ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:09:23 11:04

Lietuvos kelionių organizatoriai pirmąją Covid-19 krizės bangą atlaikė

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) įvertino 2020 m. II ketvirčio kelionių organizatorių finansines ataskaitas. Didžiausias dėmesys ataskaitų vertinimo metu skirtas karantino ir skrydžių draudimų dėl COVID-19 viruso poveikiui kelionių organizatoriams įvertinti. Visi 113 išvykstamojo turizmo paslaugas teikiančių kelionių organizatorių ataskaitas pateikė laiku.

 

Jeigu I ketvirčio kelionių organizatorių rezultatams dėl COVID-19 viruso grėsmės įtakos turėjo tik kovo mėnuo, tai II ketvirtis beveik visas buvo paveiktas krizės. Tai atsispindėjo ir kelionių organizatorių pajamose: 2020 m. birželio 30 d. duomenimis jų bendros metinės pajamos krito iki 247 mln. Eur nuo prieš metus buvusių 366 mln. Eur. Bendras metinis pajamų kritimas – 33%. Toks drastiškas smukimas lėmė bendrą 4,5 mln. Eur metinį nuostolį, palyginus su prieš metus buvusiu 5,6 mln. Eur bendru metiniu pelnu.

 

Kelionių organizatorių kaupti finansiniai rezervai padėjo atlaikyti ekonominę krizę. 2020 m. birželio 30 d. duomenimis kelionių organizatorių bendras nuosavas kapitalas krito neženkliai ir sudaro 30,5 mln. Eur, palyginus su 33,7 mln. Eur pernai tuo pačiu laikotarpiu.

 

Taip pat pažymėtina, kad bendras kelionių organizatorių prievolių užtikrinimo draudimas 2020 m. birželio 30 d. mažėjo iki 28,7 mln. Eur, palyginus su prieš metus buvusiu rekordiniu 33,7 mln. Eur, t. y. sumažėjo 5 mln. Eur (-15% per metus). Net ir mažėjimas, palyginus su I ketvirtį buvusiu 30,8 mln. Eur, yra ženklus (-7%). Pažymėtina, kad š. m. liepos 31 d. prievolių užtikrinimo draudimas sumažėjo dar labiau – net iki 24,5 mln. EUR (-14% per liepos mėn.). Tai sąlygojo reikšmingai sumažėjusios pajamos ir surinkti avansai iš turistų, t. y. kelionių organizatoriams reikalinga apdrausti prievolių suma.

 

Įvertinę finansinę būklę, 16 kelionių organizatorių pasinaudojo Turizmo įstatyme numatyta galimybe ir sustabdė kelionių organizatoriaus veiklą iki 6 mėnesių. Jie ir toliau galės tęsti kitas veiklas, taip pat ir kelionių pardavimo agento. Atkreipiame dėmesį, kad kelionių organizatoriai savo noru gali sustabdyti pažymėjimus tik įvykdę visus savo įsipareigojimus turistams pagal sutartis, neturėdami šiems įsiskolinimų bei pateikę tai patvirtinančius dokumentus VVTAT. Informaciją apie sustabdytus ir panaikintus kelionių organizatorių pažymėjimus galima rasti čia.

 

Apibendrinant, Lietuvoje registruoti kelionių organizatoriai yra mokūs ir COVID-19 sąlygotą ekonominę krizę bei skrydžių draudimą atlaikė. Vartotojai raginami organizuotas turistines keliones įsigyti tik iš teisėtai veikiančių, t. y. galiojančius kelionių organizatorių pažymėjimus turinčių kelionių organizatorių, kurių priežiūrą vykdo VVTAT. Informaciją apie Lietuvoje registruotus kelionių organizatorius ir jų draudimus/garantijas rasite čia.


Šaltinis: VVTAT