ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2021:04:20 5:08

Auksinis Lietuvos teatro, muzikos ir kino 30-metis

2020 m. lapkričio 12 d. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje pristatyta paroda „Auksinis Lietuvos teatro, muzikos ir kino 30-metis“. Vienas pagrindinių parodos tikslų – naudojant inovatyvias eksponavimo formas ir šiuolaikines interaktyvias priemones pristatyti iškiliausius šalies menininkus, per Nepriklausomybės dešimtmečius suformavusius unikalią ir dinamišką Lietuvos kultūrinę tapatybę.

Per pastarąjį trisdešimtmetį mūsų šalies dramos, operos, muzikos, kino, šokio kūrėjai įsitvirtino tarptautiniuose kultūros ir meno kontekstuose, buvo pastebėti ir įvertinti reikšmingiausių tarptautinių konkursų, festivalių apdovanojimais, suformavo profesionalų meninį lauką, įtvirtinantį Lietuvos kultūros savitumą. Parodoje pristatomi prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai, kuriuos Lietuvai pelnė teatro režisieriai Oskaras Koršunovas, Eimuntas Nekrošius, Rimas Tuminas, Jonas Vaitkus, kino režisieriai Arūnas Matelis, Algimantas Puipa, Audrius Stonys, aktorius Vladas Bagdonas, pianistas Petras Geniušas,operos solistės Asmik Grigorian, Sigutė Stonytė, Violeta Urmana, baleto solistės Jurgita Dronina, Rūta Jezerskytė, Eglė Špokaitė, šiuolaikinio šokio kūrėja Loreta Juodkaitė, teatro dailininkai Adomas Jacovskis, Jūratė Paulėkaitė, Julija Skuratova, dramaturgė Vaiva Grainytė, kompozitorė Lina Lapelytė, režisierė Rugilė Bardžiukaitė, choras „Jauna Muzika“.

„Parodos išskirtinumą ir aktualumą išryškina ne tik ekspozicijoje naudojami apdovanojimai, bet ir apie trisdešimt unikalių vaizduojamosios dailės ir muzikos kūrinių. Tai filmai, spektaklių įrašai, dokumentikos siužetai iš įvairių Lietuvos atminties institucijų ir privačių kolekcijų,“ – sako muziejaus direktorė Nideta Jarockienė. Tarp archyvinių įrašų: Oskaro Koršunovo spektaklis „Ten būti čia“; TV esė „Pasikalbėjimai apie teatrą. Eimuntas Nekrošius“; Europos kino akademijos apdovanojimų „Felix“ teikimo ceremonija, kurioje geriausiu 1992 m. dokumentiniu filmu pripažintas Audriaus Stonio filmas „Neregių žemė“; Amerikos režisierių gildijos apdovanojimų ceremonija, kurioje Arūno Matelio dokumentinis filmas „Prieš parskrendant į Žemę“ 2006 m. pelnė vieną svarbiausių kino industrijos apdovanojimų – „Už išskirtinius nuopelnus režisūrai“. Tarp naujausių apdovanojimų ir parodoje pateikiamų įrašų – 2019 metų laimėjimai: dirigentės Mirgos Gražinytės-Tylos triumfas, tapus geriausia pasaulyje moterimi dirigente; Asmik Grigorian Metų operos solistės apdovanojimas, „Auksinis liūtas“, Venecijos bienalėje įteiktas operos-performanso „Saulė ir jūra“ kūrėjoms Rugilei Barzdžiukaitei, Vaivai Grainytei, Linai Lapelytei; Skandinavijos kino festivalyje geriausio ilgametražio vaidybinio filmo prizas, skirtas Algimantui Puipai už filmą „Kita tylos pusė“.

Parodoje pristatomi eksponatai iš Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus fondų, LRT, Mo muziejaus, Teatro Meno Forto, teatro „Lėlė“ ir menininkų asmeninių archyvų medžiaga.


Paroda „Auksinis Lietuvos teatro, muzikos ir kino 30-metis“ jau paruošta ir lauks lankytojų kai tik situacija šalyje stabilizuosis ir bus leista muziejams atverti duris.

Kol tai įvyks – kiekvieną savaitę muziejaus youtube (nuoroda į siužetus – https://bit.ly/3kFqQe7) kanale ir facebook paskyroje, pateikiame lankytojams gidės istorijas apie iškiliausius  kultūros veikėjus ir jų pasiekimus.