ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:08:13 8:04

Šunų dresūra namų sąlygomis: kaip priversti augintinį jums paklusti?

Įsigijus mažą šuniuką, namus aplanko euforija ir begalinis džiaugsmas. Mielas, mažas šuniukas smagiai laksto po namus ir džiugina visus šeimos narius. Tačiau tam, kad šuo klausytų ir gerbtų šeimininką ateityje, reikalingas auklėjimas ir dresūra jau nuo pat mažų dienų.

Profesionalūs šunų dresuotojai mokydami šunis elgiasi švelniai, atkakliai, bet kartu išlieka griežti. Tam dresuotojai pasitelkia įvairias balso, intonacijos ir žvilgsnio taktikas. Dauguma šunų iš karto paklūsta tokiems žmonėms, kadangi juos laiko lyderiais.

Ką daryti jei šuo tapo lyderiu anksčiau už šeimininką?

Su keturkoju, kuris jau tapo lyderiu, šeimininko neklausė, urzgė ar kandžiojosi, teks padirbėti labiau. Lyderiai iš prigimties niekada neatsisakys savo sosto. Taigi, šuo šeimininko elgesio pasikeitimus priims priešiškai, kaip grėsmę savo padėčiai ir gali pradėti elgtis dar agresyviau. Lyderis jau žino, kad gali šeimininką nugalėti naudodamas savo dantis, todėl spaudimas iš šeimininko pusės tik sustiprins šuns agresyvumą. Tokiu atveju jokiu būdu negalima taisyti keturkojo elgesio fizinėmis bausmėmis ar agresyviu elgesiu. Purtymai, smūgiai ar stumdymas ne tik nebus efektyvūs, bet ir gali būti pavojingi.

Vis dėlto žmogus yra protingesnis ir atkaklesnis už gyvūną. Šeimininkas turėtų nueiti ilgą kelią šuns elgesio pakitimams įveikti, bet jeigu turės kantrybės ir prie šio prisijungs visi šeimos nariai, rezultatai tikrai pateisins lūkesčius. Pradėti mokyti savo keturkojį naujų įgūdžių reikia toje aplinkoje, kurioje jis gali geriausiai susikaupti ir kuo ilgiau išlaikyti dėmesį, pavyzdžiui: bute. Vėliau, atsižvelgiant į įsisavinimo lygį, perkelti treniruotes į lauką, žinoma, toliau nuo žmonių ar kitų gyvūnų. Iš pradžių būtina dirbti su pavadžiu, ir tik vėliau bandyti valdyti gyvūną be jo.

Prieš kiekvieną užsiėmimą reikia įsitikinti, kad šuns pagrindiniai poreikiai yra patenkinti. Geriausia, kai šuo šiek tiek alkanas, nes labiau domėsis skanėstais. Taip pat neturėtų būti pavargęs ar susierzinęs.

Šuns įgūdžiai formuojasi tik po daugybės kartojimų. Kai kurių įgūdžių įsisavinimui gali prireikti ir daugiau nei šimto kartojimų. Taigi, čia prireiks šeimininko geležinės kantrybės ir gebėjimo išlikti ramiam. Jeigu pradėtos šuns treniruotės, reikia siekti jo paklusnumo ne tik pamokų metu. Kiekvieną kartą kai bendraujama su augintiniu, reikia skatinti jį paklusti komandoms.

Negalima prarasti kantrybės mokinant šunį. Pusiausvyros praradimas – gana dažna dresavimo klaida, žalinga augintiniui ir pačiam mokymo procesui. Jeigu šeimininkas susijaudinęs, susierzinęs ar supykęs, verta atidėti užsiėmimus ramesniam laikui.

Pagrindinė užduotis – pasiekti, kad dresavimas šuniui teiktų džiaugsmą. Labai svarbu duoti komandą tik vieną kartą. Jeigu šuo paklūsta tik po penkto karto išgirdęs komandą, jis išmoks laukti to penkto karto ir niekada nereaguos į pirmą įsakymą.

Galima išskirti kelis etapus:

1. Įgūdžio atidirbimas bute;

2. Atidirbimas gatvėje, pašalinus galimus dirgiklius;

3. Įgūdžio užtvirtinimas įvedant vis naujus dirgiklius;

4. Įgūdžio atidirbimas sudėtingomis sąlygomis;

5. Treniravimas be pavadėlio.


Šaltinis: www.tavogyvunas.lt