/Seime vyks konferencija, skirta autizmo supratimui didinti

Seime vyks konferencija, skirta autizmo supratimui didinti

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos iniciatyva š. m. balandžio 1 d. Seime rengiama dalykinė konferencija „Autizmas Lietuvoje: iššūkiai ir sprendimai“, skirta Pasaulinei autizmo supratimo dienai paminėti, kuri kasmet visame pasaulyje minima balandžio 2 d.  Taip siekiama atkreipti ne tik visuomenės ir atsakingų institucijų dėmesį į iššūkius, su kuriais kasdien susiduria šeimos, auginančios vaikus su autizmo spektro sutrikimais (ASS), bet ir skatinti žmonių sąmoningumą, toleranciją kitokiems vaikams ir juos auginantiems tėvams.

Ministro A. Verygos teigimu, autizmo spektro sutrikimą turintys vaikai yra tokie pat lygiaverčiai mūsų valstybės piliečiai, tik jiems reikalingas kur kas didesnis dėmesys, pritaikytas ugdymas ir priežiūra, kas dažniausiai tokiems vaikams yra kelias į sėkmingą jų ateitį.

„Ypač svarbus visuomenės palaikymas ir supratimas tėvams, kurie kasdien susiduria su nemažais iššūkiais. Šioje konferencijoje šeimos kalbės apie savo kasdienybę, pasiekimus ir iššūkius. Jų labai daug, bet jie įveikiami. Todėl skatiname žmones kuo daugiau kalbėti apie tai, kad visuomenė galėtų labiau suprasti, padėti ir nesmerkti bei neatstumti autistiškų vaikų bei jų tėvų. Pavyzdžiui, matant stiprias pykčio reakcijas viešose erdvėse ar naujose vietose, sunkumus keičiant aplinkas, aplinkiniai neturėtų skubėti teisti, smerkti ar kam nors skųsti, kaip kartais nutinka. Prie problemų galima priskirti ir ribotą mitybos racioną, miego sutrikimus, socialinių įgūdžių stoką, neretai – ir baimės jausmo nebuvimą“, – sako ministras A. Veryga.

Ir tai tik keletas pavyzdžių iš šeimų kasdienybės. Apie tai, kaip padėti tokiems vaikams tapti visaverčiais visuomenės nariais, kalbės gydytojai specialistai, dirbantys su autizmo spektro sutrikimą turinčiais vaikais, mokslininkai, modernių terapijų iniciatoriai, apie valstybės pagalbą – Sveikatos apsaugos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijų atstovai.

Deja, ministro A. Verygos nuomone, Lietuvoje vis dar egzistuoja stigma – tokius vaikus auginančios šeimos neretai susiduria su neigiama aplinkinių reakcija, netolerancija ir kitokiais sunkumais, bandant integruoti savo atžalas į visuomenę.

Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos pirmininkės Linos Sasnauskienės teigimu, tai pirmas tokio masto renginys mūsų šalyje, siekiant skatinti visuomenės sąmoningumą, toleranciją ir viešumą.

„Ši konferencija – tai žingsnis į rimtą ir abipusį dialogą tarp valstybės institucijų ir autistiškus vaikus auginančių tėvų, kurio taip trūksta. Mūsų šeimos yra labai pažeidžiamos – susiduria su specialistų trūkumu, ypač regionuose, finansinėmis problemomis dėl to, kad dėl diagnozės griūna šeimos ir vaiką prižiūrintis asmuo dažnai negali dirbti. O kur dar pačių tėvų psichologinis nuovargis, atokvėpio paslaugos nebuvimas, dažnai viduramžiškas visuomenės požiūris į autizmą. Mums nereikia užuojautos, mes norime diskutuoti apie realius pokyčius Lietuvoje “, – sako L. Sasnauskienė.

Tad šioje konferencijoje kviečiami dalyvauti valstybinių institucijų atstovai, švietimo, sveikatos, socialinių įstaigų, vaiko teisių atstovai, specialistai, dirbantys su ASS turinčiais vaikais bei žiniasklaida.

Ši dalykinė konferencija skirta geriau suprasti autizmu sergančiųjų žmonių gyvenimo būdą bei medicinos ir visuomenės galimybes padėti jiems gyventi kuo saugesnį ir visavertį gyvenimą. Tad norintys dalyvauti šioje konferencijoje kviečiami registruotis čia: https://sam.lrv.lt/apklausos/registracija-i-konferencija-autizmas.

Renginio programa: konferencijos programa.


Šaltinis: SAM