ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2023:09:29 1:21

HyperArc™ – naujovė galvos smegenų radiochirurgijoje

Metastazės galvos smegenyse yra dažniausia intrakranijinė patologija, kuri gydoma stereotaksine spinduline terapija. Šio gydymo metodo pagrindinė ypatybė – staigus dozės gradiento  mažėjimas, dėl kurio vienos frakcijos metu įmanoma realizuoti didesnes kartines dozes nei įprasta ir kartu apsaugoti nuo pažeidimo greta esančius sveikus audinius.

Ligonių išgyvenamumo trukmė ir kokybė priklauso nuo tikslaus švitinamo tūrio parinkimo, gautos suminės dozės, sveikų audinių ir organų apsaugos nuo spindulių. Nuodugnus ligonio ištyrimas ir tikslus  ligos išplitimo įvertinimas yra svarbiausias etapas planuojant spindulinį gydymą, o gydymo realizavimui reikalinga moderni dozimetrinio planavimo ir skaitmeninės informacijos perdavimo sistema, didelės energijos nuotolinio spindulinio gydymo aparatas, leidžiantis generuoti įvairią energiją ir suteikiantis galimybę atlikti spindulių pluošto dinaminį formavimą.

Naujausia metodika, kuri klinikinėje praktikoje vis dažniau taikoma gydant intrakranijinius susirgimus – HyperArc™ (HA, Varian Medical System) stereotaksinė radiochirurgija. Palyginus su seniau taikomais radiochirurgijos būdais, šis gydymo metodas turi daug privalumų: pacientui užtikrinama patogesnė imobilizacija, sparčiau ir kokybiškiau sukuriamas dozimetrinis planas, taip pat yra galimybė gydymą realizuoti keliose plokštumose (nekoplanariniais laukais) be papildomų laiko sąnaudų.

Planuojant ir atliekant šį sudėtingą gydymą reikia sinchronizuoti daugybę besisukančių ir judančių dalių. Reikia atsižvelgti į stalo postūmį ir pasukimą, greitintuvo korpuso, kolimatoriaus sukimosi ir daugialapės diafragmos judesius. Seniau toks planavimas, plano verifikavimas ir realizavimas užtrukdavo itin daug laiko, atsirasdavo galimų gydymo paklaidų, taip pat sunkiau buvo užtikrinamas patogumas pacientui ir gydymo realizavimo saugumas. Dėl šių faktorių nekoplanarinė rotacinė moduliuojamo intensyvumo spindulinė terapija galėjo būti atliekama tik nedaugeliui pacientų.

Siekdamas atlikti saugų, šiuolaikišką, efektyvų ir tausojantį intrakranijinių taikinių švitinimą visiems pacientams, kuriems reikia taikyti radiochirurginį gydymo būdą, Nacionalinis vėžio institutas įsigijo modernią įrangą HyperArc™ (HA, Varian Medical System), leidžiančią radiochirurgiją atlikti  preciziškai tiksliai, efektyviai, greitai, automatizuotai ir saugiai.

HyperArc™ yra itin šiuolaikiškas intrakranijinių taikinių švitinimui skirtas radiochirurginis sprendimas. Panaudojant unikalius matematinius modelius ir algoritmus optimizuojamas ne tik dozimetrinis pasiskirstymas audiniuose, bet ir pati realizavimo procedūra, o tikslus dozimetrinis plano kokybės įvertinimas yra pateikiamas jau plano kūrimo eigoje. Kadangi visa švitinimo procedūra tapo automatizuota, siekiant užtikrinti didelį tikslumą ir neprarasti realizavimo greičio prieš procedūrą jau yra įvertinamos ir sumodeliuojamos atskirų linijinio greitintuvo dalių judėjimo trajektorijos, todėl realizavimo metu to daryti jau nebereikia. Maža to – visi įrangos pasukimai ir paciento pozicionavimas atliekami automatiškai, taip sutaupant laiko ir užtikrinant dar didesnį tikslumą.

Įdiegta nauja metodika šiuo metu yra vienintelė Lietuvoje ir pacientai jau yra ja gydomi. Taip pat yra planuojama prisijungti prie tarptautinių klinikinių tyrimų.

Tekstą parengė NVI gydytoja onkologė radioterapeutė Rita Steponavičienė ir NVI vyresnysis medicinos fizikas Dr. Jonas Venius. 

 


Šaltinis: NVI