ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2022:05:17 11:24

Kontaktinių apsilankymų pas gydytojus – mažiau, nei tikėtasi

Panevėžio teritorinė ligonių kasa (TLK), norėdama įvertinti savo veiklos zonos sveikatos priežiūros paslaugų teikimo pokyčius, neseniai atliko analizę. Norėta sužinoti, ar nuo šių metų pradžios iki rudens pradžios kontaktinių pacientų apsilankymų pas gydytojus skaičiai buvo artimi tiems, kurie fiksuoti tuo pačiu 2019 m. laikotarpiu.

Analizė atlikta vertinant pirminio lygio paslaugas – vaikų ir suaugusiųjų apsilankymus pas šeimos gydytojus ir apsilankymus pas psichiatrą. Kitaip tariant, siekta sužinoti, ar Panevėžio ir Utenos apskričių gydymo įstaigos, gaudamos 1/12 sutartinės sumos, didina kontaktinių apsilankymų skaičių.

Paaiškėjo, kad daugumoje įstaigų mažėjo arba beveik nesikeitė apskritai teiktų paslaugų skaičius, kas daugmaž ir lėmė kontaktinių paslaugų mažėjimą. Rezultatas nedžiuginantis: blogiausia padėtis – dėl vaikų vizitų ir apsilankymų pas psichiatrus.

2021 m. sausio–rugpjūčio laikotarpis lygintas su tuo pačiu 2019 m. laikotarpiu, nes 2019 m. – atspindys to, kaip tos pačios paslaugos buvo teikiamos iki pandemijos.

Pasak Panevėžio TLK direktoriaus Jono Narbuto, nors pandeminė situacija 2021 m. viduryje buvo geresnė nei šiuo metu, įvairios ligos niekur nedingo. Stebina tai, kad gydymo įstaigos, gaudamos 1/12 sutartinės sumos kas mėnesį, kažkodėl nesuteikė daugiau kontaktinių paslaugų, nors jos pacientams tikrai yra svarbios.

Panevėžio TLK duomenimis, įvertinus apsilankymų pas pirminio lygio gydytojus skaičių, tenkantį 1000-čiui prirašytų gyventojų, tapo aišku, kad bendras vaikų apsilankymų skaičius 2021 m. sausio–rugpjūčio mėn., palyginus jį su tuo pačiu 2019 m. laikotarpiu, sumažėjo 20 proc. Kontaktinių vaikų apsilankymų buvo 50 proc. mažiau.

Suaugusiųjų vizitų pas šeimos gydytojus rezultatai atrodo kiek geriau: pas gydytojus šiųmečiu analizuotu laikotarpiu bendras apsilankymų skaičius didėjo 4 proc., palyginti su tais pačiais 2019 m. priešpandeminiais mėnesiais. Deja, kontaktinių apsilankymų buvo 35 proc. mažiau.

Prastesni buvo stebėtų apsilankymų pas psichiatrą rezultatai: bendras skaičius iš esmės nepasikeitė, tačiau kontaktinių vizitų pas šį specialistą analizuotu 2021 m. laikotarpiu fiksuota 47 proc. mažiau nei 2019 m. sausio–rugpjūčio mėn.

Ligonių kasos atkreipia gydymo įstaigų dėmesį: nors sudėtinga situacija šiuo metu sveikatos priežiūros įstaigose koreguoja paslaugų teikimą, būtina užtikrinti ne tik gydymą nuo COVID-19 ligos, bet ir neatidėliotinų paslaugų teikimą. Tokių paslaugų, kurių nesuteikus, pacientui atsirastų būtinosios medicinos pagalbos poreikis arba labai pablogėtų jo būklė. Padėtis nelengva, medikams tenka didelis darbo krūvis, tačiau kiekvienam sergančiajam ypač svarbu laiku gauti prieinamą sveikatos priežiūrą.

Pacientams, besilankantiems gydymo įstaigose, ligonių kasos primena, kad svarbu laikytis visų patvirtintų apsaugos priemonių, padedančių užkirsti kelią pandemijai plisti. Be to, gyventojai, prieš registruodamiesi pas gydytojus, neišeidami iš namų gali pasitikrinti, kur ir kiek reikia laukti, norint gauti sveikatos priežiūros paslaugas. Informaciją galima rasti ligonių kasų interneto svetainėje.

 


Šaltinis: VLK