ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:08:13 9:06

Pasitikrinkite imunitetą dar prieš ligai paplintant!

Šiuo metu visų dėmesys sukoncentruotas į naująjį koronavirusą (COVID-19), jo suvaldymą, vaistų ir vakcinų kūrimą, tyrimus ir svarstymus apie imunitetą. Tačiau nepamirškime, kad šiuo neįprastu laikotarpiu į karantiną neužsidarė kitos ligos. Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) specialistai rekomenduoja pasitikrinti imunitetą dėl kokliušo, hepatito B viruso, difterijos, stabligės, erkinio encefalito. Šios ligos valdomos skiepais, kuriuos reikia kas kelerius metus pakartoti. Todėl pravartu žinoti, ar dar turite imunitetą, ar jau reikalingas skiepas.

Dėl tymų protrūkio 2019 m. vieni populiariausių buvo imuniteto tyrimai dėl atsparumo šiai ligai. Vis dėlto NVSPL specialistai ragina nelaukti kitų ligų protrūkių – imunitetą vertėtų pasitikrinti reguliariai. Tuomet, jei tyrimas parodys, kad imuniteto neturite, galėsite pasiskiepyti laiku.

Tokių ligų kaip tymai, kokliušas, stabligė ar difterija atvejais skiepai veikia ribotą laiką. Maždaug kas dešimt metų reikia revakcinuotis, kad jaustis saugiam. Kiek vakcina bus veiksminga taip pat priklauso ir nuo žmogaus imuniteto. Pavyzdžiui, nuo erkinio encefalito revakcinuotis reikėtų kas trejus metus. Tiesa, kaip rodo tyrimai, kai kurie žmonės šiai ligai atsparumą tebeturi ir po penkerių metų. Nuo ko tai priklauso? Nuo žmogaus susidūrimo su liga ar jos sukėlėjais dažnumo. Pavyzdžiui, anksčiau žmonės nuo tymų buvo skiepijami vieną kartą, vėliau nuspręsta vakcinuoti du kartus, kad susidarytų reikiamas antikūnų kiekis.

Imuniteto tyrimus patartina atlikti reguliariai kas kelerius metus. Tiek bakterijos, tiek virusai nuolat yra mūsų aplinkoje, bet kai visuotinis imunitetas stiprus, jie neturi galimybių plisti. Imunitetui silpnėjant, gali kilti ligų protrūkiai, nusinešantys ne vieną gyvybę.

Karantino metu dėl tyrimų teirautis:
Gėlių g. 9, Vilnius
Darbo dienomis: 7:30–15 val.
El. p. priimamasis.geliu@nvspl.lt
Tel. 8 6701 4159


Šaltinis: