ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2023:11:30 12:45

Poliomielitą įveikti gali skiepai

Nors Lietuva nuo 2001 m. laikoma laisva nuo poliomielito viruso šalimi, tačiau įvežtinio poliomielito rizika išlieka.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, poliomielito atvejai registruojami Ukrainoje, Tadžikistane, Izraelyje. Endeminėmis poliomielito šalimis šiuo metu laikomos Pakistanas ir Afganistanas, tačiau poliomielito atvejų registruojama ir Afrikoje (Malavyje, Mozambike). Per paskutinius 12 mėnesių poliomielito atvejai registruoti kai kuriose šalyse, kurios jau buvo laikomos laisvomis: JAV, Jungtinėje Karalystėje, Izraelyje. Ši situacija patvirtina, kad vis dar nepakankamos skiepijimo nuo poliomielito apimtys, neapsaugo nuo šios sudėtingos ligos. Kol pasaulyje yra bent vienas poliomielito židinys, ligos virusai gali „atkeliauti“ bet kur.

Kas yra poliomielitas?

Tai ūmi virusinė infekcija, tipiškais atvejais pasireiškianti dvibange ligos eiga ir ūmiu vangiu raumenų paralyžiumi.

Kaip užsikrečiama?

Infekcijos šaltinis – tik žmogus. Pagrindinis plitimo kelias – fekalinis-oralinis. Užsikrečiama per maistą, vandenį, nešvarias rankas.

Lietuvoje skiepijimų apimtys nuo poliomielito nepakankamos

NVSC specialistai atkreipia dėmesį, kad vaikus itin svarbu laiku paskiepyti pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių (Kalendorius). Jeigu vaikas nebuvo laiku paskiepytas, gydytojas gali sudaryti individualų skiepijimų planą ir „pasivyti“ Kalendoriuje numatytą skiepijimą.

NVSC duomenimis, lyginant 2020 m. ir 2021 m., skiepijimo apimtys nuo poliomielito 1 m. amžiaus grupėje sumažėjo nuo 91,35 iki 90,05 proc. Rekomenduojama, kad nuo šios ligos pasiskiepijusių asmenų dalis visuomenėje siektų ne mažiau kaip 95 proc.

Tyrimai ir skiepai nemokami

Atkreipiame dėmesį, kad kiekvienu atveju įtarus enterovirusinę infekciją, neaiškios kilmės meningoencefalitą, ūmų vangų paralyžių ar poliomielitą, imami ėminiai poliomielito virusui nustatyti, kurie siunčiami į Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją arba jos skyrių.

NVSC specialistai primena, kad vaikų skiepijimai nuo poliomielito yra nemokami. Laboratoriniai tyrimai poliomielito virusui nustatyti – taip pat.

 


Šaltinis: NVSC