ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:08:09 5:21

Vyriausybė skyrė lėšų įsiskolinimui už advokatų paslaugas apmokėti

Šį penktadienį advokatams padedama mokėti skola, susidariusi už suteiktas valstybės garantuojamos teisinės pagalbos paslaugas. Iš Teisingumo ministerijos vidinių rezervų skiriama 300 tūkst. eurų, ir dar 350 tūkst. eurų trečiadienį skyrė Vyriausybė iš savo rezervo.

„Per šią ir ateinančią savaitę bus pervesta daugiau kaip pusė milijono eurų, ir ieškosime būdų, kaip sumokėti likusią dalį, – sakė teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. – Yra ne viena priežastis, kodėl susidarė įsiskolinimas advokatams. Tai ir dėl didelės apimties Sausio 13-osios bylos, ir dėl apskritai didėjančių teisinių paslaugų spektro. Bet skolas reikia mokėti laiku, ir stengtis, kad jos nesusidarytų. Esame dėkingi teisininkams už teikiamą pagalbą ir apgailestaujame dėl patirtų finansinių nesklandumų. Tikiuosi, kad ateityje išvengsime panašių finansinių problemų. Kitais metais valstybės garantuojamai teisinei pagalbai lėšos didinamos milijonu eurų.

Tačiau problema yra ne tik dėl įstrigusių atsiskaitymų. Matome ir kitų šios sistemos trūkumų, taip pat gauname nemažai žmonių skundų dėl advokatų teikiamų teisinių paslaugų kokybės, kyla klausimų, ar tikrai efektyviai panaudojamos valstybės lėšos – mokesčių mokėtojų pinigai.

Todėl Teisingumo ministerija bendradarbiaudama kartu Lietuvos advokatūra numato pertvarkyti valstybės garantuojamos teisinės pagalbos sistemą (VGTP), kad ji būtų lankstesnė, modernesnė, aukštos kokybės, veiksmingesnė finansiniu požiūriu. Svarbiausia, kad būtų užtikrintas teisinės pagalbos teikimas tiems asmenims, kuriems ji yra būtiniausia. Pasitaiko atvejų, kai vienas asmuo gauna nemokamą arba iš dalies nemokamą valstybės garantuojamą teisinę pagalbą ne vienoje, o keliose bylose, kai naudojantis šia finansine teise ilgus metus bylinėjamasi kad ir dėl buitinių smulkmenų.

Teisingumo ministerijos ir advokatūros atstovai dar šią savaitę lankysis Estijoje ir domėsis gerai funkcionuojančios teisinės pagalbos praktika. Kurdami naują VGTP modelį, sieksime pritaikyti pasiteisinusią savo ir kitų šalių patirtį“.

Antrinė teisinė pagalba apima procesinių dokumentų rengimą, gynybą ir atstovavimą administracinėse, civilinėse, baudžiamosiose bylose ir vykdymo procese bei išlaidų, susijusių su bylos nagrinėjimu, atlyginimą.


Šaltinis: Teisingumo ministerija