ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2021:04:20 3:35

Vytautas Pečiukonis: akvarelė

Vytautas Pečiukonis (1926–2013), dar vadinamas Agnus Elegru, buvo puikus savitą ir originalų stilių sukūręs neeilinio talento tapytojas. Tapė tiek akvarele, tiek aliejumi. Taip pat jis buvo ir pedagogas, kone tris dešimtmečius – nuo 1960 iki 1987 m. – dirbęs Vilniaus vaikų dailės mokykloje (dabar Vilniaus J. Vienožinskio dailės mokykla), kur dėstė piešimą, skulptūrą, tapybą ir kompoziciją.

Tikras akvarelės liejimo meistras, kūręs peizažus ir fantastinius ciklus, iš kurių žymiausias, matyt, ir yra parodoje pristatomas dvidešimties paveikslų ciklas „Dangaus Rojai ir Pragarai Žvaigždynų pasauliuose“. Kartu jis yra parašęs keturiolikos tomų veikalą „Dangaus Rojai ir Pragarai Žvaigždynų pasauliuose“ ir dviejų tomų romaną „Lietuvos valstybės sostinė – miestas Kaunas“.

Dailininko darbų ekspozicija žiūrovui gali pasirodyti gana netikėta, gal net kiek šokiruojanti, parodai atrinkti darbai užduoda tam tikrą mįslę. Vytautas Pečiukonis, krikščioniškos pasaulėjautos mistikas, atrado ir ištobulino savitą tapymo būdą: paveikslų personažus jis vaizdavo neapibrėžtoje, tarsi kosminėje erdvėje – kovojančius, kenčiančius, teatrališkais gestais ir judesiais. Jo sukurtos būtybės pasižymi ramiomis pozomis, giliais žvilgsniais, galvas puošiančiais simboliniais paukščiais, karūnomis, t. y. viskuo, kas byloja apie paralelinį autoriaus dvasios pasaulį ir jo didžiulius vidinius išgyvenimus.

Sovietmečiu savo darbų religine bei mistine tematika Vytautas Pečiukonis personalinėse parodose eksponuoti negalėjo ir dalyvaudavo tik grupinėse parodose. Toks įspūdis, kad karjera ir šlovė jam tiesiog nerūpėjo – jis be perstojo dirbo ir kaupė paveikslus savo kukliame blokinio devynaukščio dviejų kambarių bute.

Pirmąsias autorines parodas Vytautas Pečiukonis surengė jau būdamas garbingo amžiaus ir tik mokinių paskatintas: 2005 m. vyko jo paroda Lietuvos Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, 2007 m. – Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje, Umiastovskių rūmuose, 2012 m. – Vilniaus mokytojų namuose įsikūrusioje Vaikų ir jaunimo meno galerijoje.

Paroda yra 8-osios Tarptautinės akvarelės bienalės „Baltijos tiltai. Fabula“ programos dalis.

Parodos kuratoriai: Gintaras Kušlys, Gražina Murelytė-Ajauskienė


Paroda veiks: 2020 10 14 – 12 05

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus

A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje, Vydūno al. 2, Kaune.


Šaltinis: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus