ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:07:11 6:56

„Mes – tai Jūs!“ – kariuomenės ir visuomenės šventė jau šį šeštadienį (video)

„Aktyvios, pilietiškos visuomenės ir modernios, atviros kariuomenės dialogas yra būtinas mūsų valstybės saugumo garantas, nes visuomenės pasitikėjimas kariuomene yra vienas jos stiprybės pamatinių akmenų. Šventės kaip ši padeda kariuomenei stiprinti ryšį su visuomene ir užsitikrinti tolimesnį jos palaikymą, kuris pastaraisiais metais – rekordinis,“ – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, dalyvausiantis Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginiuose Tauragėje ir Jurbarko raj. gegužės 18-19 dienomis.

Pagrindinis šventinis renginys šiais metais vyks Tauragėje gegužės 18 d. Miesto centre esančiame Jono Viktoro Kalvano parke nuo ryto šurmuliuos karinis miestelis, iškils kelios dešimtys karinių palapinių. Jose savo ginkluotę, karinę techniką ir įrangą visuomenei pristatys visų rūšių Lietuvos kariuomenės pajėgos, o kariai pristatys tarnybos būdus bei bus parengę įvairių smagių užduočių mažiems ir dideliems. Atėjusieji galės sužinoti ir apie karinę tarnybą „iš pirmųjų lūpų“ tiek Lietuvos karių, tiek ir NATO sąjungininkų.

Lietuvos kariuomenės vado generolo leitenanto Jono Vytauto Žuko teigimu, šios šventės prasmė – pagerbti kovojusius už Lietuvos laisvę ir parodyti visuomenei, kokie Lietuvos nepriklausomybės saugotojai ir gynėjai yra šiandien, kaip ir su kuo jie ruošiasi šalies gynybai ar vykdo karines misijas už jos ribų.

Planuojama šventės pradžią – 13 val. iškilmingą vėliavų pakėlimą prie V. Kudirkai skirto paminklo, palydės ir susirinkusiuosius skrydžiu pasveikins NATO oro policijos misiją Baltijos valstybėse vykdantys Vengrijos ir Ispanijos karinių oro pajėgų pilotai su naikintuvais JAS-39 „Gripen“ ir „F-18“.

Atėjusius į šventę pasveikins krašto apsaugos ministras R. Karoblis, Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Jonas Vytautas Žukas ir Tauragės meras Dovydas Kaminskas. Taip pat Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa su parodomosiomis programomis ir stilizuotomis salvėmis.

Šventėje Tauragėje bus galima susipažinti su Lietuvoje dislokuotų sąjungininkų – NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės naudojama karine technika, ginkluote ir ekipuote: šarvuotais visureigiais „Hammer“ (HMMWV), 36 tonas sveriančia ratine pėstininkų kovos mašina „Boxer“, koviniu tanku „Leopard“, pėstininkų kovos mašinomis „Marder“. Savo veiklą pristatys ir NATO pajėgų integravimo vienetas (NFIU). Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgos pademonstruos visą pėstininkų ginkluotę – nuo pistoleto „Glock“ iki savaeigės 155 mm artilerijos haubicos „PzH2000“, taip pat irlazerinę mūšio imitavimo sistemą „Miles“. Kartu bus galima apžiūrėti Karinių oro pajėgų sraigtasparnį „Dauphin“, susipažinti su raketiniu oro gynybos kompleksu RBS 70 bei priešlėktuvine raketine sistema „Grom“ ir dar daug kuo kitu. Renginyje prisistatys ir su kariuomene bendradarbiaujančios nevyriausybinės organizacijos.

Šventės dalyviams gros Karinių oro pajėgų orkestras, taip pat bus galima išvysti ir susipažinti su atkurta autentiška XIV amžiaus Lietuvos didžiosios kunigaikštystės kario ginkluote ir apranga. Dalyvaus ir Specialiųjų operacijų pajėgos, kurios supažindins su ypatingo tikslumo karinėse operacijose naudojama ginkluote ir karine technika.

Renginio kulminacija taps Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ Žvalgybos kuopos karių surengta parodomoji karinė operacija – objekto šturmas, kur kariai parodys kovos veiksmus sausumoje ir iš oro. Karinės jūrų pajėgos renginyje pristatys tarnyboje naudojamą plaukiojimo bei povandeninių veiksmų įrangą.

Vėliau koncertuos Panevėžio pučiamųjų orkestras „Aukštyn“, Tauragės choras „Gloria“ ir dainavimo studija „Lota ir Do“, Gen. Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos choras „Kariūnas“.

Tradiciškai Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginiai vyksta visoje Lietuvoje, prisimenami partizanų žygdarbiai.

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos 2019 m. gegužės 18 d. Tauragėje programa

11.00 val. Padėkos Šv. Mišios už Lietuvos partizanus ir Laisvės gynėjus Švč. Trejybės bažnyčioje Tauragėje

12.15 val. Renginys Lietuvos partizanams pagerbti Švč. Trejybės bažnyčios skvere, prie paminklo partizanams. Čia bus skaitomos partizanų poetės Dianos Glemžaitės eilės „Mes mokėsime numirti“ (paskutiniai Kęstučio apygardos partizanai žuvo 1959 m).

12.45 val. Eisena nuo Švč. Trejybės bažnyčios aikštės Tauragės Jono Viktoro Kalvano parko link, prie paminklo Vincui Kudirkai.

13.00-18.00 val. Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginiai Kalvano parke:
13.00 val. Nacionalinių orlaivių ir NATO naikintuvų skrydis
13.15 val. GSK parodomoji programa ir stilizuotos salvės
16.00 val. Parodomoji karinė operacija

13.30–18.00 val. Lietuvos kariuomenės ir sąjungininkų padalinių ginkluotės, technikos, ekipuotės ir logistikos ekspozicijų lankymas, NATO padalinių, studijų LKA, šauktinių ir savanorių tarnybos pristatymas, kvietimas įveikti ne vieną žaidybinę kliūtį ar karinę užduotį kartu su kariais ir būsimaisiais karininkais. Nepriklausomybės kovų rekonstrukcija, karinės parodomosios operacijos.

Kiti Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginiai

Gegužės 19 d. minėti partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną krašto apsaugos ministras R. Karoblis kviečia pėsčiųjų žygiu Jurbarko raj., skirtu generolo Jono Žemaičio-Vytauto 110-osioms gimimo metinėms.

Žygis Šimkaičių – Girdžių seniūnijose prasidės 10 val. nuo Paskynų bendruomenės namų (Paskynų g. 46, Paskynų k., Šimkaičių sen.). Žygio trasa driekiasi Lapgirių mišku iki Vidaujaitės upelio, Pavidaujo mišku iki buvusio atsarginio gen. Jono Žemaičio-Vytauto bunkerio. Nuo čia 1,2 km atstumu, kirtus Vidaujos upelį, Šimkaičių girios pradžioje buvo įrengtas pagrindinis gen. Jono Žemaičio-Vytauto bunkeris, vyriausioji partizanų vadavietė, dar vadinama „prezidentūra“. Visa žygio trasa apima 12,5 km. Plačiau

Gegužės 19 d. 12 val. Vilniuje prie Lietuvos Respublikos Prezidentūros, Simono Daukanto aikštėje vyks iškilminga valstybės, istorinės, Europos Sąjungos ir NATO vėliavų keitimo ceremonija dalyvaujat Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kariams, Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendui. Po vėliavų keitimo ceremonija persikels prie partizanų generolo Jono Žemaičio-Vytauto paminklo, į aikštę prie Krašto apsaugos ministerijos – čia bus padėtos gėlės.

Gegužės 19 d. 14 val. Radviliškyje Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčioje renginys, skirtas Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos minėjimui ir gėlių padėjimas Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio memoriale Minaičiuose.

Gegužės 19 d. 12.30 val. Varėnoje vyks iškilminga karių rikiuotė ir Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos minėjimas, koncertas aikštelėje šalia Varėnos kultūros centro.

Gegužės 18-19 d. Kauno pilies lomoje, renginio „Kauno Hanza dienos 2019“ metu vyks ir XII Tarptautinis kunigaikščio Vaidoto riterių turnyras – į šį Lietuvos kariuomenės ir istorijos rekonstruktorių klubo „Viduramžių pasiuntiniai“ renginį atvyks daugiau nei 20 kovotojų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos ir Ukrainos. Šeštadienį ir sekmadienį nesuvaidintose kovose kalavijus suremsiantys riteriai išsiaiškins, kuris iš jų verčiausias nugalėtojo titulo. Tradiciškai nugalėtojai iš Lietuvos kariuomenės atstovų rankų gaus pagal autentiškus pavyzdžius nukaldintą kalaviją, kovos kirvį ir kovos peilį. Šventės vietoje vyks ne tik turnyras, bet ir įvairūs viduramžių kultūros bei karybos pasirodymai: ginkluotės ir šarvuotės demonstracijos, viduramžių šokių pasirodymai, senovinės muzikos koncertai. Per visą lomą nusidrieks viduramžiškas kaimelis. Jame šventės dalyviai ras įvairių pramogų: senųjų amatų kaimelį, kuriame amatininkai demonstruos senovinius amatus, o norintieji galės įsigyti ir autentiškų jų dirbinių, veiks vaikų užimtumo zona. Taip pat bus galimybė stebėti riterių kovas ne tik iš šalies, bet ir pertraukų metu apžiūrėti jų šarvuotę bei ginkluotę.


Šaltinis: KAM