ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:07:11 1:46

Teisingumo ministras E. Jankevičius: pertvarkome valstybės garantuojamą teisinę pagalbą, kad valstybės lėšos būtų naudojamos efektyviai

„Valstybės garantuojamą teisinę pagalbą turi gauti tik mažas pajamas gaunantys, socialiai pažeidžiami asmenys, – pažymėjo teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. – Praktikoje pasitaiko atvejų, kai valstybės skiriamu advokatu naudojasi ir tie, kurie turi galimybių susimokėti iš savo kišenės“.

Ministro teigimu, didėjant paslaugų apimtims neišvengiamai kyla sunkumų užtikrinant paslaugų kokybę tiems asmenims, kuriems dėl jų materialinės padėties tokios pagalbos reikia labiausiai.

Teisingumo ministerija parengė įstatymų projektų paketą, sudarantį prielaidas pagerinti valstybės garantuojamos teisinės pagalbos (VGTP) sistemos veiksmingumą, tiksliau pagal paskirtį naudoti šiai sričiai skiriamas lėšas, kurios kitais metais didėja beveik 1,5 mln. eurų.

Siekiant išspręsti šiuo metu kylančias problemas, siūloma konkrečiau apibrėžti, kokiais atvejais valstybė užtikrins būtinojo gynėjo dalyvavimą baudžiamosiose bylose, apeliaciniame procese. Taip pat nustatoma, kad teismas turi teisę iš pripažinto kaltu asmens, atsižvelgdamas į jo turtinę padėtį, išieškoti valstybės patirtas išlaidas būtinajam gynėjui.

Nesudėtingi civiliniai veiksmai, tokie kaip prašymas nutraukti santuoką bendru sutikimu ar prašymas dėl teismo leidimo parduoti ar įkeisti nekilnojamąjį turtą būtų perduoti pirminės teisinės pagalbos specialistams – savivaldybės darbuotojams-teisininkams. Šių dokumentų rengimą patikėjus pirminę teisinę pagalbą teikiantiems specialistams, teisinės problemos būtų sprendžiamos greičiau, arčiau ir žmonėms patogesniu būdu. Teisinės pagalbos procesas taps veiksmingesnis, nes nebereikės pildyti prašymų dėl antrinės teisinės pagalbos suteikimo, laukti advokato paskyrimo, susitikimo su advokatu.

Atsižvelgiant į advokatų prašymus, koreguojamos Vyriausybės nutarimu tvirtinamos taisyklės, pagal kurias apskai
iuojamas užmokestis už teisinės pagalbos paslaugas. Į faktinį teisinės pagalbos teikimo laiką nebus įskaičiuojamas laikas, skiriamas kelionėms ir susipažinti su byla. Be to, advokatams užmokestis būtų mokamas ir už atstovavimą teismo paskirtuose posėdžiuose, kurių paskyrimas objektyviai nepriklauso nuo advokato. Pavyzdžiui, posėdžiai trunka ilgiau, negu taisyklėse nustatytas maksimalus antrinės teisinės pagalbos teikimo laikas. Šis papildomai reikalingas laikas būtų patvirtinamas vieno iš bylą nagrinėjančių teisėjų parašu.


Šaltinis: Teisingumo ministerija