ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:11:26 2:36

Kai iš bankomato kyšo svetimi banknotai

Policija dažnai susiduria su situacijomis, kai, bankomate radęs paliktus svetimus pinigus, žmogus juos priglaudžia savo kišenėje, džiaugdamasis radiniu. Tačiau žmonės labai klysta , manydami, kad radinys yra jo nuosavybė. Svetimo daikto ar svetimų pinigų pasisavinimas yra traktuojamas kaip vagystė. Apie radinį neinformavęs policijos ir jį pasisavinęs žmogus tampa įtariamuoju ikiteisminiame tyrime dėl vagystės.

Tokioje situacijoje 2015 m. vasarą buvo atsidūręs 61 metų joniškietis. Vyras atėjo prie bankomato pasiimti pensijos. Prieš jį stovėjusi nepažįstama moteris atliko pinigų paėmimo operaciją ir nuėjo. Priėjęs prie bankomato, vyras pamatė, kad jame palikta 140 eurų. Joniškietis juos įsidėjo į savo kišenę.

Pinigų pasigedusi ir bankomate jų neradusi 63 metų moteris kreipėsi į Joniškio rajono policijos pareigūnus, kurie pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl vagystės. Peržiūrėję bankomate įrengtos vaizdo kameros įrašus, jie pradėjo įtariamojo paiešką. Pastangų buvo įdėta nemažai, nes dėl prastos kokybės fotonuotraukos jo nustatyti greit nepavyko. Pareigūnai lankėsi miesto įstaigose, parduotuvėse, kavinėse, klausinėjo miesto gyventojų, tikėdamiesi, kad jį kas nors atpažins. Po mėnesio nesąžiningo asmens tapatybė buvo nustatyta. Vyras prisipažino paėmęs svetimus pinigus.

Jis be galo gailėjosi dėl savo poelgio, žadėjo pinigus grąžinti ir nukentėjusiosios atsiprašyti. Tačiau teisiškai svetimų pinigų pasisavinimas iš bankomato prilyginamas vagystei ir vyrui teko stoti prieš teismą.

Todėl policija rekomenduoja žmonėms, bankomato pinigų išdavimo langelyje radusiems ne jiems priklausančius pinigus ar svetimą banko mokėjimo kortelę, nedelsiant perduoti juos teisėtam savininkui, o nesant tokios galimybės – bankui arba policijos pareigūnams.

Būtent taip šių metų vasario 8-ąją pasielgė 40-metė Radviliškio rajono gyventoja. Lankydamasi Šiauliuose, prekybos ir pramogų centre „Saulės miestas“, ji susiruošė iš „Swedbank“ bankomato pasiimti pinigų. Moteris, atlikdama pinigų paėmimo operaciją, pinigų išdavimo langelyje aptiko kažkieno paliktus 50 eurų. Apie radinį ji nedelsdama informavo policijos pareigūnus, kuriems ir perdavė rastuosius pinigus. Patruliai juos nuvežė į Aido g. esantį „Swedbank“ padalinį. Banko darbuotojai, remdamiesi turima informacija apie radinio laiką, dabar sieks nustatyti, kuris jų klientas buvo toks išsiblaškęs. Jei išsiblaškėlis kreiptųsi į banką, pinigų grąžinimą paspartintų ir palengvintų.

Nors radinius grąžinančių žmonių nėra daug, tačiau jų poelgis visada nuteikia labai pozityviai. 2016 metų rudenį sąžiningas jurbarkietis maloniai nustebino bankomate neapdairiai pinigus palikusią ariogališkę.

170 eurų neapdairiai bankomate palikusi Raseinių rajono, Ariogalos seniūnijos, gyventoja jų atgauti nebesitikėjo, todėl net nesikreipė nei į banką, nei į policiją. Tačiau pinigus moteris atgavo. Ir už tai ji dėkinga sąžiningam Jurbarko rajono gyventojui Algimantui Kasiliauskui.

66 metų jurbarkietis Raseiniuose, prie parduotuvės „Norfa“ esančiame bankomate, norėdamas pasiimti pinigų, rado kažkieno paliktus 170 eurų. Iš pradžių vyras klausinėjo aplinkinių, ar kas iš jų nepaliko pinigų. Kai niekas neatsiliepė, jis paskambino bendruoju pagalbos telefonu ir kantriai laukė atvykstančių pareigūnų, kad rasti pinigai pasiektų išsiblaškiusį savininką.

Raseinių policijos komisariato pareigūnai nustatė rastųjų pinigų savininkę ir jai juos grąžino. Moteris labai nustebo ir kartu apsidžiaugė, kad sąžiningo žmogaus dėka atgavo pinigus.

Banko darbuotojai analogiškose situacijose rekomenduoja labai paprastą sprendimą – tiesiog palaukti, kol bankomatas paliktą kortelę ar pinigus įtrauks atgal. Tada radusiajam neliks rūpesčių, o praradusiajam bus lengviau ir paprasčiau juos atgauti.


Šaltinis: Lietuvos policija