/Pranešėjų apsaugos įstatymas – tinkamas būdas didinti skaidrumą

Pranešėjų apsaugos įstatymas – tinkamas būdas didinti skaidrumą

Ketvirtadienį teisininkai, politikai ir visuomenininkai diskutavo apie šiemet įsigaliojusį Pranešėjų apsaugos įstatymo taikymą Specialiųjų tyrimų tarnybos ir Teisingumo ministerijoje surengtoje diskusijoje ,,Veiksminga pranešėjų apsauga kaip korupcijai atsparią aplinką užtikrinanti priemonė“.

„Įsigaliojus šiam įstatymui, atsirado galimybė tinkamai apsaugoti pranešėjus, informavusius apie galimai padarytus teisės pažeidimus. Sprendžiant šią opią problemą žengtas dar vienas labai svarbus žingsnis. Tikimės, kad sukurtas teisinis pranešėjų apsaugos mechanizmas bus tinkamai taikomas praktikoje,“ – sveikindamas diskusijos dalyvius sakė teisingumo viceministras Žydrūnas Plytnikas.

Diskusijoje buvo kalbama apie praktinius pranešėjų apsaugos teisinio reglamentavimo aspektai apie

Anot diskusijos pranešėjų, per du mėnesius Generalinė prokuratūra gavo 14 pranešimų apie galimai padarytas korupcines veikas. 5 asmenims jau yra suteiktas pranešėjo statusas, 7 – šį statusą suteikti atsisakyta.

Diskusijos dalyviai pasisakė, kad reikia ugdyti žmonių sąmoningumą ir nepakantumą korupcijai.

Taip pat diskusijos dalyviai atkreipė dėmesį, kad dar ne visos valstybės institucijos ir privačios įmonės yra tinkamai pasiruošusios šio įstatymo įgyvendinimui: kai kuriose dar nėra įdiegta vidinių kanalų, kuriais pasinaudoję esami ar buvę darbuotojai galėtų pateikti informaciją apie padarytus pažeidimus.

Primintina, kad 2017 m. Seimas priėmė pagal geriausią užsienio valstybių praktiką parengtą Pranešėjų apsaugos įstatymą, užtikrinsiantį apie neteisėtą ir neetišką veiklą, kuri pažeidžia viešąjį interesą arba kelią jam grėsmę, pranešusių asmenų teisinę apsaugą.


Šaltinis: Teisingumo ministerija