ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:09:27 7:03

Administracinės bylos – greitesnė ir paprastesnė tvarka, veiksmingesnis teisingumas

„Žmonių skundų nagrinėjimas sutrumpės beveik dvigubai ir mažiau kainuos teisinio proceso dalyviams“, – pažymėjo teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, – komentuodamas Vyriausybės sprendimą pritarti Teisingumo ministerijos parengtai administracinių bylų teisenos pertvarkai. Tokių rezultatų tikimasi sulaukti, įteisinus naują dalies skundų nagrinėjimo tvarką.

Vyriausybės posėdyje pritarta Administracinių bylų teisenos įstatymo ir dar 6 įstatymų paketo pataisų projektui.

„Maždaug trečdalis visų bylų, kurias dabar nagrinėja pirmos instancijos administraciniai teismai, būtų perduota nagrinėti – Lietuvos administracinių ginčų komisijai ir Mokestinių ginčų komisijai, – sakė ministras E. Jankevičius. – Priėmus šias pataisas, sumažės teismų darbo krūvis, daug veiksmingiau būtų ginamos žmonių teisės.

Praėjusiais metais apygardų administraciniuose teismuose išnagrinėta per 13 tūkst. bylų, o vienam teisėjui per mėnesį vidutiniškai teko išnagrinėti 23 bylas. Teisme kiekvienos bylos procesas užtrunka 4-6 mėnesius, o apeliacinio skundo – ir iki pusantrų metų. Administracinių ginčų komisijoje skundas būtų nagrinėjamas iki 30 darbo dienų. Tai pareiškėjui atsieitų ir pigiau, nes nereikėtų mokėti žyminio mokesčio (30 eurų) teismui, taip pat bus neprivaloma samdytis advokatą.

Administracinių ginčų komisija nagrinėtų ginčus dėl viešojo administravimo subjektų padarytos žalos atlyginimo, sprendimų, susijusių su leidimais užsieniečiams dirbti ir gyventi Lietuvoje, tarnybinius ginčus, pavyzdžiui, dėl atleidimo iš darbo, nuobaudos skyrimo ir kt. Taip pat siūloma nustatyti privalomą ikiteisminį mokestinių ginčų nagrinėjimą Mokestinių ginčų komisijoje – jau dabar 94 proc. skundų joje išnagrinėjami iki teismo.

Jeigu nors vienas iš bylos dalyvių nesutiktų su ginčų komisijos priimtu sprendimu, tuomet bus galima kreiptis į apygardos administracinį teismą. Net ir apskundus šios komisijos priimtą sprendimą teismui, bylos nagrinėjimas vyks sparčiau ir kokybiškiau, nes esminės faktinės aplinkybės jau bus nustatytos.

Pareiškėjas priklausomai nuo savo gyvenamosios vietos galėtų kreiptis į Vilniuje esančią Lietuvos administracinių ginčų komisiją arba jos padalinius Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje.


Šaltinis: Teisingumo ministerija