ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:09:27 5:45

Kačių auklėjimas ir dresūra: kaip namuose turėti paklusnų ir mielą augintinį?

Prieš įsigydami katę, svajojame, kaip ji švelniai gulės ant kelių ir murks, nepridarys namuose jokių „iškadų“, nedraskys baldų, nemėtys daiktų nuo spintelių ir pan. Bet, deja, realybė gerokai kitokia ir mūsų svajonės apie mielą ir švelnų kačiuką akimirksniu subliūkšta. Žinoma, šio teiginio negalima taikyti visoms katėms, bet didžioji dalis yra kaip reikiant pasiutusios, nesvarbu kokios veislės jos bebūtų.

Jau su pirmu žingsniu į naujus namus, katė pradeda jaustis tikrąja jų šeimininke, todėl nepraleiskite šio momento ir jai aiškiai parodykite, kas šiuose namuose buvo ir bus tikruoju šeimininku.

KATĖS INTELEKTAS

Kačių intelektas yra skirtingas, kaip ir jos pačios. Kai kurios jau prieš įvykį gali numatyti daugelį situacijų, kitos – su nauja situacija susipažįsta tik į ją pilnai įsitraukusios. Dar yra ir tokių, kurios susivokti pradeda tik tada, kada viskas jau seniausiai pasibaigė.

Protingos katės gali skaityti mūsų mintis, gestus, balso tembrą, skambesį, atitinkantį tam tikrą nuotaiką. Net mažiau nuovoki katė tiksliai žino, ko iš jos tikisi šeimininkas. Pagal žmogaus elgesį gali nustatyti, kokia jo dvasinė būklė, netgi jeigu asmuo apsimeta, kad viskas gerai.

Pradedant auklėti įnoringą katę, svarbiausia nuspręsti kuris tą darys. Dresuoti ir auklėti turi tas pats žmogus šeimoje. Katės tiksliai žino, kas jas labiau myli – šeimininkas ar šeimininkė, ir tuo naudojasi kiek tik gali. Nepasiduokite net tada, kai ji suvaidins įsižeidusią ir iškeliaus ieškoti užtarimo pas silpnesnį šeimos narį. Kačiukai yra kaip išlepinti ir neklusnūs vaikai.

Pavyzdžiui, vienoje šeimoje katė tiksliai žino, kad šeimininkas jai duoda tokią pašaro rūšį, kurios ji nemėgsta. Ji kiekvieną kartą ateina šaukianti, stebi kaip pildomas jos maisto dubenėlis, vėliau ji su panieka nusisuka, demonstratyviai nueina, atsigula prie lauko durų ir laukia grįžtančios šeimininkės. Kai tik ši pareina, katė pradeda jai meilintis, trinasi į kojas, murkia, pribėga prie dubenėlio, pauosto, tada vėl žiuri į šeimininkę maldaujančiu žvilgsniu. Toks katės žaidimas tęsiasi tol, kol šeimininkė susivokia, kad šio ėdalo ji nenori ir palepina ją kitu skanėstu.

Kas šioje situacijoje blogai? Netapkite savo gyvūnų marionetėmis. Įveskite savo veiksmuose aiškią poziciją: arba nemėgstamo ėdalo katei išvis neduokite, arba maitinkite tik juo. O skanumynais skatinkite kitose situacijose, bet ne vietoje nemėgstamo maisto. Šiuo atveju katė su jumis žaidžia, jūsų negerbia ir niekada neklausys.

KAIP UŽSITARNAUTI KATĖS PASITIKĖJIMĄ

Yra žmonių, manančių, kad katės iš prigimties yra nepatiklios. Tačiau tokie žmonės pamiršta, kad gyvūnai neskiria kas gera ar bloga. Jei jūsų augintinė atsakė pikta reakcija, vadinasi jūs pats netyčia kažką padarėte ne taip, kaip jai norėjosi tuo metu. Katės yra labai atsargios, jos neis pas kiekvieną, o prie kitų asmenų visiškai neprieis. Pasitiki jos tik tuo atveju, jei yra tikros, jog yra saugios ir joms nieko nenutiks.

TAI VISGI KAIP JAS AUKLĖTI?

Auklėti katę reikia sugebėti. Svarbiausia veikti reikia atsakingai, niekur neskubant ir su meile.

Pagyrimai ir barimas, paskatinimas ir bausmė – priemonės žinomos žmonių tarpe, bet puikiai taikomos ir gyvūnų auklėjime. Katė motina laižo kačiuką, švelniai murkdama, jei jis padarė kažką gerai, tačiau jei jis pasielgė neteisingai – mama priekaištingai urzgia, ar netgi grasina užtvoti su letena.

Katę už gerą elgesį skatiname skanėstu ar švelniu paglostymu. O barti reikia ypatingai atsargiai, nes katės gali įsižeisti.

Taigi, peikimas turi būti tik iš įspėjamųjų žodžių, bet ne riksmų ar griežto barimo. Auklėjant gyvūną reikalinga geležinė kantrybė ir atsargumas. Negalima perlenkti lazdos, kitaip išgąsdinsite gyvūną. Tačiau negalima ir į neleistinus dalykus žiūrėti pro pirštus. Kačiukui šeimininkas yra kaip orientyras, pagal kurį jis gali mokytis atskirti, kas yra gerai, ar blogai. Iš mūsų reakcijos jis sprendžia ar galima, ar negalima.

Už viską, ką katė padaro gerai, nori sulaukti pagyrimo. Būtinai nepamirškite pagirti. Nepamirškite, jūsų reakcija ir pakeičia katės elgesį. Jeigu jūs nepelnytai girsite ar barsite katę, ji pradės elgtis priešingai.

Neužteks tik paglostymo ar skanumyno, kalbėkite, išreikškite jausmus, kad jūs patenkinti jos darbu, kad jūs džiaugiatės ir esate laimingi tai matydami. Katė turi priprasti prie jūsų balso tembro, žodžių ir elgesio. Ramus jūsų tonas katę veikia raminančiai, leidžia jai labiau pasitikėti jumis ir jaustis saugiau.

Atminkite, katę išauklėsite ir priversite ją paklusti ne įsakmiu barimu, o pagyrimu. Juk taip jau yra, kates dažniau barame, nei giriame. Viskas, kas vyksta gerai, daugumai mūsų lieka nepastebėta, tačiau blogas elgesys iš karto krenta į akis. Todėl pagyrimu derėtų parodyti, kokio elgesio tikimės iš savo augintinio, tada katei bus lengviau orientuotis, kaip jai geriau elgtis.

Katė turi gerai žinoti leidžiamų ir neleidžiamų dalykų ribas. Tą jai turi parodyti šeimininkas.


Šaltinis: www.tavogyvunas.lt