ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2021:04:20 5:31

Teisingumo ministras E. Jankevičius: pataisos įstaigose naikinamas praeities paveldas

Vilniaus pataisos namuose baigiama pertvarkyti iš uždaryto Lukiškių kalėjimo perkelto tardymo izoliatoriaus infrastruktūra. Rekonstruotos patalpos nuteistiesiems užtikrins aukščiausius tokioms įstaigoms taikomus higienos, sanitarijos, buitinių sąlygų standartus.

Modernizuojant pataisos įstaigas, palaipsniui atsisakoma didelių bendrabutinio tipo gyvenamųjų erdvių, kuriose bausmę atlieka po keliolika ar net dešimtis asmenų, gerinamos pareigūnų darbo sąlygos. Šiemet bus įrengta apie tūkstantį naujų kamerų.

„Bausmių vykdymo sistemoje kaliniams siekiame sudaryti orias, socialinius ir buities poreikius atitinkančias sąlygas ir atsisakyti praeities paveldo. Žmogus yra skatinamas keisti savo elgesį, pasiruošti naujam gyvenimui laisvėje, ir šiame procese ne mažiau svarbi aplinka, kurioje jis praleidžia bausmės laiką, galimybė palaikyti ryšį su šeima, artimaisiais, – sakė teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. – Nedidelėse kamerose asmenys yra geriau izoliuoti vieni nuo kitų bei galimos pašalinės įtakos. Pareigūnai ir psichologai gali veiksmingiau dirbti nuteistaisiais, įtraukti juos į resocializacijos programas“.

Rekonstravus Vilniaus pataisos namų pastatą, bendrabučio tipo patalpos pertvarkytos į kamerinio tipo patalpas. Perplanuotas patalpų išdėstymas, pertvarkytos sienos (8 cm monolitinė gelžbetonio konstrukcija), kad kamerose vienam asmeniui būtų garantuota nuo minimalaus 3,6 kv. m iki 5 kv. m ploto.

Visose patalpose įrengta moderni rekuperacinė vėdinimo sistema, apsauginė ir priešgaisrinė signalizacijos bei dūmų šalinimo sistemos. Kad kaliniai galėtų skaityti ir dirbti esant natūraliam apšvietimui, kamerose įrengtas dienos ir naktinis apšvietimas, kamerų langai pritaikyti vėdinimui.

Siekiant operatyviai reaguoti į nuteistųjų bei suimtųjų asmenų iškvietimus, ar įvykus nelaimingam atvejui, visose kamerose įrengtos iškvietimo, pasikalbėjimo sistemos, kurios suteikia galimybes nedelsiant susisiekti su personalu.

Atnaujintas inventorius trumpalaikių ir ilgalaikių pasimatymų kambariuose, įrengta virtuvėlė.

Užtikrinant geresnes ir saugesnes pareigūnų darbo sąlygas, sumontuota pagalbos iškvietimo sistema su greito reagavimo pagalbos mygtukais pareigūnų saugumui užtikrinti. Darbo vietos aprūpintos visomis būtinomis techninėmis buitinėmis priemonėmis.

Metų pabaigoje užbaigus visus darbus, Vilniaus pataisos namų tardymo izoliatoriuje bus įrengtos 54 kameros 177 asmenims.

Šių metų pradžioje Vilniaus pataisos namuose jau pradėjo veikti naujas Priėmimo ir paskirstymo skyrius.

Vilniaus pataisos namų teritorijoje nugriovus du nenaudojamus gamybinius pastatus, jų vietoje planuojama pastatyti naują korpusą, kuriame bus įrengtos 2-3 vietų kameros 200 asmenų. Čia bus įkurtas nuteistųjų užimtumo centras ir pareigūnų praktinio mokymo centras. Korpuso statybai bus panaudotos lėšos iš Norvegijos suteiktos finansinės paramos.

Šiemet valstybės investicijų projektams pataisos įstaigų sistemoje skirta 2,8 mln. eurų ir dar 2 mln. eurų remonto išlaidoms.


Šaltinis: Teisingumo ministerija