ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:11:26 7:57

Robotui vejapjovei veją prižiūrėti patikėjęs kaunietis: „Tai yra komfortas“

Prieš porą metų Benius Žostautas su šeima įsikraustė į naujai pastatytą namą Kauno pašonėje. Įprasta, kad vykstant statyboms, trūksta pinigų, tad vyras apie tokį pagalbininką lauke kaip robotas vejapjovė nė negalvojo – buvo įsitikinęs, kad tai itin brangus patogumas. Be to, pirmiausia norėjo suformuoti ir apželdinti sklypą. Lemtingu tapo vienas apsilankymas pas draugą, kurio sklype dirbo „Husqvarna Automower®“. Dabar Benius tikina, kad apie robotą vejapjovę naujakuriams vertėtų galvoti nuo pat pradžių bei tam pritaikyti sklypą. Ir nors daugelis didžiausiu roboto vejapjovės privalumu vardina sutaupomą laiką, kauniečiui tai – sveika, vešli ir visuomet prižiūrėta veja.

Žostautų šeimos sklype „Husqvarna Automower® 315X“ dirba jau antrą sezoną, tad vyras vieną po kito beria patarimus ir klaidas, kurių galėjo išvengti tiek formuodamas sklypą, tiek jį želdindamas.

Kas jus paskatino įsigyti robotą vejapojovę?

Kai įsikraustėme į namą ir pasėjome veją, ją pjoviau benzinine vejapjove, tad turbūt pagrindinė priežastis buvo, kad atsibodo veją pjauti rankomis. Be to, nepatiko ir tai, kaip atrodė mano veja. Ji buvo ne tokia graži, kokios norėjosi. Tuomet kaip tik pas draugą kieme pamačiau robotuką, pasiteiravau „kas čia per daiktas?“. Jis man išsamiai papasakojo, paaiškino. Patikino, kad roboto vejapjovės prižiūrima veja auga visai kitaip, ilgainiui pakinta išvaizda – ji tampa tankesnė, gražesnė, žalesnė, ji savaime pasitręšia, o vasarą, per karščius, ne taip išdžiūsta. Norėjosi atsilaisvinti rankas ir vakare geriau daugiau laiko praleisti su šeima ar užsiimti kitomis veiklomis, kurių kieme dabar netrūksta.

Jūsų sklypas gana sudėtingas: 7 aruose vejos yra šlaitų, nemažai augalų, akmenų. Su specialistų pagalba pasirinkote „Husqvarna Automower® 315X“. Kodėl pasirinkote „Husqvarną“ robotą vejapjovę?

Kitų gamintojų robotais net nesidomėjau. Draugas turi „Husqvarna“ robotą vejapjovę. Reiškia yra gerai (juokiasi). Mūsų sklypas gana sudėtingas, iš pradžių šiek tiek baiminomės ir abejojome, ar robotas įveiks įkalnes. Tačiau draugas pas mus atvyko su savo robotu, paleidome jį rankiniu būdu pažiūrėti, ar įveiks šlaitus. Robotukas puikiai susitvarkė. Kai tik paleidome saviškį robotą, toje vietoje jis man kelias duobes išrausė (juokiasi), bet ten buvo tiesiog jo reguliavimo problemos ir „Husqvarna“ specialistai viską išsprendė. Dabar ir ši probleminė sklypo vieta atrodo puikiai.

Ne veltui sakoma, kad kai gatvėje atsiranda vienas robotas vejapjovė, netrukus jų atsiranda ir daugiau…
Tikrai! Prieš gerą mėnesį pas mane atėjo kaimynas ir klausia „kas čia per daiktas?“. Paaiškinau. Sako „o, tai ir man reikia“. Daviau kontaktą, pastatė, veikia. Vakar kaip tik kitas kaimynas sako, kad „gal visai neblogai tas robotas, gal ir man reikėtų“. Tai, matyt, vėl reikės duoti kontaktą (juokiasi). Kai pamatai pas kažką, ypač pas pažįstamą žmogų, kuriuo pasitiki, tai labai „užkabina“. Rekomendacijos veikia. Ir jos pasiteisina, bent mano atveju.

Robotą vejapjovę jūsų sklype per dieną instaliavo specialistai. Dažnai baiminamasi, kad po instaliacijos, kuomet veja yra įpjaunama ir po žeme paslepiamas kabelis, liks žymių ar veja bus sugadinta. Kaip buvo jūsų atveju?

Šiokia tokia žymė liko, tačiau ji gana greit pranyko. Pernai buvo labai sausa vasara, tai ta žymė matėsi šiek tiek ilgiau, tačiau jei būtų lietinga, veja, matyt, suaugtų labai greitai ir jokių pėdsakų nebeliktų.

Ar ruošiantis įdarbinti robotą vejapjovę sklype reikėjo atlikti kokių nors pakeitimų? O galbūt dar formuodamas sklypą jį pritaikėte robotui?

Dabar galiu pasakyti, kad prieš formuojant ir apželdinant sklypą tikrai vertėtų pasidomėti robotais vejapjovėmis, pasitarti su specialistais, pasiaiškinti, kokie yra niuansai, sužinoti, kaip geriau formuoti ir apželdinti sklypą, kad jame robotui vejapjovei dirbti būtų kuo paprasčiau, o darbas būtų atliktas maksimaliai kokybiškai ir jums reikėtų dėti kuo mažiau pastangų. Pavyzdžiui, kad būtų kuo mažiau kraštų dailinimo žoliapjove. Mes to neapgalvojome. Ir šiai dienai yra vietų, kuriomis ne itin džiaugiuosi. Dalį problemėlių pavyko išspręsti, kitoms sprendimo vis dar ieškome.

Pavyzdžiui, prie įvažiavimo pas mane yra įdėtas korys, kurio viduje auga žolė. Kai robotą instaliavo, perimetro kabelį nuvedė iki korio. Kito sprendimo nebuvo. Korio robotas vejapjovė dabar nepjauna, nors galėtų tai daryti, jei kabelį būtume nutiesę prieš įrengdami korį.

Turiu labai gerą draugo pavyzdį, kuriam robotą instaliavo sklypo apželdinimo metu. Viskas pas jį yra suderinta, tikslu ir veikia nepriekaištingai. Todėl net jei šiuo metu negalvojate pirkti roboto vejapjovės – žvelkite į ateitį, paruoškite jam sklypą.

Su robotu vejapjove draugaujate antrus metus, kokius jo pranašumus matote?

Anksčiau su įprasta vejapjove veją pjaudavau kartą per savaitę ir sugaišdavau apie porą valandų. Dabar maždaug kartą per savaitę su žoliapjove nupjaunu kraštus, kurių nepasiekia robotukas. Tai taip pat užima laiko, tačiau mažiau.

Galiausiai, sutaupomas laikas – svarbu, tačiau man tai nėra svarbiausias dalykas. Dabar veja yra visiškai kitokia, daug sveikesnė, gyvesnė, tankesnė. Be to, ji visada tvarkinga, vienodo aukščio. Visada turiu fainą veją (šypsosi).
Anksčiau, būdavo, visuomet turiu rūpestį. Grįžtu iš darbo, tikrinu orų prognozę ir, jei lietus nelyja, einu pjauti vejos, arba būdavo, kad neapsikenčiu užaugusios žolės ir viską metęs einu jos pjauti. Dabar vejos pjovimą pamirštu. Tiesiog džiaugiuosi gražia veja. Tai yra komfortas!

Sklype dirbantis robotas vejapjovė skleidžia nedideles vibracijas, kurios nepatinka kurmiams, todėl jie pasišalina, taip pat vejoje mažėja samanų. Galbūt robotas ir jums padėjo išspręsti kokias nors problemas?

Kadangi esame naujakuriai, samanos vejoje nebuvo spėjusios susiformuoti, o dirvožemis pas mus molingas, todėl ir kurmių nėra. Tačiau turiu kompostinę, kurioje anksčiau kompostuodavau vejapjove nupjautą žolę. Būdavo nusiskundimų iš kaimynų, nes pradėjusi pūti žolė, ypač vasarą, skleisdavo nemalonų kvapą. Dabar problema išsisprendė. Nupjautos žolės viršūnėlės lieka vejoje. Galima sakyti, dabar ir santykiai su kaimynais geresni (šypsosi).

Šiemet įsigijote šunį – australų aviganį, taip pat turite mažamečių vaikų. Kaip į robotą vejapjovę reagavo šie šeimos nariai? Ar nesibaiminote, kad robotas gali juos sužaloti?

Šuo iš pradžių į robotą žiūrėjo labai keistai, ant jo lojo, bet dabar jau susidraugavo (šypsosi). Su vaikais turime daugiau problemų (juokiasi), ypač su jaunėliu, trejų metų. Jis labai mėgsta atsidaryti roboto vejapjovės valdymo skydelį ir ten paspaudyti mygtukus. Robotas yra apsaugotas PIN kodu, tad jo nesuvedus, nieko prispaudyti neįmanoma, bet atidarius skydelį, robotas sustoja. Būna, kad pažiūriu vakare, nesimato važinėjančio roboto, patikrinu telefone, žiūriu rašo, kad klaida. Nueinu, atrakinu ir vėl paleidžiu. Bet tai laikinas dalykas.

Na, o dėl baimės, kad sužalos, tai iš karto patikrinau roboto konstrukciją. Pamačiau, kad praktiškai neįmanoma, jog jis ką nors sužalotų. Peiliai taip paslėpti, kad net pjovimo metu jų išlenda vos keli milimetrai. Be to, vos robotą pakėlus, jis iš karto sustoja. Manau, kad robotas vejapjovė yra labai saugus.

Kalbate tik apie roboto vejapjovės privalumus, o galbūt jau radote ir kokių jo minusų?

Šiemet susidūriau su problemėle, kad prieš robotui vejapjovei pradedant pjauti veją reikia surinkti vaikų žaislus, šuns išmėtytus pagalius, ekskrementus. Bet tai gali būti ir pliusas – esi priverstas gyventi tvarkingai (juokiasi).

Kliūtis iš pievos būtina pašalinti, kad nesigadintų roboto vejapjovės peiliai, taip pat, žinoma, ir pieva. Bet taip pat viską nuo grindų reikia surinkti ir namuose, kai paleidi namų robotą, kuris valo grindis. Kitas niuansas, kad, kaip minėjau, pas mus daug akmenų, tad aplink juos robotas nenupjauna vejos, reikia arba susitaikyti su mintimi, kad teks šias vietas tvarkyti rankomis, arba iš sklypo pašalinti tokias kliūtis.

Ką patartumėte žmonėms, kurie dar tik galvoja apie robotą vejapjovę? Į ką jiems reikėtų atkreipti dėmesį?

Pirmiausia patarčiau pasikviesti specialistą, kuris apžiūrėtų sklypą ir įvertintų visus niuansus, keblumus. Tas pats galioja ir naujakuriams, kurie dar tik planuoja sklypo apželdinimą. Nebijokite kreiptis į specialistus ir prašyti patarimo. Vėliau dėl to tikrai džiaugsitės. Jei kreipiatės į apželdinimo specialistus, pasiteiraukite, ar jie yra susipažinę su robotais vejapjovėmis, ar žino, kaip suformuoti sklypą, kad roboto vejapjovės instaliacija jame vėliau būtų kuo paprastesnė. Darydami apželdinimo projektą, specialistai jau turėtų galvoti apie tai, kad sklype anksčiau ar vėliau dirbs robotas vejapjovė. Deja, apie tai galvoja mažuma.

Na, o jei jūsų sklype robotas vejapjovė jau dirba, darydami rimtesnius pokyčius taip pat viską apgalvokite. Pavyzdžiui, šiemet vaikams kieme pastatėme batutą, būdavo, kad robotas užstringa tarp jo kojų, bet paskui kojas įleidome į žemę ir problema išsisprendė. Kitą klaidą padarėme vienoje vietoje robotui susiaurindami pravažiavimą.

Iš pradžių jis turėjo apie 2 metrų pločio pravažiavimą į kitą zoną, bet mes ten pasodinome šilauogių ir pravažiavimui liko tik 90 cm, todėl robotukas kartais ten užstrigdavo. Problemą išsprendėme 40 cm į šoną patraukę lysves. Bet geriau viską daryti kiek įmanoma labiau apgalvojant, pasitariant, kad paskui turėtumėte kuo mažiau papildomo darbo perdarant. O šiaip robotas vejapjovė yra labai geras ir patogus sprendimas.