ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:07:14 9:14

Lietuva lėkštėje – skonių patirtys

Alchemijos virtuvėje paslaptis – ne tik skoniai iš viso pasaulio, bet ir tradiciniai patiekalai bei iš kartos į kartą perduodami receptai.

Gastronominį turizmą populiarinanti nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ pirmą kartą skelbia gastronominių edukacijų, degustacijų ir kitų skanių patirčių Lietuvos regionuose sąrašą.

Šį kartą kalbėsime apie lietuvių pamėgtą varškės sūrį!

Jis išties gimė su marškinėliais – lietuviškas varškės sūris yra Europos Komisijos saugomų produktų (pagal kilmės vietą) sąraše.

Ar girdėjote legendą, kad XIII a. Klaipėdą nuo švedų antpuolio išgelbėjo… baltas lietuviškas varškės sūris? Pasakojama, jog kadaise Švedijos karalius Erikas apgulė Klaipėdos pilį, tačiau įgula narsiai gynėsi iki tol, kol iš visų maisto atsargų beliko vienas vienintelis lietuviškas sūris. Apgultieji tarėsi, kaip jie galėtų apdumti akis priešui, jog dar turį dideles atsargas maisto. Jie nutarė nusviesti sūrį į priešo stovyklą. Tai padarius, priešas prarado viltį paimti pilį badu ir tuojau nutraukė apgultį. Pasisekusiai gudrybei atminti buvo išlietas metalinis sūrio maišas ir pakabintas toje sienos vietoje, ties kuria iš tiesų buvo permestas sūris.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje galima ne tik sužinoti istoriją apie Klaipėdos pilies gyventojus išgelbėjusį sūrį, bet ir įdomiausius faktus apie šio krašto pienininkystės tradicijas, sūrių gamybą bei vartojimo kultūrą.

Sūrio kelias vingiuoja ir čia:

Edukacijoje „Sūrio kelias“ sužinosite apie senovinius pieno produktų gaminimo būdus, pamatysite etnografinius pieno rauginimo, sviesto mušimo ir kitokius indus, ragausite sūrius, gaminamus AB „Rokiškio sūris“.

Rokiškio krašto muziejuje (Rokiškis)

https://www.muziejusrokiskyje.lt/project/surio-kelias

Kulinarinėje edukacinėje pamokoje „Kaimiško sūrio gaminimas“ išgirsite sūrio atsiradimo istoriją, sūrio slėgimą ir mušimą, sužinosite apie zanavykišką saldaus pieno sūrį, Jūsų lauks atrakcijos ir sūrių ragavimas.

Ritinių bendruomenėje (Šakių r.)

https://www.sakiaitic.lt/tourism-view_education/id-231/

Pastaba: pamokos organizuojamos vasarą.

Edukacija „Pieno kelias“: sviesto ir sūrio gamyba naudojant senovinius gamybos įrankius. Kaimiškų sūrių su namine duona ir sviestu degustacija.

Ukmergės kraštotyros muziejaus Užugirio mokykloje-muziejuje (Ukmergės r.)

http://ukmergesmuziejus.lt/1-2/paslaugos/#uzugiris

Edukacinės programos „Sūris senovėje ir dabar“ metu sužinosite sūrio kelią iki mūsų stalo. Išbandysite visus sūrio gaminimo žingsnius nuo šviežio pieno iki sūrio slėgimo ir pateikimo ant stalo. Darbas bus „pagardintas“ įdomiu pasakojimu apie mūsų senolių sūrio gaminimo papročius. Pasivaišinsite įvairiais šviežiais pieno produktais, sūriu klausydami lietuvių liaudies muzikos.

Kaimo turizmo sodyboje „Laimos pasagėlė“ (Anykščių r.)

Edukacinės programos

Išmokti spausti sūrius kviečia ir:

*Judrėnų bendruomenė (Klaipėdos r.)
*Petronių amatų namai (Ukmergės r.)


Šaltinis: Keliauk Lietuvoje