/Telšiuose naujam gyvenimui prikeliamas XIX a. ješibotas (ješiva)

Telšiuose naujam gyvenimui prikeliamas XIX a. ješibotas (ješiva)

Telšiuose pradėti valstybės saugomo kultūros paveldo objekto – ješiboto tvarkybos darbai. Telšių ješibotas – tai XIX a. viena garsiausia pasaulyje aukštoji rabinų ir žemesnių žydų dvasininkų mokykla.

Šiame ješibote tobulinosi praktikuojantys rabinai iš Anglijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Urugvajaus, Pietų Afrikos, Vengrijos ir kitų šalių, vienu metu studijuodavo net iki 500 rabinų. Mokykla veikė iki 1940 m. Lietuvą okupavus, ji buvo likviduota, o pastatas – nacionalizuotas . Per 1908-aisiais Telšius nusiaubusį gaisrą ješibotas sudegė, tačiau jo vietoje buvo pastatyta neogotikos stiliaus mokykla, ypač populiari buvusi tarpukariu. Šiuo metu tvarkomas pastatas statytas 1909 m. Prieš prasidedant II pasauliniam karui du ješiboto mokytojai Ilja Meiras Blochas ir Chaimas Mordechajus Kacas išvyko į JAV ieškoti finansinės paramos , kur jie ir sužinojo apie prasidėjusį karą, o panaikinus ješibotą Telšiuose tapo naujos mokyklos įkūrėjais JAV, kuri buvo įkurta 1941 m. lapkričio 10 d. netoli Klivlando ir pavadinta Telšių vardu. Joje iki šiol taikoma Telšiuose sukurta mokymo sistema.

Buvusi rabinų mokykla remonto laukė ilgus metus. Dabar pastate jau darbuojasi UAB „Telšių meistras“statybininkai, pirmiausia, bandydami restauruoti pamatus ir raudonų plytų mūrą. Skubama uždengti ir stogą, kad per žiemą būtų galima dirbti viduje.

Žemaitijos sostinėje ješiboto pastatą tikimasi rekonstruoti per metus ir pritaikyti edukacinei, kultūrinei bei visuomeninei veiklai.


Šaltinis: Kultūros paveldo departamentas