ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2021:03:04 5:11

Šeimos išlaidų planavimas. I dalis

Išmokite sudaryti šeimos mėnesio biudžetą

Ar jums, kaip ir daugeliui kitų šeimų, kyla klausimas, kaip planuoti šeimos išlaidas, kad būtumėte finansiškai saugūs? Kokius įpročius svarbu įgyti, kad pasikeitusios gyvenimo sąlygos nekeltų streso ir pasiektumėte suplanuotus šeimos tikslus? Priimant su asmeninėmis ir šeimos lėšomis susijusius sprendimus, būtina laikytis tam tikrų taisyklių. Pradėkime nuo pradžių ir aptarkime pirmąjį svarbų žingsnį – biudžeto planavimą. Tai yra paprasta, tačiau, jeigu iki šiol to nedarėte, jums pravers keli finansų ekspertų patarimai.

1 patarimas: sekite savo pajamas ir išlaidas

Norint planuoti savo biudžetą, pirmiausia reikia įvertinti savo dabartinius vartojimo įpročius. Jeigu jūsų pajamos pastovios, pakaks 1-3 mėnesius stebėti, kam ir kiek pinigų išleidžiate. Žymėkitės kiekvieną atsiskaitymą ir rūšiuokite išlaidas pagal pobūdį: finansiniai įsipareigojimai, sąskaitos už paslaugas, transportas, maistas, grožio ir sveikatos paslaugos, pramogos ir kt.

Jei jūsų mėnesio pajamos svyruoja – papildomai susidarykite pastarojo pusmečio pajamų sąrašą, kad žinotumėte, kiek vidutiniškai per mėnesį pajamų gaunate. Pajamų ir išlaidų plane naudokite šį vidurkį kaip savo mėnesio pajamų sumą.

Naudokitės pagalbiniais įrankiais.

Tam, kad pradėtumėte sekti savo pajamas ir išlaidas, pirmiausia reikia išsiugdyti tokį įprotį ir susikurti sau patogią sistemą: vieniems patogu išlaidas žymėtis iškart vos tik jas išleidus, kiti tam laiko skiria dienos pabaigoje, peržvelgdami visos dienos išlaidas. Nesivaržykite ir naudokitės jums patogiais įrankiais: bankai suprasdami žmonių poreikį sekti savo išlaidas tam siūlo patogias programėles, kurios automatiškai jūsų išlaidas skirsto pagal kategorijas, galite išlaidas žymėtis savo mėgstamoje užrašų knygelėje, asmeniniame dokumente kompiuteryje ar vienoje iš daugybės internete esančių mobiliųjų programėlių.

2 patarimas: atskirkite būtinas ir papildomas išlaidas

Kai jau žinosite, kokias sumas ir kam išleidžiate per mėnesį, išskirkite išlaidas į dvi rūšis: būtinas, t. y. finansiniai įsipareigojimai, maistas, sąskaitos už paslaugas, ir papildomas, t. y. drabužiai, išlaidos atostogoms, pramogoms, neplanuotoms išlaidoms ir t.t.

Būkite sąžiningi ir principingi

Skirstykite išlaidas atsižvelgę į savo asmeninius ir šeimos poreikius. Jeigu žinote, kad negalite gyventi be kino teatro, įtraukite tai į svarbių išlaidų dalį. Gal jūs negalite to atsisakyti, tačiau galite, pavyzdžiui, vietoj asmeninio atumobilio, pasirinkti viešąjį transportą?

3 patarimas: įvertinkite savo finansinį pajėgumą

Žinodami savo mėnesio išlaidas, suskaičiuokite, kokią jų dalį sudaro būtinosios išlaidos. Atimkite šią dalį ir sužinosite savo laisvų lėšų sumą, kurią galite ir turėtume planuoti. Atsižvelgdami į savo šeimos asmeninius prioritetus nuspręskite, kiek iš jų skirsite drabužiams, pramogoms, atostogoms, taupymui ar kt.

Būkite laisvi tik tiek, kiek galite

Sudarant biudžetą svarbu viską apgalvoti dukart. Būtinus daiktus turėtume planuoti iš anksto ar bent jau vadovautis 24 val., taisykle – jeigu po paros to daikto vis dar reikės, tik tuomet jį įsigyti. Pavyzdžiui, naujas drabužis nėra kiekvieno mėnesio būtinas pirkinys, o išėjimas į kino teatrą ar vakarienė mieste turėtų tilpti į pramogų kategorijai sumatytą sumą per mėnesį.

Išmokę planuoti savo biudžetą žengsite pirmą žingsnį link finansinio saugumo, kuris ne tik leis išvengti streso, neatsakingų sprendimų, vis atsirandančių skolų, bet suteiks galimybę užtikrintai eiti savo tikslų link.

Tai trijų straipsnių ciklo pirmoji dalis. Kitose dalyse aptarsime išlaidų planavimą ir ilgalaikių finansinių planų sudarymą.


Šaltinis: INVL