/Kačių alerginės ligos: kodėl atsiranda alergija augintiniui ir kaip jam padėti?

Kačių alerginės ligos: kodėl atsiranda alergija augintiniui ir kaip jam padėti?

Alergija – jautri organizmo reakcija į pakartotinai patekusią medžiagą ar medžiagų grupes. Tai vienas iš dažniausiai pasitaikančių negalavimų naminiams gyvūnams. Alergija gali išsivystyti tam tikroms medžiagoms, esančioms ore, kurias gyvūnas įkvepia (žiedadulkės, įvairių augalų alergenai, dulkės, pelėsiai ir t.t.), ėdesiui, dulkių erkutėms ar blusoms. Kiti galimi veiksniai – gyvuliniai baltymai iš plaukų, kailio bei medžiagų, kurios sukelia odos alergines reakcijas. Kontaktinė alergija žolėms ar medžiagai, ant kurios gyvūnas nuolat guli. Tas pats gyvūnas gali būti jautrus ne vienam, o keliems alergenams.

Kaip pasireiškia alergija gyvūnui

Mūsų augintiniai paprastai nečiaudi ir neašaroja kaip mes – žmonės, nors pasitaiko ir tokių gyvūno organizmo reakcijų. Jiems alerginis atsakas dažniausiai pasireiškia odoje: jaučiamas niežėjimas, gyvūnas nuolat trinasi, kasosi, voliojasi žolėje ar ant kilimo, vystosi odos uždegimas, formuojasi žaizdos. Atsiranda kailio spalvos pokyčiai, kailis gali kai kuriose vietose nuplikti, atsiranda šašų ir t.t. Audiniai paburksta, parausta, gali pakilti kūno temperatūra, kartais gyvūnas dūsta ar vemia. Alergija gali pasireikšti praėjus kelioms minutėms, valandoms ar net kelioms dienoms po alergeno patekimo.

Nuo ko pasireiškia alergija gyvūnams

Dažniausiai susiduriame su alergijomis, kurias sukelia įkvėpti alergenai: dulkės, pelėsiai, žolių, medžių žiedadulkės, įvairūs grybeliai, dulkių erkutės ir t.t. Paprastai šios alergijos rūšys pasižymi tam tikru sezoniškumu. Jos pasireiškia tik tam tikru metų laiku arba tik paūmėja kažkuriuo laikotarpiu.

Kita dažniausiai pasitaikanti alergijų rūšis yra ėdesio sukeliamos alergijos. Esant alergijai ėdesiui, pasireiškę simptomai gali trukti ištisus metus. Tokiu atveju, augintinį būtina parodyti veterinarui ir ieškoti tinkamiausio šėrimo būdo.

Kiek rečiau pasitaikanti alergijų rūšis yra kontaktinės alergijos. Jos dažniausiai išryškėja, jei gyvūno organizmas yra jautrus žolėms. Gyvūnai taip pat gali būti alergiški skalbimo priemonėms, kuriomis plaunamas jų guolis. Tokioms kontaktinėms alergijoms būdinga tai, kad paraudimas bei uždegimas apima pilvo sritį. Kontaktinį dermatitą padų srityje gali sukelti druska, kuria žiemą barstomi keliai. Chromuotas dubenėlis sukels kontaktinį dermatitą snukio srityje ir panašiai. Kartais šunims ir katėms, pabuvus ilgą laiką su antkakliu nuo ektoparazitų, taip pat pasireiškia jautrumas jiems ir dermatitas. Gyvūnui gali atsirasti raudonos dėmės ar rausvas žiedas antkaklio srityje, ta vieta labai niežti.

Padidėjęs jautrumas blusų įkandimams – viena dažniausiai pasitaikančių alergijų gyvūnams. Šia alergijos forma serga įvairių veislių ir lyčių, įvairaus amžiaus katės ir šunys. Katės labai kasosi, ypač uodegos, tarpvietės, užpakalinių galūnių srityse. Niežtinčias vietas intensyviai laižo, to pasekoje tose vietose galimas nuplikimas.

Kaip išvengti alergijų ir padėti gyvūnui?

Geriausias būdas – apsisaugojimas nuo jų. Tai reiškia, kad kiek įmanoma reikia vengti kontakto su medžiagomis, kurios sukelia alergiją gyvūnui: žiedadulkės, dulkės, specifinis ėdesys, ekto bei endoparazitai ir visi kiti veiksniai, kurie sukelia gyvūnui įvairias nepageidaujamas organizmo reakcijas.

Šunis ir kates reikia šerti tik pilnaverčiu pašaru, kuriame būtų pakankamai amino rūgščių, vitaminų, mineralinių medžiagų. Gyvūnų kailį reikia nuolat valyti, šukuoti. Svarbu periodiškai naikinti ektoparazitus bei atlikti dehelmintizaciją.

Pastebėjus keistą ir nekasdienį gyvūno elgesį, būtina sureaguoti ir nelaukti ar tikėtis, kad tai praeis. Taip pat nepatartina gydyti ar ieškoti atsakymo Facebook gyvūnų mylėtojų grupėse. Kiekvienas gyvūno atvejis yra individualus ir tik tos srities specialistas, veterinarijos gydytojas suteiks jums kompetentingą konsultaciją bei padės Jūsų augintiniui!


Šaltinis: www.tavogyvunas.lt