/Vilniaus šunys archeologinių ir zooarcheologinių tyrimų duomenimis

Vilniaus šunys archeologinių ir zooarcheologinių tyrimų duomenimis

Ištikimiausio žmogaus draugo ir palydovo – šuns – istorija Lietuvoje iki šiol tyrinėta tik labai fragmentiškai, tačiau tai neabejotinai svarbi kasdienybės, o kartu medžioklės ir šunininkystės dalis. Šiuo pranešimu siekiama klausytojus supažindinti su skirtingais žinių šaltiniais ir jų tyrimų galimybėmis, pademonstruoti kaip tyrimų duomenys gali atskleisti XIII–XVIII a. Vilniuje augintų šunų ūgių ir sudėjimo įvairovę, sveikatos būklę, gydymo apraiškas ir kitas detales.

O Doc. dr. Žydrūnė Miliauskienė, dr. Giedrė Piličiauskienė, dr. Justina Kozakaitė, Rūta Brindzaitė rytoj, balandžio 10 dieną, Lietuvos nacionaliniame muziejuje, skaitys pranešimą tema:

Vilniaus universiteto osteologinė kolekcija: istorinis palikimas ar reprezentatyvi bioarcheologinių tyrimų medžiaga?

Vilniaus universitete yra sukaupta gausi osteologinės medžiagos kolekcija, kurią sudaro įvairiuose Lietuvos archeologiniuose paminkluose surinkti žmonių palaikai ir faunos – žinduolių, paukščių, žuvų – liekanos. Ši medžiaga pradėta kaupti ir analizuoti dar tarpukariu, o šiuo metu yra sukaupta apie 12 000 žmonių palaikų ir apie 10 000 kg gyvūnų kaulų kolekcija. Osteologinė medžiaga yra informatyvus, tačiau Lietuvoje dar menkai panaudojamas proistorės ir istorijos šaltinis, suteikiantis žinių tiek apie pavienio individo, tiek apie visos populiacijos mitybą, sveikatos būklę, demografinius rodiklius, fizinę veiklą, socialinę padėtį, taip pat įvairių gyvūnų rūšių gausą, migracijas, paplitimą, gamtines aplinkos sąlygas ir jų pokyčius.


Šaltinis: Lietuvos nacionalinis muziejus