ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:07:14 10:05

Sudėtingas teismų bylas spręs patys šalies gyventojai

Penkių didžiųjų Lietuvos miestų gyventojai ir svečiai artimiausią mėnesį galės išmėginti teisėjo profesiją ir patys priimti nuosprendžius sudėtingose bylose. „Teisingumo kambariu“ pavadintą edukacinį projektą Lietuvos teismai įgyvendina siekdami iš arčiau supažindinti visuomenę su teisėjų darbo specifika.

„Jau ne kartą įsitikinome, kad įvairios teismų atvirumo iniciatyvos leidžia žmonėms geriau suprasti teismų darbo procesus ir duoda puikių rezultatų Dabar šalies gyventojus norime išsamiau supažindinti su esminiu teisingumo vykdymo etapu: sprendimo priėmimu“, –  idėją pristatė kampaniją inicijuojančios Nacionalinės teismų administracijos direktorė Reda Molienė.

Jos teigimu, šiandien vis dar dažnai pasitaiko situacijų, kai rezonansinėse, plačiai viešojoje erdvėje nušviestose bylose visuomenė jau iš anksto, teismui dar neišnagrinėjus bylos, tikisi itin radikalaus sprendimo, dažniausiai – įkalinimo bausmės. Tokiais atvejais lūkesčių neatitinkantis, nuosaikesnis sprendimas skatina nusivylimą ir emocionalias reakcijas. „Galimybė iš arti susipažinti su sprendimo priėmimo procesu ir aplinkybėmis, į kurias savo darbe privalo atsižvelgti teisėjai, padės kurti konstruktyvesnę diskusiją tarp teismų ir visuomenės“, – tikisi R. Molienė.

„Teisingumo kambarys“ – tai nemokamas mobilus galvosūkis, kurio žaidėjai tampa teisėjais ir ištrūkti gali tik išsprendę painią bylą. Galvosūkių kambarys balandžio 15-19 d. bus atviras visiems išmėginti savo jėgas vykdant teisingumą norintiems vilniečiams, o vėliau keliaus į kitus Lietuvos miestus.

Pirmieji „Teisingumo kambarį“ įveikti ėmėsi Lietuvoje žinomi žmonės: atlikėjai Dovilė Filmanavičiūtė, Tomas Sinickis, Henrikas Piktuižis bei laidų vedėjas Vaidas Leliuga.

„Teisingumo kambaryje“ žaisti gyventojai kviečiami komandomis – per valandą išsiaiškinti visas bylos aplinkybes vienu metu kviečiami keturi komandos nariai. Žaidimas skirtas asmenims nuo 13 metų.

Savaitę praleidęs Vilniuje, „Teisingumo kambarys“ taip pat aplankys Kauną, Klaipėdą, Šiaulius ir Panevėžį. Tikslias galvosūkio buvimo vietas ir datas sužinoti bei užsiregistruoti žaidimui visi norintys kviečiami Lietuvos teismų paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ bei interneto svetainėje www.teismai.lt

„Teisingumo kambarys“ – dalis platesnės teismų sistemos atvirumą visuomenei skatinančios kampanijos. Lietuvos teismai jau ne vienerius metus organizuoja atvirų dienų dienas, ekskursijas, šviečiamąsias paskaitas, nemokamų teisinių konsultacijų dienas, teisėjų paskaitas bibliotekose, su teismų darbu susipažinti ir prie jo prisidėti kviečia savanorius, o praėjusį rudenį surengė aktyvią supažindinimo su teismine mediacija kampaniją „Išspręsk ginčą taikiai“ didžiuosiuose Lietuvos miestuose.

„Teisingumo kambarys“ Jūsų lauks:

Balandžio 15-20 d. Vilniuje, šalia Martyno Mažvydo bibliotekos (Gedimino pr. 51, Vilnius) 12-19 val.

Balandžio 23-26 d., Kaune, šalia Kauno apylinkės teismo (Laisvės al. 103, Kaunas) 12-19 val.

Balandžio 29 – Gegužės 3 d. Klaipėdoje, šalia Klaipėdos apygardos teismo, S. Daukanto g. 8, Klaipėda) 12-19 val.

Gegužės 6-10 d. Šiauliuose, šalia Šiaulių apylinkės teismo (P. Cvirkos g. 77, Šiauliai) 12-19 val.

Gegužės 13-17 d. Panevėžyje, šalia Panevėžio apylinkės teismo (Laisvės al. 17, Panevėžys) 12-19 val.


Šaltinis: Nacionalinė teismų administracija