ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2022:10:03 8:59

Beždžionių raupai – kas tai?

Beždžionių raupai – tai zoonozė, kurią sukelia beždžionių raupų virusas. Šis virusas pirmą kartą nustatytas 1958 m. Kopenhagoje tiriant beždžiones. Pirmasis žmonių beždžionių raupų atvejis buvo nustatytas 1970 m. demokratinėje Kongo Respublikoje. Ši liga paplitusi Centrinės ir vakarų Afrikos atogrąžų miškuose, kur vietos gyventojai dažnai kontaktuoja su užsikrėtusiais gyvūnais. LR Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad šiuo metu Lietuvoje jau yra fiksuoti trys atvejai, kai žmonėms diagnozuotas beždžionių raupų infekcinis susirgimas.

Beždžionių raupai – infekcinė liga, ja serga ir žmonės ir gyvūnai. Šio raupų viruso nešiotojai ir platintojai gali būti įvairūs gyvūnai. Liga užsikrečiama įkandus gyvūnui, tiesioginio sąlyčio metu su infekuoto gyvūno krauju, kūno skysčiais arba per odos/gleivinių pažeidimus. Žmogus nuo žmogaus užsikrečia retai. Galimas užsikrėtimas raupais nuo sergančio žmogaus tik ilgo sąlyčio metu, kvėpuojant veidas į veidą, t. y. per kvėpavimo takų lašelius. Užsikrėsti galima ir tiesioginio sąlyčio metu su infekuoto žmogaus kūno skysčiais, odos pažeidimais, taip pat per virusu užkrėstą aplinką, pavyzdžiui, patalynę ar drabužius. Dabartinis protrūkis rodo, kad užsikrečiama ir lytinių santykių metu.

Inkubacinis ligos periodas yra nuo 5 iki 21 dienos. Liga trunka 2-4 savaites, jai būdingi į raupus panašūs simptomai. Beždžionių raupai prasideda staigiai, pasireiškia karščiavimu, nuovargiu, galvos, raumenų skausmais, krečia šaltis. Po trijų dienų nuo ligos simptomų pradžios sumažėja temperatūra ir išsivysto bėrimas, kuris progresuoja apimdamas įvairias stadijas. Bėrimas dažnai prasideda veido srityje, vėliau plinta į liemenį ir visą kūną. Pažeidimo vietas gali stipriai niežėti. Pustulėms sprogus, susidaro šašai, o jiems nukritus gali susidaryti randeliai, pigmentinės dėmės. Iki bėrimų atsiradimo daugeliui pacientų didėja limfmazgiai. Kasantis niežinčius bėrimus, galima įnešti bakterinę infekciją. Nors dauguma ligos atvejų dabartinių protrūkių metu buvo registruotos lengvos ligos formos, tačiau beždžionių raupų virusas tam tikrose gyventojų grupėse gali sukelti sunkią ligą (mažiems vaikams, nėščioms moterims, asmenims, kurių imunitetas yra nusilpęs).

Beždžionių raupų liga yra diagnozuojama atliekant virusologinius, molekulinius ir kitus tyrimus. Labai svarbi epidemiologinė anamnezė (pvz., kelionės po endeminius regionus). Gydymas simptominis (slopinamas niežėjimas, mažinama temperatūra, skiriami antivirusiniai vaistai).

Šalyse, kuriose registruojama viruso cirkuliacija, siekiant išvengti užsikrėtimų nuo gyvūnų, rekomenduojama vengti sąlyčio su graužikais ir primatais, jų krauju, o jų mėsą gerai termiškai apdoroti, naudoti pirštines ir apsauginius rūbus liečiant sergančius gyvūnus ir jų audinius, skerdžiant.

Siekiant išvengti užsikrėtimo nuo sergančio žmogaus rekomenduojama vengti artimo sąlyčio su asmeniu, kuriam įtariami arba patvirtinti beždžionių raupai, vengti sąlyčio su užterštais daiktais, dėvėti pirštines ir apsauginius rūbus slaugant pacientą, plauti rankas po sąlyčio su ligoniu. Rekomenduojama paciento izoliacija. Nustačius beždžionių raupų atvejį, rekomenduojama išsiaiškinti visus sąlytį turėjusius asmenis ir stebėti jų sveikatos būklę 21 dieną.

Skiepai nuo raupų suteikia kryžminę apsaugą nuo beždžionių raupų. Apsauginis skiepijimo nuo raupų poveikis išlieka mažiausiai 20 metų, tačiau, laikui bėgant, silpnėja.

Dar kartą primename, kad beždžionių raupais gali užsikrėsti visi, tačiau ne visiems užsikrėtimo rizika vienoda. Šiuo metu didesnė beždžionių raupų užsikrėtimo rizika kyla asmenims, turintiems tiesioginį fizinį kontaktą su sergančiu asmeniu. Sergantys asmenys gali užkrėsti kitus, kol yra ligos simptomai (dažniausiai 2-4 savaitės). Žmogus gali užkrėsti kitus, kai atsiranda odos bėrimai. Žaizdelėms užsitraukus ir nukritus šašams, žmogus tampa nebeužkrečiamu. Jeigu Jums atsirado bėrimas, pakilo temperatūra, kreipkitės į į gydymo įstaigą: konsultuokitės telefonu su šeimos gydytoju arba vykite į ligoninės, kurioje yra infekcinių ligų skyrius, priėmimo skyrių.

Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojai specialistai, bendradarbiaudami su didžiausiais šalies gydymo centrais ir gydymo įstaigomis, remdamiesi PSO, Lietuvos SAM bei NVSC teikiamomis rekomendacijomis, turėdami pažangią diagnostikos bei gydymo įrangą ir naudodami naujausius gydymo metodus, turi išskirtinę galimybę laiku nustatyti šios infekcinės ligos požymius ir efektyviai bei saugiai ją išgydyti.

Informacija parengta pagal Lietuvos Užkrečiamų ligų ir AIDS centro ir LR SAM duomenis.

 


Šaltinis: Respublikinė Panevėžio ligoninė