ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:05:29 8:54

NVSC: Alytaus miesto ir rajono gyventojų prašoma sudalyvauti apklausoje

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) kviečia Alytaus miesto ir rajono gyventojus prisidėti prie visuomenės informavimo ekstremaliųjų situacijų metu tobulinimo. Tai padės įvertinti, kokios komunikacijos priemonės yra tinkamiausios, siekiant informuoti gyventojus, kaip reiktų tinkamai elgtis ir apsaugoti savo sveikatą ekstremalių situacijų metu.

Anoniminę apklausą rasite čia: https://nvsc.lrv.lt/lt/paslaugos/nvsc-apklausos-1/alytaus-miesto-ir-rajono-gyventoju-apklausa-del-visuomenes-informavimo-ekstremaliosios-situacijos-metu

NVSC taip pat informuoja, kad atliko laboratorinius gyvenamųjų patalpų oro tyrimus Alytaus m. Pramonės g. bei Miklusėnų gyv. Nustatyta, kad gaisro metu išsiskiriančios medžiagos galėjo patekti į gyvenamųjų patalpų orą. Patalpų ore aptiktos 6 padangų gaisro dūmams būdingos medžiagos, tačiau nei vienos iš jų koncentracijos neviršijo vienkartinių leistinų verčių. Pagal tyrimų duomenis, kelių patalpų ore buvo rasta stireno, kuris nepriskiriamas pavojingoms medžiagoms.

Kas yra stirenas?

Stirenas yra kvėpavimo takus, odą ir gleivines dirginanti medžiaga, kurios ūmus poveikis pasireiškia akių, nosies, odos sudirginimu (paraudimu, perštėjimu), gerklės sausumu, sukeliančiu kosulį. Ilgalaikis stireno poveikis pasireiškia centrinės nervų sistemos pakenkimu (galvos, skausmais, nuovargiu, depresija, sumažėjusia dėmesio koncentracija). Tirtuose patalpų oro mėginiuose taip pat nustatytas nedidelis trijų cheminių medžiagų ribinių koncentracijų viršijimas, tačiau neturime pakankamai informacijos, kad jas būtų galima susieti su gaisro dūmais. Minėtos medžiagos išsiskiria iš namuose esančių baldų, kilimų, naudotų buities valiklių, jų yra tabako dūmuose ar pan. Tirtuose būstuose bus atliekami pakartotini matavimai.

Remiantis šiais duomenimis, visų gyventojų, kurių gyvenamojoje teritorijoje praėjo gaisro dūmų debesis, prašome išvalyti savo gyvenamąsias patalpas pagal pateiktas rekomendacijas, kurias rasite adresu: http://nvsc.lrv.lt/lt/naujienos/rekomendacijos-kaip-valyti-padangu-gaisro-dumu-paveiktas-patalpas

Susirūpinusius dėl patalpų vėdinimo galimybių, informuojame, kad gaisro mastui maksimaliai sumažėjus, remiantis Aplinkos apsaugos agentūros atliktų aplinkos oro kokybės matavimų duomenimis, rekomenduojame patalpas efektyviai vėdinti, geriausiai rytais, įsitikinus, kad lauke nėra uodžiamas degėsių kvapas, nesimato dūmų, plačiai atveriant langus 5–10 min, o po to juos vėl sandariai uždarant. Užgesinus gaisrą, rekomenduotinas įprastinis patalpų vėdinimas.


Šaltinis: SAM