ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2021:04:20 3:54

Įkvepiančios knygos apie finansus ir kitos dovanų idėjos

Artėjant šventėms dovanų paieškos įprastai tampa  galvos skausmu. Kadangi knygos visada yra tarp populiariausių kalėdinių dovanų, o palinkėjimus „daugiau pinigų“ ir „turtingų metų“ girdime kone visose šventėse, pasidomėkime, kokias knygas verta perskaityti norint daugiau sužinoti apie pinigus, jų valdymą ir geriau išmanyti finansų sritį.

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas rekomenduoja tris perskaitytas knygas apie finansus.

  • Morgan Housel „The Psychology of Money“

Neilga, labai aiški ir nenuvalkiotomis idėjomis bei pavyzdžiai pagrįsta iš 20 skyrių sudaryta knyga apie taupymą, investavimą ir įvairius ne tik su finansais susijusius gyvenimo sprendimus. Knygoje dominuoja mintis, kad žmonėms, norintiems jausti finansiškai saugiai, nebūtina, kaip teigtų ekonominė teorija, daryti 100 proc. racionalius taupymo ir investavimo sprendimus, užtenka elgtis pagrįstai ir palikti vietos netikėtumams, nuo kurių apsaugo turimos santaupos. Autorius ragina išmokti žmones pasakyti „gana“, nes noras turėti vis daugiau, atsirandantis iš pavydo, dažnai nuneša į daug aukštesnės rizikos sprendimus, kai mes, rizikuodami dėl dalykų, kurių mums nelabai ir reikia, galime prarasti tai, kas mums svarbiausia.

  • Safi Bahcall „Loonshots: How to Nurture the Crazy Ideas That Win Wars, Cure Diseases, and Transform Industries“

Puiki knyga visiems, kuriems įdomu, kokios sąlygos reikalingos atsirasti inovacijų proveržiui tiek atskiroje įmonėje, tiek visoje ekonomikoje. Autorius yra parinkęs labai daug įdomių pavyzdžių iš istorijos, parodančių kelią įmonių ir valstybių vadovams, kokių veiksmų imtis, kad inovatyvios idėjos pramuštų kritikos sieną.

  • John Carreyrou: „Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup“

Labai įtraukianti istorija apie vieną didžiausių pastarojo dešimtmečio skandalų Silicio slėnyje, kuris parodo, kaip toli gali nueiti melo kojos ir kaip pasislėpus po pasaulį gelbėjančia idėja galima apmulkinti net visko mačiusius verslo ir politikos banginius. Bendrovės, kuri skelbėsi galinti atlikti išsamius kraujo tyrimus greitai iš vieno lašo kraujo, augimo ir žlugimo istorija, parodanti, kad tai, kas atrodo pernelyg gerai, kad būtų tiesa, gali iš tiesų ir nebūti tiesa.

Kitos dovanų idėjos, susijusios su finansiniu raštingumu

Prieš tai išvardintos knygų rekomendacijos yra skirtos suaugusiems. Jeigu vaikui ieškote edukacinės dovanos, padedančios geriau suprasti pinigų vertę ir ugdančios finansinį raštingumą, pateikiame keletą idėjų.

  • Taupyklė. Kiekvienam vaikui tai dažniausiai yra pirmoji priemonė, padedanti suprasti, kodėl svarbu šiek tiek pinigų atidėti ateičiai. Reguliariai taupyklę papildantys tėvai taip pat gali mokyti vaikus, kaip uždirbami pinigai, pavyzdžiui, skatinti mažuosius už atliktus kokius nors namų ruošos darbus. Pagalvokite, galbūt taupyklė praverstų ir bičiuliui, kuris nuolat skundžiasi, kad nepavyksta susitaupyti pinigų?
  • Su pinigais susiję stalo žaidimai. Ar gali būti geresnis pažinimo būdas negu mokytis žaidžiant žaidimus? Atsižvelgiant į vaiko amžių, kiekvienam galima rasti įdomų stalo žaidimą. Apie pinigus yra sukurta daug žaidimų, o vienas žinomiausių yra „Financial Peace Junior“. Šis 3–12 metų vaikams skirtas žaidimas moko, kaip uždirbami pinigai, kokia yra taupymo svarba, kaip reikėtų apgalvotai leisti pinigus. Be abejonės, pats garsiausias šios srities žaidimas yra „Monopoly“, turintis ir mažiesiems skirtą versiją „Monopoly Junior“. Šie žaidimai – puiki pramoga visai šeimai.
  • Kvietimas apsilankyti Pinigų muziejuje. Tai bene geriausias būdas iš arti susipažinti su pinigų istorija. Jums tereikia išsirinkti tinkamą laiką ir pakviesti savo draugus ar artimuosius šauniai praleisti laiką kartu – apsilankymas muziejuje yra nemokamas. Pinigų muziejus įsikūręs Vilniaus senamiestyje, Totorių g. 2/8. Ekspozicijos, išdėstytos penkiose salėse per du aukštus, užima 300 kv. metrų plotą. Jos supažindina lankytojus su pasaulio pinigų ir bankininkystės istorija, Lietuvos pinigais, bankininkystės raida mūsų šalyje nuo pirmųjų kredito įstaigų atsiradimo iki šių dienų. Galima registruotis ir virtualioms pamokoms!

Šaltinis: SEB bankas