ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2022:05:17 11:39

Lietuvos vadovaujamas ES konsorciumas kuria naujos kartos daugiafunkcinį kibernetinio saugumo įrankių rinkinį

Kibernetiniai išpuoliai kelia vis didesnę grėsmę stabilumui Europoje ir už jos ribų, daro neigiamą poveikį visuomenės gerovei ir saugumui, todėl greitas reagavimas į kibernetines atakas yra vienas iš pagrindinių Europos gynybos interesų. Į CYBER4DE projektą suburti partneriai iš 7 Europos Sąjungos (ES) šalių kurs pirmąjį Europoje daugiafunkcinį kibernetinio saugumo įrankių rinkinį, kuris reikšmingai prisidės prie  ES kibernetinės gynybos pajėgumų stiprinimo.

CYBER4DE yra pirmas projektas, kurį Europos gynybos pramonės plėtros programos (EDIDP) lėšomis finansuojamo projekto įgyvendinimą koordinuoja Lietuva. Tiesiogiai už projekto valdymą yra atsakinga Lietuvos krašto apsaugos ministerija, o pramonės įmonių konsorciumo veiklą koordinuoja Baltijos pažangių technologijų institutas (BPTI). Kaip projekto techninis koordinatorius konsorciume taip pat dalyvauja dar  viena Lietuvos įmonė – „NRD Cyber Security“.

Kuriamas produktas bus ypač naudingas ES Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) projekte įsteigtoms Lietuvos vadovaujamoms ES Kibernetinėms greitojo reagavimo pajėgoms, nes sudarys sąlygas joms veikti dar efektyviau  tiek nacionaliniu, tiek ir tarptautiniu mastu. Sukurtomis inovacijomis taip pat galės naudotis ir kitos karinės bei civilinės paskirties institucijos, siekiančios greitai ir efektyviai suvaldyti kibernetinius incidentus.

Kibernetinio saugumo įrankių rinkinį sudarys keturi moduliai: mobili daugiafunkcinė darbo vieta (angl. Workplace), kibernetiniam saugumui aktualių duomenų rinkimas (angl. Sensors), parama (angl. Back-office) ir kibernetinių grėsmių indikatoriai ir žvalgybos atnaujinimo paslaugos (angl. Cloud Services). Visi keturi moduliai bendrai užtikrins visą reikalingą funkcionalumą kibernetiniams incidentams valdyti: aptikti, tirti ir sustabdyti priešišką veiklą. Pagal numatytą įrankių rinkinio koncepciją, modulius bus galima integruoti į lankstų ir keičiamos apimties sprendimą, kurį bus galima lengvai konfigūruoti ir panaudoti pagal įvairių kibernetinių krizių operacijų specifiką. Siekiant išlaikyti maksimalų įrankių rinkinio efektyvumą, bus naudojami atviro kodo ir dirbtinio intelekto sprendimai.

CYBER4DE įrankių rinkinio kūrimas prasidėjo nuo išsamios skirtingų šalių Kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų poreikių analizės.  Konsoliduoti duomenys leis sukurti priemones, kurias bus galima integruoti į jau esamas sistemas bei dar labiau sustiprins tarptautinį bendradarbiavimą. Šiuo metu Estija, Lenkija, Prancūzija ir Rumunija yra išreiškusios politinį ketinimą remti projekto įgyvendinimą.

Planuojama, kad daugiafunkcinis kibernetinio saugumo įrankių rinkinys bus baigtas kurti iki 2024 m. vidurio, o prieš tai išbandomas simuliacinėse pratybose su ES Kibernetinėmis  greitojo reagavimo pajėgomis.

CYBER4DE pagal skirtų dotacijų sumą – 9,3 mln. eurų – patenka tarp penkių didžiausių 2020 m. kvietimo EDIDP programos finansuojamų projektų. BPTI vadovaujamas konsorciumas iš viso subūrė 10 partnerių iš 7 ES šalių: Leonardo SPA (Italija), Thales, Airbus (Prancūzija), Asseco Poland (Lenkija), Talgen Cybersecurity (Estija), METRA (Rumunija), Infigo IS, Poslovna Inteligencija (Kroatija), NRD Cyber Security (Lietuva).

 


Šaltinis: KAM