ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:08:13 11:54

Anglų seteris – iš prigimties meilus ir ramaus charakterio šuo

Grakštieji seteriai išsiskiria su niekuo nesupainiojamu dėmėtu kailiu, kuris neretai apibūdinamas žodžiu „dryžys“. Tai be galo atidus ir lengvai dresuojamas šuo. Šios veislės protėviai – vadinamieji „setingspanieliai“, medžiojamų paukščių buvimo vietą parodydavo atsisėsdami, senąja anglų kalba toks šuns elgesys vadinamas „setting“. Ilgos ir plačios šnervės padėdavo šunims lengviau aptikti jų ieškomą grobį.

ISTORIJA

Anglų seterio gyslomis teka anglų springerspanielių ir vandens spanielių bei ispanų pointerių kraujas. XIX a. pradžioje gyveno gausybė regioninių anglų seterio atmainų sugalvotais vietiniais pavadinimais. Kai kurie, pavyzdžiui, Niukaslo seteris, atspindėjo šalies vietovės pavadinimą, iš kurios jie buvo kilę. Levenino atmainos pavadinime įamžintas juos sukūręs šunų veisėjas. Pirmąją šių medžioklinių šunų porą seras Edvardas Laverackas įsigijo 1825 metais.
Kilmės šalis: Didžioji Britanija. Pirmoji paroda, kurioje jau buvo galima pamatyti anglų seterį, įvyko 1859 metais. Lietuvoje šios veislės šunys pasirodė apie 2008 metus.

CHARAKTERIS

Šios veislės šunys puikiai sutaria su kitais savo rūšies ar kitų medžioklinių veislių šunimis. Tai iš prigimties meilūs, ramaus charakterio, kurį jie tikriausiai paveldėjo iš protėvių pointerių, šunys. Anglų seteris – labai universalus šuo. Jiems puikiai sekasi įvairaus pobūdžio veikla. Šie keturkojai yra labai aktyvūs, mėgsta sportinę veiklą, noriai dalyvauja įvairiose sportinėse rungtyse, padeda medžiotojams, tai įaugę jų kraujyje. Ypatingai prieraišūs, draugiški, mielai draugauja su vaikais ar kitais gyvūnais. Šeimininkams atsidėkoja begaline meile ir ištikimybe.

Auginant seterius, svarbiausia jiems suteikti užtektinai erdvės bėgioti, kitaip jie gali pradėti nuobodžiauti ir daryti netvarką namuose. Juk tokiam energingam ir sportiškam keturkojui savo energiją reikia išlieti. Didelis sodas privačioje erdvėje, galimybė keliauti į kasdienius ilgus žygius, būtų ideali aplinka ir žaidimų aikštelė porelei seterių.

IŠVAIZDA

Svoris: apie 20 – 36 kg. Ūgis: nuo 58 – 70 cm. Patelės, žinoma, liesesnės ir žemesnės.

Anglų seteris turi ilgą ir grakštų kaklą, kuris kartu raumeningas ir laibas. Krūtinė gili, krūtinkaulis tęsiasi iki alkūnkaulių. Tiesi uodega nugaros lygyje, šiek tiek smailėjanti. Akys pakankamai didelės, tamsiai rudos spalvos. Kailis ilgas, lengvai banguotas. Galimos įvairios kailio spalvos: juoda ir balta su mėlynais šlakeliais, citrininė ir balta su citrininiais šlakeliais, oranžinė ir balta su oranžiniais šlakeliais, ruda ir balta su raudonai rudais šlakeliais.

PRIEŽIŪRA

Tai aktyvus ir fiziškai ištvermingas šuo. Kasdien būtina ilgai vedžioti, leisti palakstyti be pavadėlio bei aktyviai pažaisti didelėje erdvėje. Kartais užsispyręs, tačiau atkakliam ir nepasiduodančiam šeimininkui lengvai suvaldomas ir dresuojamas.

Gali būti sudėtinga išmokyti nesišlapinti namuose. Bute ar namuose nėra labai aktyvus, netinkamas gyvenimui mieste.

Protingas, atkaklus, greitai mokosi. Linkęs garsiai ir skardžiai loti, tokį ženklą reikėtų suprasti kaip šuns nuobodulį. Jei turės pakankamai veiklos, šio įpročio dažnai nenaudos. Reikia reguliariai šukuoti ir valyti kailį. Kailis yra pakankamai atsparus oro poveikiui. Svarbiausias stebėti, kad plaukai nepradėtų veltis į kuokštus. Linkęs priaugti svorio, taigi, nuolatinė fizinė veikla jam tiesiog būtina.


Šaltinis: www.tavogyvunas.lt