ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:05:29 9:57

Sveiko šuns atmintinė: kaip atskirti sveiką šunį nuo sergančio?

Šunų šeimininkai, įsigiję augintinį, tampa atsakingi už jų sveikatą, privalo pasirūpinti tinkamu pašaru bei saugoti šunis nuo susirgimų. Šunys negali pasiskųsti savo negalavimais, todėl gyvūnų šeimininkai, pastebėję ligos simptomus, turi laiku suteikti pagalbą bei parodyti specialistui. Kreipiantis pagalbos į veterinarijos gydytoją, svarbu, kad savininkas galėtų kuo tiksliau apibūdinti keturkojo negalavimus ir elgesio pakitimus.

Pagrindiniai sveiko šuns požymiai: judrumas, blizgantis kailis, geras apetitas, drėgna ir šalta nosis, tolygus kvėpavimas, reguliarūs defekacijos ir šlapinimosi procesai. Pasikeitus gyvūno elgesiui ar kilus nors menkiausiam įtarimui, kad šuo serga, būtina kreiptis į veterinarijos kliniką kuo skubiau.

Sveiko šuns požymiai:

1. Šuns nosies pagalvėlė turi būti vėsi ir drėgna, iš nosies neturėtų bėgti nemalonaus kvapo ar geltonų išskyrų.

2. Kailis turi blizgėti, negali atsirasti pleiskanų ar plikų vietų.

3. Šuns oda turi atitikti veislės standartus, būti be žaizdelių ar paraudimų. Gyvūnas neturėtų turėti blusų ar utėlių.

4. Akys turi būti be traiškanų, skaidrios, neparaudę.

5. Šunų dantenos turi būti raudonos ar su pigmentinėmis dėmėmis, bet ne balzganos. Tai gali būti vienas iš anemijos požymių. Jei labai ryškiai raudonos, sudirgusios – gali būti dantenų ligų požymis.

6. Ausys turi būti švarios. Kraujingos ar kitokios išskyros iš ausies rodo susirgimo ženklus. Labai svarbu prižiūrėti ilgaplaukių šunų ausis. Jų ausies kanalai apaugę plaukais, kuriuos reikėtų apkirpti ar išpešioti. Jeigu jūsų augintiniui ausis niežti, jis jas akivaizdžiai kasosi, purto galvą, tai gali būti susirgimo ar parazitų alergijos simptomai.

7. Normali šuns temperatūra yra 38-39 °C. Jeigu šuns nosis sausa, o ausys karštos, tai rodo, kad temperatūra yra aukštesnė nei turi būti. Temperatūra šunims matuojama išeinamojoje angoje.

8. Šuns išmatos turi būti normalios spalvos, be kraujingų priemaišų. Jei pastebite, kad augintinis sunkiai tuštinasi stenėdamas, tai gali būti vidurių užkietėjimo požymis. Tokiu atveju gali duoti kefyro ar pasukų. Tačiau jei pasirodo kraujingos išskyros, šuo ilgai nesituštino, kyla temperatūra, reikia kuo skubiau kreiptis į veterinarijos gydytoją. Tokie simptomai gali būti ir žarnų nepraeinamumo požymis.

9. Šonkauliai turi būti lengvai apčiuopiami. Jeigu tą sunku padaryti, vadinasi jūsų augintinis nutuko. Nutukimas ilgainiui gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų.

10. Didėjant šuns amžiui, gyvūnui kinta dantų spalva. Bet kuriuo atveju, šuns dantis prižiūrėti ir stebėti reikia nuolat, valyti dantų apnašas, netinkamus dantis šalinti ar panašiai.

Šuns sveikatos problemas paprastai išduoda pakitęs augintinio elgesys, eisena, vangumas, skleidžiami įtartini garsai. Pastebėjus keistu pakitimus ar šuns skausmą, vėmimą, esant gilesnėms žaizdoms – būtina kuo skubiau kreiptis į veterinarijos gydytoją. Kuo anksčiau diagnozuojama liga, tuo lengviau ją išgydyti.


Šaltinis: www.tavogyvunas.lt