ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2021:04:12 8:03

Kaip šiemet keitėsi verslo požiūris į finansų valdymą?

Apžvelgdama rinkos tendencijas finansinių paslaugų sektoriuje vienos didžiausių buhalterines paslaugas teikiančių įmonių Lietuvoje „BNM Finance“ vadovė pažymi, kad šiuo metu verslo akiratyje – finansų analitika ir išaugęs finansų vadovo kompetencijų poreikis. Pasak jos, įmonės šiemet aktyviai ieško sprendimų, padėsiančių sumaniau valdyti savo pinigų srautus ir optimizuotis, o tam reikia tiek įžvalgų, tiek aukštesnių kompetencijų specialistų. Kaip pastebi „BNM Finance“ vadovė Simona Matiukienė, prie kintančių verslo poreikių neabejotinai prisideda ir nestabilumo įnešanti pandemija.

Ši tendencija atsispindi ir įmonės veiklos rezultatuose. „BNM Finance“ skaičiuoja, jog 2020-aisiais pajamos iš analitikos ir finansų vadovo nuomos paslaugų augo labiausiai. Pasak S. Matiukienės, apie strateginio finansų valdymo pobūdžio klausimus pasireiškus netikrumui rinkoje prabilo kas ketvirtas įmonės klientas.

Džiaugiamės, kad galėjome atliepti tą staiga susiformavusį poreikį ir minėtas paslaugas buvome įtraukę į savo paslaugų portfelį jau kiek anksčiau. Šiuo netikėtų pokyčių rinkoje laikotarpiu sukūrėme reikšmingą pridėtinę vertę klientams ir tokiu būdu užsitikrinome savo įmonės konkurencingumą“, – sako S. Matiukienė. Remiantis preliminariais vertinimais, „BNM Finance“ šiemet augo 65 proc.

Per dešimtmetį įsigijusi aštuonias buhalterinę apskaitą vykdančias įmones šiandien „BNM Finance“ patenka į didžiausių buhalterines paslaugas teikiančių įmonių 10-uką Lietuvoje ir yra subūrusi daugiau kaip 60 specialistų komanda. Šiemet verslo augimą užtikrinusias paslaugas įmonė rinkai pristatė dar praėjusiais metais. Tuo metu būtent tokį paslaugų spektro plėtimą lėmė vis brandesnis rinkos požiūris į verslo finansų valdymą.

Prioritetas skiriamas analitikai

BNM Finance“ direktorė Simona Matiukienė kalbėdama apie šiandieninius verslo poreikius atkreipia dėmesį, kad pastaraisiais metais įmonių požiūris į tai, kaip turi būti valdomi finansai, pasikeitė. Pirmuoju smuiku groja ne tik laiku parengtos finansinės ataskaitos ar tiksliai suvesti duomenys, bet už jų stovintys analitikai bei jų įžvalgos. O tam reikalingos kitokios kompetencijos, kurias tvarkingą apskaitą vedantis patyręs buhalteris retai kada turi.

Vykdant verslo plėtrą dar 2019 metais mūsų komandą papildė finansų vadovai, analitikai, taip pat pradėjome skaitmeninio raštingumo kompetencijų kėlimo projektą įmonės viduje. Buhalteriai persikvalifikuoja į analitikus ir mokosi analizuoti įvairiausius rodiklius, kas anksčiau buvo suprantama kaip finansų vadovo pareiga. Visus šiuos procesus paspartino pandemija, todėl toliau įgyvendiname pokyčius ir jau ateinančiais metais dauguma mūsų klientų turės standartizuotas analitines ataskaitas“, – pasakoja S. Matiukienė.

Prie kintančių poreikių prisideda ir pandemija

Įmonės vadovė pažymi, kad būtent pastaruoju metu dėl pandemijos ir nestabilios ekonominės situacijos baimės pastebima tendencija, kuomet įmonės peržiūri savo kaštų strategiją ir vidinius apskaitos skyrius ar dalį jų funkcijų perduoda išorei.

Verslui, ypač tokių rinkos transformacijų metu, su kuo susiduriame šiemet, reikia ekspertų, matančių platų kontekstą ir galinčių gauti visus reikalingus atsakymus iš vienų rankų. Tai ir finansų vadovo, analitikos, teisinės ir skolų monitoringo bei kitos panašios paslaugos. Tuo tarpu regionuose šiandien susiduriama ir su kitu iššūkiu, dėl kurio finansų valdymas patikimas išorės partneriams. Čia net ir didelėms bendrovėms trūksta kompetentingų, aukštu technologiniu raštingumu pasižyminčių buhalterių, kas šiandien yra neatsiejama pažangios buhalterijos dalis,“ – vardija S. Matiukienė.

Ji primena, kad finansinių paslaugų rinkoje per paskutinį dešimtmetį buvo galima stebėti ne vieną pokyčių etapą, atvedusį prie dabartinių tendencijų.

Specialistams keliami vis aukštesni reikalavimai

Prieš 10 metų svarbiu veiksniu, užtikrinančiu konkurencingumą buvo didelės žmogiškųjų išteklių apimtys, vėliau sekė paslaugų automatizacija. Tačiau dabar automatizuoti procesai apskaitoje yra savaime suprantamas dalykas, o buhalteriui išmanyti mokesčių įstatymus ir visuotinius apskaitos standartus nebeužtenka. Patikėdami apskaitos procesus partneriams įmonių vadovai tikisi ne tik laiku pateiktų deklaracijų valstybės institucijoms, bet ir profesionalių konsultacijų, įžvalgų verslo valdymo, procesų optimizavimo srityse“, – sako S. Matiukienė.

Anot jos, šiandien apskaitos automatizavimas, leidžiantis darbus atlikti greičiau ir efektyviau, yra tapęs norma, todėl didžiausią pridėtinę vertę verslui kuria aukštos kompetencijos žmonės, kurie analizuoja įstatymus ir tinkamai juos pritaiko konkrečios įmonės situacijoje, stebi ir vertina įmonės finansinius rodiklius bei ieško būdų juos gerinti.

Tęsti plėtrą ta pačia kryptimi „BNM Finance“ numato ir 2021 metais. „Dar daugiau dėmesio skirsime analitikai, nes matome, kad tai didžiausią vertę verslui kurianti paslauga, kuri gali būti visiškai automatizuota ir gaunama iš apskaitos duomenų. Sieksime užtikrinti, kad visi mūsų klientai turėtų standartizuotas ir pagal poreikius pritaikytas analitines ataskaitas, o verslo procesus valdytų produktyviai. Manau, kad šie prioritetai užtikrinę mums konkurencingumą šiemet taip pat bus tie, kurie padės kitąmet tapti didžiausia ir inovatyviausia lietuviško kapitalo buhalterinės apskaitos bendrove Lietuvoje“, – sako S. Matiukienė.