/„Lietuvos energijos“ ir ESO planuose energetinių mikrosalų bandomasis projektas

„Lietuvos energijos“ ir ESO planuose energetinių mikrosalų bandomasis projektas

Jau šią vasarą Lietuvos energetikos raidos istoriją papildys pradedamas unikalus projektas – bus kuriamos dvi energetinės mikrosalos. Tai inovatyvi technologija, leidžianti ESO efektyviau plėsti skirstomąjį tinklą, pasirenkant mikrosalos technologiją vietoj įprastos elektros linijos tiesimo. Tokiu būdu sumažėja ESO investicijos, o klientams galima pasiūlyti patikimesnes ir pigesnes elektros energijos tiekimo paslaugas.

Projektas taip pat unikalus tuo, jog bendradarbiaudami jį kartu įgyvendins Lietuvos ir Estijos skirstomųjų tinklų operatoriai. „Lietuvos energijos“ įmonių grupė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pasirašė sutartį su – Estijos skirstymo operatoriumi „Elektrilevi“, priklausančiu „Enefit“ grupei, kuris taip vadinamąsias mikrosalas įrengs dviejose energetiniu požiūriu unikaliose Lietuvos vietose – keliose Prienų sodybose ir poilsiavietėje Plungės rajone, Žemaitijos nacionaliniame parke prie Platelių ežero.

ESO ir „Lietuvos Energijos“ Inovacijų centro komanda, kartu su estų atstovais, jau apsilankė numatytose pilotinio projekto vietose, įvertino techninės įrangos diegimo aplinkybes, susitarė su klientais dėl būsimo techninio sprendimo.

Kodėl mikrosalos?

Šiuo metu dalis ESO klientų gyvena geografiškai izoliuotose vietovėse, kurias elektros energija pasiekia 2–3 kilometrus besitęsiančiomis oro linijomis. Būtent dėl šio linijų ilgio atsiranda elektros energijos kokybės praradimų ir tiekimo sutrikimų. Vienas problemos sprendimo būdų – oro linijos rekonstrukcija.

„Nedideliam klientų skaičiui tokios apimties elektros oro linijų rekonstrukcija – labai brangus sprendimas. Dažnu atveju tokios rekonstrukcijos savikaina gali siekti iki 60 tūkst. eurų, o tiesioginę naudą pajunta tik keletas namų ūkių. Estijos kolegų pasiūlytas mikrosalų bandomasis projektas, pagal išankstinius skaičiavimus, finansiškai naudingesnis, nei rekonstruoti elektros oro linijas. Tikimės, kad mikrosalos leis užtikrinti kokybišką elektros energijos tiekimą be didelių kaštų, nepriklausomai nuo elektros skirstymo tinklo,“ – sako ESO Paslaugų tarnybos direktorius Renaldas Radvila.

Mikrosalą sudaro saulės moduliai, baterijos ir kuru varomas generatorius, kuris per metus pagamintų apie 30 proc. būtino elektros energijos poreikio, likusią energiją pagamintų saulės elektrinė. Sujungti į vieną sistemą įrenginiai tampa unikalia elektrine, užtikrinančia nepriklausomą elektros energijos tiekimą bet kuriuo paros ar metų laiku. Pilotiniam projektui pasirinkti keli skirtingų energetinių poreikių klientai, kurie leis įvertinti mikrosalų pritaikomumą, patikimumą ir naudą, esant skirtingam elektros energijos suvartojimui.

Projektas pradedamas liepą

Mikrosalų pilotinio projekto vietos parinktos pagal klientų skundus dėl elektros kokybės ir įvertinus vietovės tinkamumą technologijai išbandyti. Prienų pilotinio projekto vieta išsiskiria tuo, kad klientus elektros energija pasiekia 3,3 km oro linijomis, miškingame ruože. Tuo metu Plateliuose turime unikalų atvejį – 1,4 km oro linija du kartus kerta Platelių ežerą ir jame esančią negyvenamą salą.

„2016 m. pirmą kartą išbandėme tokius tinklų sprendimus, skirtus elektros tiekimui 4 skirtingiems namų ūkiams Estijoje. Mūsų bandomieji projektai parodė, kad mikrosalų projektai puikiai tinka ne tik vasarnamiams, kur fiksuojamas sezoninis vartojimas, bet ir vidutinio dydžio namų ūkiams, elektrą naudojantiems ištisus metus. Su nekantrumu laukiame ESO atsiliepimų išbandant „Elektrilevi“ inovaciją, kurią sukūrė Estijos inžinieriai“, – sakė „Elektrilevi“ Produktų vadovas Rolandas Murakas.

Įrangą planuojama sumontuoti šių metų liepą, o sistemos stebėseną ir matavimus atlikti visus metus. 2020 metų viduryje, įvertinus gautus rezultatus, bus sprendžiama dėl platesnio šios technologijos taikymo ESO skirstymo tinkle.

Estijos skirstymo operatorius „Elektrilevi“ pirmą kartą novatorišką sprendimą išbandė 2016 m. 4-iuose skirtinguose namų ūkiuose Estijoje. Dabar estų inžinierių sukurtas sprendimas bus išbandomas Lietuvoje.

Sutartis su „Elektrilevi“ pasirašyta kaip dalis „Lietuvos energijos“ Inovacijų centro Atviros partnerystės programos, kuria siekiama kartu su mokslo institucijomis bei kitomis energetikos bendrovėmis plėtoti energetikos tyrimus bei skatinti reikiamų kompetencijų pritraukimą ir pritaikymą.


Šaltinis: Lietuvos energija