ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2023:03:30 7:57

NVI abliacijų mokymo centre daug onkologijoje žadančio navikų gydymo metodo – krioabliacijos seminaras

NVI nuotrauka

Nacionalinio vėžio instituto radiologai ir toliau dalijasi per daugiau nei 20 metų sukaupta patirtimi su Baltijos šalių kaimynais: intervencinis radiologas dr. Mantas Trakymas kolegas iš Latvijos mokė navikų krioabliacijų atlikimo ypatumų.

Nacionaliniame vėžio institute (NVI) minimaliai invazinės procedūros – abliacijos – įvairiais energijos šaltiniais  taikomos gydant daugelio  lokalizacijų navikus, dažniausiai – kepenų, inkstų, plaučių. Procedūroms atlikti naudojamas radiodažnis ir mikrobangos, šaltis ir karštis.  Sukaupta daugiau nei 20 metų patirtis. Tačiau krioabliacija – gydymas žema temperatūra  – užima ypatingą vietą intervencinėje onkologijoje. Jos pritaikymas NVI labai platus, nors dėl kainos pasirenkamas išskirtiniais, tik labai sudėtingais atvejais, kai kiti chirurginiai ar abliaciniai gydymo metodai nėra galimi. Šiuo metu krioabliacija NVI daugiausia taikoma kai pacientas turi vienintelį inkstą, kuriame yra navikas, esant labai sutrikusiai inkstų funkcijai ar sergant daugybiniais genetiškai nulemtais inkstų navikais. Tačiau dėl savo ypatingų fizinių ir biologinių savybių krioabliacija yra taikoma ir sudėtingais atvejais  – gydant kepenų, plaučių, kasos, prostatos, tarpuplaučio, galvos-kaklo, krūtinės ląstos, retroperitoninio tarpo, minkštųjų audinių piktybinius navikus.

Šiuo metu Latvijoje intervenciniai radiologai neturi galimybių specializuotis šioje srityje – nėra klinikų, kur būtų atliekamos abliacijos. NVI mielai sutinka dalytis savo patirtimi ir padėti latviams įsidiegti naujoves.

„NVI Diagnostinės ir intervencinės radiologijos skyriuje navikų diagnostikai ir gydymui naudojama moderni įranga, remiamės ne vieno, o kelių radiologinių technologijų vaizdų suliejimu. Skyriaus vyriausiasis ordinatorius, gydytojas radiologas dr. M. Trakymas turi unikalią, ilgametę navikų radiologinio mikroinvazinio gydymo patirtį, kurią mielai perduoda kolegoms. Dėl to ir įkūrėme abliacijų mokymų centrą, kuriame pastoviai rengiami praktiniai mokymai Lietuvos ir užsienio specialistams,“ – apie mokymų svarbą pasakoja NVI Diagnostinės ir intervencinės radiologijos skyriaus vedėja, gydytoja radiologė dr. Jurgita Ušinskienė.

Pirmoje seminaro dalyje NVI abliacijų mokymo centre buvo gyvai demonstruojamos inksto krioabliacijos procedūros kontroliuojamos ultragarsu, kompiuterine tomografija ir sulietų vaizdų navigacija. Abu atvejai sudėtingi, pacientai dėl kito inksto naviko jau netekę vieno inksto ir kitame vystėsi nauji navikai. Abiem atvejais krioabliacija buvo sėkminga – navikai sunaikinti, inkstų funkcija nesutrikdyta, kitą dieną pacientai buvo išrašyti namo. Antroje seminaro dalyje buvo aptartos krioabliacijos indikacijos, galimybės ir ateities vizijos.

 


Šaltinis: NVI