ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:05:27 5:56

Danutė Žvinklytė: „Globalėjant pasauliui išminties priimti teisingą sprendimą reikia vis daugiau“

Lietuvoje turbūt nėra daug teisėjų, kurie būtų sulaukę nuoširdaus besibylinėjančio žmogaus bučinio. Klaipėdietė teisėja Danutė Žvinklytė tokį nuotykį yra patyrusi ir nenuostabu, kodėl – moteris galėtų valandų valandas pasakoti, kiek kartų jai pavyko sutaikyti net ir karą vienas kitam paskelbusius žmones. Kalbėdama apie savo karjeros pradžią ir didžiausius iššūkius darbe, D. Žvinklytė taip pat lieka ištikima sau, todėl net ir aštriausius konfliktų kampus nuspalvina humoru ir visada pozityviai žvelgia į žmogų bei pasaulį.

Pernai lapkritį suėjo 15 metų, kai tapote teisėja. Koks buvo Jūsų kelias į šį darbą ir atrandant pašaukimą?

Kodėl būtent teismas? Ten pašaukė, ir tiek. Juk mano karjera prasidėjo nuo vaikų lopšelio-darželio auklėtojos profesijos. Apie pirmąją darbovietę man likę patys geriausi prisiminimai – labai patiko dirbti su vaikais, nors pati buvau dar visai jauna, vos 18 metų. Tai buvo puikūs metai, suformavę mane kaip asmenį.

Vėliau dirbau įvairiose įmonėse, vis prireikdavo teisinių žinių: vienur reikėjo rūpintis kolegų priėmimu į darbą, atleidimu ir atostogomis, kitur – atstovauti įmonei ikiteisminiuose ginčuose ir teismuose. Susimąsčiau, kad man trūksta teorinių teisinių žinių, todėl nieko nelaukdama įstojau į Vilniaus universitetą studijuoti teisės.

Atvirai pasakius, visada jaučiausi gyvenanti gyvenimą, atspindintį teisėjo pašaukimą, – grįstą pareigomis, teisingumo jausmu, gebėjimu išklausyti žmones. Vis dėlto ką tik baigus teisės mokslus buvo baugu prisiimti moralinę atsakomybę – nesijaučiau sukaupusi tiek patirties ir žinių, kad galėčiau gerai atlikti tą darbą. Atrodė, kad tapti teisėja bus labai sunku, tačiau štai nuo 2003 m. esu teisėja.

Kokių pastebite skirtumų savo darbe? Kaip per tuos metus pasikeitė teismas?

Be abejo, dabar teismas yra kitoks ir jis vis dar keičiasi. Akivaizdu, kad tam įtakos turi ir technologijos: jos perima darbuotojų rutininius darbus, palengvina buitį ir kasdienybę, leidžia akimirksniu gauti bet kokias norimas žinias ir susisiekti su žmonėmis tolimiausiame pasaulio kampelyje. Pokyčiai tokie reikšmingi, kad neįmanoma jų nepastebėti. Pavyzdžiui, argi ne puiku, kad teismo paslaugos šiandien yra prieinamos tiesiai iš namų, kad netgi teismo posėdyje galima dalyvauti nuotoliniu būdu?

Esu be galo patenkinta ir tuo, kad esame aprūpinti specialia garso įrašymo įranga, kuri užtikrina teismo posėdžių autentiškumą ir viešumą. Anksčiau teismo posėdžių sekretoriai turėdavo ranka protokoluoti visą teismo posėdį. Padidėjusi darbo sparta taip pat leidžia sutaupyti lėšų ir laiko, dėl to pamažu trumpėja darbo valandos, mažėja krūvis.

Kita vertus, šiais laikais be galo sudėtingi teisiniai santykiai – globalėjant pasauliui, reikia suspėti su žmonių mentaliteto, ekonomikos ir mokslo pokyčiais. Kitaip sakant, bylos nesuvienodėja, jos netampa paprastesnės, o išminties priimti teisingą sprendimą reikia ne mažiau, bet daugiau. Tik skubėk domėtis, skaityti ir gilintis!


Šaltinis: Nacionalinė teismų administracija