ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:04:07 11:01

Pastangos suvaldyti plastiko daleles davė rezultatų

Savaitgalį smulkinto plastiko kiekis, aptiktas Vilniaus nuotekų valykloje, buvo santykinai nedidelis, pastangos suvaldyti plastiko daleles davė rezultatų: Neryje pastebimos tik pavienės plastiko dalelės, absoliučiai didžioji dalis plastiko atliekų sulaikyta.

Taip pat „Vilniaus vandenys“ atnaujino nuotekų priėmimą iš ECSO įmonių grupės žodžiu ir raštu gavę patikinimą, ko įmonės imsis, kad plastiko dalelių nebepatektų į nuotekų tinklą, ir po to, kai bendrovės darbuotojai įsitikino, kad šių įmonių nuotekose smulkinto plastiko dalelių nebėra. ECSO įmonių grupė sumontavo vienus ir įsipareigojo sumontuoti dar kitus filtrus, kad smulkinto plastiko į sostinės nuotekų tinklą iš jos teritorijos nepatektų.

„Vilniaus vandenys“ siekia, kad plastiko atliekų patekimas į nuotekų tinklą būtų užkardytas kuo anksčiau. Bendrovė nuolat stebi, stebės ir tikrins sostinės įmones. Nuotekų šulinyje Liepsnos gatvėje dar pastebima smulkinto plastiko dalelių. Netoli šio šulinio į kolektorių nuotekos subėga iš kelių bendrovių. Tikslus taršos šaltinis dar nustatinėjamas.

„Vilniaus vandenys“ yra pasirengę esant reikalui konsultuoti įmones ir suteikti ekspertinę pagalbą, kaip išvengti plastiko ar kitų medžiagų patekimo į nuotekas.

Tam savo iniciatyva bendrovė sustiprino įmonių kontrolę: „Vilniaus vandenų“ darbuotojai atlieka neplaninius įmonių, iš kurių atiteka padidintos taršos nuotekos, patikrinimus, mėginiai iš įmonių nuotekų šulinių imami ir savaitgaliais, ir naktimis.

„Vilniaus vandenims“ priklausanti Vilniaus nuotekų valykla, kuri buvo užteršta plastiko atliekomis, veikia keturis dešimtmečius ir laukia esminės rekonstrukcijos, kuri turėtų prasidėti šią vasarą. Technologiškai nuotekų valymo procesas nuotekų valykloje nėra pritaikytas išvalyti smulkintą plastiką. Plastiko drožlės yra polimerai ir, skirtingai nei mineralinės medžiagos (kaip smėlis ar pan.), nenusėda, bakterijos ir mikroorganizmai jų nesuskaido kaip kitų organinių medžiagų.

„Turime ambicingus tikslus iš esmės rekonstruoti nuotekų valyklą, kad jokiais parametrais neviršytume leidžiamų taršos rodiklių. Nuotekų valyklos rekonstrukcijos aktualumas žinomas Aplinkos ministerijai. Ji „Vilniaus vandenims“, būtent Vilniaus nuotekų valyklos rekonstrukcijai, yra numačiusi skirti papildomą finansavimą“, – sakė „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas.

Taršos plitimui stabdyti „Vilniaus vandenys“ ėmėsi skubių priemonių dar iki Vilniaus nuotekų valyklos rekonstrukcijos: kad plastiko dalelės būtų nugriebtos, sulėtino valymo procesą, taip pat sumontavo 9 smulkesnius filtrus (su 2 ir 3 mm tarpeliais), kurie papildomai sulaiko smulkintą plastiką.


Šaltinis: Vilniaus vandenys