ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:07:15 7:16

Priklausomybės ligų specialistė: tik nuo paties asmens priklauso, ar gydoma alkoholio vartojimo problema neatsinaujins

Priklausomybės alkoholiui problematika žinoma kone kiekvienam – vieni su ja akistaton yra stoję asmeniškai, kitiems ją teko patirti per artimo ar tiesiog pažįstamo asmens sirgimo prizmę. Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus mobiliosios komandos priklausomybės ligų specialistė Jovita Petkienė teigia, jog, pasibaigus gydymui, sveikimas nuo priklausomybės alkoholiui vyksta visą likusį žmogaus gyvenimą. Ar pavyks išlaikyti blaivų gyvenimo būdą, ar visgi alkoholio vartojimo problema atsinaujins – priklauso tik nuo paties asmens.

Primename, jog VTAS mobilioji komanda 30 kalendorinių dienų teikia intensyvią pagalbą šeimoms, sutikusioms ją priimti, kai vaikui(-ams) nustatomas vaiko apsaugos poreikis ir pritaikoma vaiko laikinoji priežiūra arba inicijuojamas laikinosios globos nustatymas. Mobiliąją komandą sudaro psichologas, socialinis darbuotojas, priklausomybės ligų specialistas, kartu padedantys keisti požiūrį į vaikų auginimą, kad vaikams būtų saugu gyventi savo biologinėje šeimoje.

-Kaip dažnai Tauragės apskrityje pasitaiko alkoholio vartojimo problema, dėl kurios mobiliajai komandai tenka pradėti darbą su šeima?

-Didžioji dalis šeimų, su kuriomis tenka dirbti mobiliajai komandai Tauragės apskrityje, turi alkoholio vartojimo problemų. Šeimose pastebima, kad alkoholį vartoja abu tėvai arba vienas iš tėvų.

-Kur yra riba tarp saikingo ir jau nebesaikingo (laikomo priklausomybe) alkoholio vartojimo?

-Pajusti ribą tarp saikingo alkoholio vartojimo ir piktnaudžiavimo juo – nėra taip paprasta. Pereinamoji stadija nuo epizodinio piktnaudžiavimo alkoholiniais gėrimais iki alkoholizmo gali tęstis net kelerius metus. Pradžioje visiems atrodo, jog alkoholis yra nekaltas gėrimas, pagyvinantis kiekvienos šventės ar pasisėdėjimo atmosferą, padedantis užsimiršti kasdienius rūpesčius ar esamus asmeninius sunkumus. Tačiau tai – tik iliuzija. Alkoholizmas – lėtinė liga, prasidedanti nuo psichologinės priklausomybės ir pereinanti į fizinę. Pirmiausiai alkoholį žmogus pradeda vartoti kaip būdą sušvelninti įtampą ir stresą, bet kai pakinta smegenų veikla, vien „ne“ pasakyti neužtenka. Besaikis alkoholio vartojimas sukelia ne tik priklausomybę, tačiau ir įvairias komplikacijas.

-Kaip vyksta sveikimas nuo priklausomybės alkoholiui?

-Pasak specialistų, sveikimas nuo alkoholizmo vyksta visą likusį asmens gyvenimą. Pirmasis žingsnis į sveikimą yra ilgalaikės reabilitacijos programos, kuriose žmogus yra mokomas naujų blaivaus gyvenimo įgūdžių. Šiose programose atstatoma jo fizinė, psichinė, dvasinė būklė, atskleidžiami jo pomėgiai, hobiai ir pan. Žmogui parodomas kelias, pamokoma, kaip juo eiti, kur kreiptis, ką daryti iš jo išklydus. Poreabilitaciniu periodu jau pats žmogus turi imtis atsakomybės už savo gyvenimą bei palaikyti blaivų gyvenimo būdą. Tie, kurie toliau laikosi išmoktų blaivaus gyvenimo principų, išlieka „švarūs“ ir blaivūs metų metus. Tačiau yra ir tokių atvejų, kada žmonės ima vėl vartoti alkoholį, ypatingai – atsitikus tam tikrai nelaimei ir nebežinant, kaip ją psichologiškai priimti ir numalšinti liūdesį. Akivaizdu, kad priklausomybės ligos nėra išgydomos visam laikui, tai priklauso nuo pačio žmogaus – vieni nebevartoja visą likusį gyvenimą, kiti palūžta ir po 20 metų. Bet kokiu atveju, reikia neprarasti vilties ir pradėti gydytis.

-Kas yra atkrytis ir kokia rizika, kad žmogus jį patirs?

-Trumpai tariant, atkrytis – priklausomo žmogaus savijautos pablogėjimas, kuris dažnai veda į alkoholio vartojimą po abstinencijos periodo ir kuris įvyksta, kai gydęsis nuo priklausomybės asmuo užsimiršta: nebestebi savęs, nebetaiko išmoktų įgūdžių. Dėl to grįžta senos emocinės reakcijos ir ankstesnis gyvenimo būdas. Asmuo vėl pradeda darytis abejingas savo situacijai, suprastėja jo nuotaika, o atsakomybę už savo būseną perkelia kitiems. Pats atkrytis – įprastas reiškinys sveikimo nuo priklausomybės procese. Atkrytis turi fazes, nuo kurių priklauso, ar asmuo jas pereidamas vėl griebsis butelio, ar ne. Svarbu paminėti ir tai, jog atkrytis neprasideda nuo vartojimo atnaujinimo – vartojimo atnaujinimas veikiau yra atkryčio padarinys, o ne priežastis.

-Koks artimųjų vaidmuo užkertant kelią galimam atkryčiui?

-Artimieji irgi turi mokytis, klausti, konsultuotis su specialistų komanda, kaip gyventi šalia priklausomo žmogaus. Dažnai jie galvoja, kad tai moka ir retai klausia, kaip būti šalia jo, palaikyti jį blaivybėje – o tai, vis dėlto, yra menas. Pajutę, kad ilgą laiką alkoholio nevartojęs žmogus vėl tampa dirglus ir jam gresia atkrytis, jo artimieji neturėtų vengti apie tai kalbėtis. Tokiu atveju reikia pasakyti: „Aš matau, kad su tavimi ne viskas gerai, matau, kad tau reikia pagalbos, kuo galėčiau padėti? Gal pasikalbėkim, kas su tavimi vyksta?“ Tada žmogų galima prakalbinti. Galbūt tą pačią minutę jis nekalbės, bet galima aptarti, kada jis apie tai norės pasikalbėti. Labai svarbu, kad toks žmogus žinotų, kad šalia jo yra galinčių išklausyti, patarti ir padėti asmenų. Taip pat svarbu geriančio žmogaus nesmerkti ir negniuždyti, bet leisti būti silpnam, leisti klysti. Prie kiekvieno priklausomybės liga sergančio žmogaus reikia prieiti skirtingai, kiekvienu atveju priimami individualūs sprendimai. Nors konfliktai yra priklausomybės ligomis sergančių žmonių šeimos kasdienybė, ultimatumais ir priekaištais rezultatų pasiekti neįmanoma. Priklausomybės liga sergantis žmogus turi jausti visokeriopą paramą, tačiau labiausiai pasigendama artimųjų pagalbos.

-Kokią pagalbą mobiliosios komandos specialistai gali pasiūlyti?

-Mobilioji komanda taiko motyvavimo technikas, kuriomis siekiama padidinti asmens vidinę motyvaciją keisti savo elgesį. Labai svarbu, kad pasikeitimai kiltų iš paties asmens noro, t. y. jis pats atrastų argumentus ir suprastų būtinybę keisti savo gyvenimo būdą, o ne sutiktų keistis (gydytis) priverstas artimųjų ar specialistų. Asmenims, patyrusiems atkrytį, siūloma ambulatorinė pagalba, 12 žingsnių programa, anoniminių alkoholių savipagalbos grupės, reabilitacija.

Paklausta, ką galėtų patarti asmenims, siekiantiems padėti kitam išvengti atkryčio, priklausomybės ligų specialistė teigia, jog labai svarbu priklausomam asmeniui pateikti kiek galima daugiau informacijos apie atkryčio sindromą, nes daugelis priklausomų asmenų atkrenta tik todėl, kad jie nesupranta, kas vyksta, ir kaip su tuo tvarkytis. Apie atkryčio sindromą veiksminga informuoti ne tik priklausomą asmenį, bet ir jo artimuosius, kitus svarbius žmones. Pastarieji, pastebėję pakitusį priklausomo asmens elgesį bei sumišusius jausmus, galėtų kreiptis pagalbos, nes neretai pats asmuo linkęs neigti savo poelgius ir problemas.


Šaltinis: Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba