjų?“ – apie Jerzį Ordą rašė Czesławas Miłoszas.

Puikiai išsilavinęs istorikas buvo ne tik nepamainomas Vilniaus archyvų fondų žinovas, bet taip pat , o gal visų pirma, išskirtinė asmenybė. Praktiškai visą gyvenimą Orda konfrontavo su autoritarizmu arba totalitarizmais. Tokiais sudėtingais laikais jis visada sugebėdavo apginti savo nepriklausomybę ir elgtis pagal sąžinę, nors už tai teko mokėti milžinišką kainą. Kartais garsiai protestuodamas, kartais tyliai, jis visąlaik laikėsi savo ir liko ištikimas tiesai…

„Tai buvo viena originaliausių to meto Vilniaus asmenybių. Neaukštas, pailgos, visiškai plikos galvos, ant kurios jam įtemptai mąstant, susimesdavo odos raukšlės. Siauros nosies, didelių tamsių akių, senu palaikiu švarku ir nenusakomos spalvos kelnėmis, avėdavo medpadžius, prie kojų pritvirtintus visiškai nudilusiais plonyčiais dirželiais (…). Atrodė, kad tas žmogus kiaurai permato istorijos miglą, visas jos susiraizgiusias gijas. Jis suteikdavo vilties ir mokydavo pro tuos tariamus įžvelgti išties svarbius įvykius, kurie čia, Rytų ir Vakarų sandūroje, esti tokie komplikuoti ir įnoringi“, – apie Ordą rašė prof. Tomas Venclova.

Filme su Orda žiūrovus supažindins jį asmeniškai pažinoję žmonės bei tie, kurių aistra sutampa su jo.

Iš pirmo žvilgsnio ramus, nors iš tiesų dramatiškų posūkių kupinas Ordos gyvenimas filmo kūrėjams suteikia galimybę apsvarstyti žmogaus laisvės ribas totalitarizmo sąlygomis, o galbūt ir totalitarinės valstybės valdžios ribas žmogaus laisvei.

Filmo premjera vyks 2022 m. lapkričio 23 d. Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos prospektas 22, Vilnius). Prieš filmo peržiūrą vyks diskusija su filmo kūrėjais ir su dr. Jerziu Orda susijusiais žmonėmis. Renginio pradžia 17.00 val. Įėjimas laisvas.

2022 m. gruodžio 7-10 dienomis filmas taip pat bus rodomas kino centre Skalvija.

Filmo peržiūros – Vilniaus 700-ojo gimtadienio minėjimo programos dalis.

Informacija apie filmą

Jerzy Orda. Anarchistas pagal šv. Augustiną“

Dokumentinis filmas, trukmė: 55 minutės

Scenarijaus autorė: Ilona Lewandowska

Režisierė: Dovilė Gasiūnaitė

Montažo režisierius: Vytautas Tinteris

Filme dalyvavo: Krystyna Adamowicz, dr. Rasa Antanavičiūtė,  Alwida Bajor, kun. Wojciech Górlicki, prof. Zigmantas Kiaupa, Wojciech Piotrowicz, doc. dr. Andrzej Pukszto, dr. Vitalija Stravinskienė, Wojciech Zagała, Paweł Zienowicz

Prodiuserė: Teresa Rožanovska, Ketvirta Versija

© fondas „Pomoc Polakom na Wschodzie“ 2022

Projekto partneriai:

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Lietuvos istorijos institutas

Vilniaus miesto savivaldybė

Žiniasklaidos partneriai: Polskie Radio dla Zagranicy, Go Vilnius

Projektas finansuotas Lenkijos Respublikos užsienio reikalų ministerijos lėšomis, įgyvendinus konkursą „Viešoji diplomatija 2022“

„Jerzy Orda. Anarchistas pagal šv. Augustiną“ treileris – YouTube

 


Šaltinis: Vilniaus miesto savivaldybė