ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2022:10:03 8:05

Knygos „Olga: Schwede. Švedė. Ra. Deo. Dubeneckienė. Kalpokienė“ sutiktuvės

Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, V. Putvinskio g. 55, Kaune,

birželio 9 d., ketvirtadienį, 17.00 val.

kviečiame į knygos „Olga: Schwede. Švedė. Ra. Deo. Dubeneckienė. Kalpokienė“ sutiktuves. 

 

Renginyje dalyvaus ir knygą pristatys menotyrininkai Ramutė Rachlevičiūtė, Helmutas Šabasevičius ir kolekcininkas Edmondas Kelmickas.

 

Pagaliau Olga Dubeneckienė-Kalpokienė meno lauke, o ypač Kauno, įsiveržia į priekį, kaip ir buvo tarpukaryje. Ji ne tik ir ne tiek architekto Vladimiro Dubeneckio ir tapytojo Petro Kalpoko gyvenimo draugė, o pagrindinė herojė.

 

Lietuvos baleto pradininkei, šokio pedagogei ir dailininkei skirta ši kolektyvinė monografija, kuriai straipsnius parašė Ieva Burbaitė, Helmutas Šabasevičius ir sudarytoja Ramutė Rachlevičiūtė.

 

Leidinyje pavyko atskleisti jos beveik nežinomą peterburgietišką studijų, meninės veiklos pradžios periodą ir tvirtai įrašyti ją į tarpukario šokio, baleto, teatro, dailės ir meninio gyvenimo kontekstą. Knygoje gausu naujų, mažai ar visai negirdėtų jos biografijos faktų, daug juodai baltų, spalvotų iliustracijų.

 

Knygoje gausu eksponatų iš Nacionalinio M.K. Čiurlionio dailės muziejaus, Kauno regioninio valstybės archyvo, Kauno miesto muziejaus ir kt. Kauno muzikos mokykloje (vėliau – Konservatorija) dėstė jos tėvas Johanas Švedė. Olgos Švedės senelio Roberto Konstantino Schwede darbai kabo Latvijos nacionalinės dailės galerijos pastovioje ekspozicijoje ir saugomi Estijos nacionaliniame dailės muziejuje…

 

 

Knygą išleido VDA leidykla, iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba.

Knygos dizainerė – Nijolė Bukantienė, viršelio dailininkas – Liudas Parulskis.

 

Maloniai kviečiame.