ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:09:27 5:59

Pasiutligė – kokie pirmieji simptomai?

Siekiant pasiutligės eliminavimo tikslų Lietuvoje, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) du kartus per metus, valstybės lėšomis, vykdo laukinių gyvūnų vakcinaciją nuo pasiutligės. O naminių gyvūnų turėtojai, savo lėšomis juos skiepija veterinarijos įstaigose.

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistų, pasiutlige užsikrečiama, kai žmogui įkanda, įdreskia ar apseilėja sergantis pasiutlige naminis ar laukinis gyvūnas, su kurio seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą. ULAC duomenimis, šiemet per pirmąjį pusmetį dėl įvairių laukinių ir naminių gyvūnų sužalojimų medicinos pagalbos kreipėsi 84 asmenimis daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį: atitinkamai 2 430 ir 2 346 asmenys.

Daugiausia, t.y. trečdalis nukentėjusių žmonių registruota Vilniaus administracinėje teritorijoje, mažiausiai (3 proc.) – Tauragės administracinėje teritorijoje. Aštuoni iš dešimties nukentėjusių nuo laukinių ir naminių gyvūnų asmenys virš 15 m. amžiaus. Septyni iš dešimties nukentėjo nuo šunų.

Daugiau kaip pusei nukentėjusiųjų nuo laukinių ir naminių gyvūnų asmenų buvo skirta imunoprofilaktika (skiepai). Per šių metų pirmą pusmetį pasiutligės imunoprofilaktika skirta 1 287 (53 proc.) sužalotiems asmenims, pernai per tą patį laikotarpį panašiai – 1 277 (52 proc.).

Lietuvoje nuo 2010 m. kiekvienais metais užregistruojama apie 6 tūkst. nuo gyvūnų nukentėjusių asmenų, kurie kreipiasi į pagalbos į sveikatos priežiūros įstaigas. Tačiau lyginant 2010 m. ir 2018 m., besikreipiančių asmenų sumažėjo beveik 2 tūkst.

Iki šiol nėra veiksmingo pasiutligės gydymo, todėl įkandus, įdrėskus ar apseilėjus bet kokiam gyvūnui, rekomenduojama skubiai kreiptis į gydymo įstaigą. Vienintelė galimybė apsisaugoti nuo pasiutligės ir išvengti mirties – imunoprofilaktika.

Per pastaruosius beveik šešis dešimtmečius (1962 m. iki 2019 m.) Lietuvoje nuo pasiutligės mirė 11 žmonių. Paskutinis mirties atvejis nuo šios ligos Lietuvoje registruotas 2007 m., kuomet 42 metų vyrui, keliaujant po Indiją, įkando nežinomas šuo.

Pasiutligė ūmi žmonių ir gyvūnų virusinė centrinės nervų sistemos infekcija, kuri, netaikant specifinių profilaktikos priemonių, baigiasi mirtimi.

Pasiutlige užsikrečiama, kai žmogui įkanda, įdreskia ar apseilėja sergantis pasiutlige naminis ar laukinis gyvūnas, su kurio seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą. Didesnis pavojus kyla susirgti pasiutlige, kai pasiutęs gyvūnas sukandžioja žmogui galvą. Mažesnė rizika užsikrėsti – pasiutusio gyvūno seilėms patekus į odos įbrėžimus, gleivines.

Pirmieji pasiutligės simptomai panašūs į gripo: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Šis periodas gali užtrukti apie savaitę. Skiriamos dvi tipinės pasiutligės formos: klasikinė pasiutligės forma, pasireiškianti vandens baime, oro judėjimo baime, gerklų spazmais ir paralyžinė pasiutligės forma, kuri pasireiškia progresuojančiu raumenų silpnumu bei galvos smegenų pažeidimo požymiais. Neurologinių simptomų periodas gali užtrukti apie savaitę, vėliau – koma, kuri baigiasi mirtimi.

Remiantis naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pasiutligė tarp žmonių vis dar paplitusi infekcija, ypač Afrikos, Azijos ir Pietų Amerikos žemynuose. Didžiausi sergamumo rodikliai tarp suaugusiųjų ir vaikų registruojami Azijos žemyne, ypač Indijoje.

Kasmet nuo pasiutligės visame pasaulyje miršta apie 59 tūkst. žmonių. 2015 m. PSO šalys narės nustatė visuotinį tikslą iki 2030 metų pasiekti, kad nei vienoje šalyje nebūtų mirčių nuo pasiutligės viruso, kurį perduoda infekuoti gyvūnai.


Šaltinis: ULAC